کد خبر: ۴۳۱۶۷
تعداد بازدید: ۵۶۵
تاریخ انتشار: ۲۲ دی ۱۳۹۸ - ۱۳:۰۰
رئیس انجمن صنفی گاوداران کشور گفت: دلیل مخالفت دلالان با کاهش قیمت گوشت قرمز این است که دیگر کسی گوشت یخ‌زده نخواهد خرید و واردکنندگان به خاک سیاه خواهند نشست!
به گزارش تجارت امروز ؛ احمد مقدسی درباره دلیل کاهش نیافتن قیمت گوشت با وجود انباشت دام تصریح کرد: واسطه‌ها که واردکنندگان نیز جزو آن‌ها هستند، نمی‌گذارند که قیمت گوشت قرمز در بازار کاهش پیدا کند. دلیل مقاومت در برابر کاهش قیمت گوشت قرمز نیز این است که اگر قیمت گوشت گرم کاهش یابد، دیگر کسی گوشت یخ زده نخواهد خرید و این واسطه‌ها و واردکنندگان به خاک سیاه خواهند نشست!
وی افزود: رقمی بالغ بر 360 هزار رأس دام سبک و سنگین در واحدهای دامداری انباشت شده که به سبب نبود تقاضا دامداران با مشکلات متعددی مواجه هستند.
مرتضی رضایی؛ معاون سرپرست جهاد کشاورزی و دامداران اعلام می کنند که با انباشت دام مواجه هستیم و دام آنها به فروش نمی‌رسد.
عباس کشاورز؛ سرپرست وزارت جهاد کشاورزی در نشستی در اتاق بازرگانی با موضوع «رونق تولید در بخش کشاورزی و صنایع وابسته»  به کاهش قدرت مردم برای خرید گوشت قرمز و لزوم حمایت‌های دولت از سبد غذایی تصریح کرد: برخی می‌گویند که می‌توانیم بازار را مدیریت کنیم، اما آیا بعد از افزایش قیمت بنزین توانایی کنترل بازار وجود داشت که اکنون می‌خواهید قیمت مرغ را بعد از برداشتن ارز 4200تومانی مدیریت کنید.
وی افزود: در حال حاضر قیمت گوشت قرمز را نیز نمی‌توانیم مدیریت کنیم و باعث شده است که مردم توانایی خرید این محصول را نداشته باشند.
گفتنی است، درحالیکه تولید دام در سال جاری افزایش یافته و واردات گوشت قرمز ادامه دارد، قیمت گوشت در بازار کاهش نیافته و براساس جدیدترین آمار ارائه شده توسط وزارت صمت، قیمت گوشت گوسفندی طی یک سال گذشته ۶۰ درصد گران شده است.
بررسی آمارهای جدید وزارت صنعت، معدن و تجارت نشان می‌دهد که قیمت هر کیلوگرم گوشت گوسفندی (مخلوط) در آبان ماه امسال به صورت میانگین به 91 هزار و 552 تومان رسید که رشد 59/5 درصدی را نسبت به مدت مشابه پارسال نشان می‌دهد. در حالی که قیمت گوشت در کشور همچنان گران می‌شود، برخی به دنبال صادرات دام هستند. آن هم در حالی که نهاده‌های دامی، به عنوان بخش اصلی هزینه‌های دامداران با ارز 4200 تومانی تامین می‌شود. این امر در راستای حمایت از تولید ایرانی است و اینکه محصول نهایی با قیمت کمتری به دست «مصرف کننده ایرانی» برسد. اما برخی می‌خواهند یارانه عمومی مردم را به جیب خود و کشورهای
دیگر بریزند.
برخی هم معتقدند، منطقی‌ترین روش کنترل بازار گوشت، خرید تضمینی است. اما دامداران این طرح را زیر سوال برده و ادعا می‌کنند که دولت بودجه لازم برای خرید تضمینی این محصول را ندارد و به نوعی تحمیل بار مالی به دولت است. ضمن اینکه این کار زمانبر است و طول می‌کشد تا آثار آن بر وضعیت بازار مشهود شود.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری