کد خبر: ۴۳۲۹۳
تعداد بازدید: ۶۵۰
تاریخ انتشار: ۲۶ دی ۱۳۹۸ - ۱۵:۳۰
در حالی به گفته برخی فعالان بازار خودرو این بازار از رکود خارج شده که افزایش عرضه از سوی خودروسازان و ثبات قیمت ارز منجر به کاهش 6 درصدی قیمت ها در هفته اخیر شده است.
به گزارش تجارت امروز؛ فعالان این بازار هرچند امیدی به روزهای پایانی سال و بهبود شرایط ندارند اما معتقدند که با تداوم شرایط فعلی و افزایش عرضه از سوی خودروسازان و همچنین ثبات نرخ ارز و ورود خودروهای بیشتر از سوی خریدارانی که نسبت به خرید چند خودرو به صورت همزمان اقدام کرده بودند، می توان به بهبود وضعیت خرید و فروش و متناسب شدن قیمت ها امیدوار بود.
 
کاظم محمدی نیکخواه، فعال بازار خودرو با اشاره به تداوم رکود در بازار خودرو می گوید: علاوه بر رکود همچنان خرید و فروش در بازار خودرو به صفر رسیده و نوسان قیمت در بازار خودرو از دو هفته قبل آغاز شده و تاکنون نیز ادامه دارد.
 
وی با بیان این که از دو هفته قبل و با آغاز اتفاق های اخیر قیمت خودرو 10 تا 12 درصد نسبت به قیمت ارز افزایش را تجربه کرد، می افزاید: در این شرایط خریدارانی که چندی پیش اقدام به خرید چند خودرو کرده بودند نیز با هدف کسب سود بیشتر و حفظ ارزش دارایی خود اقدام به فروش خودرو با افزایش قیمت های رخ داده کردند اما بازار به دلیل نبود خریدار پس زد.
 
این فعال بازار خودرو تصریح می کند: این دسته از فروشندگان نیز هم اکنون در حال کاهش قیمت خودروها در چند روز اخیر هستند به طوری که در حال حاضر قیمت یک خودروی 100 میلیون تومانی حدود 6 میلیون تومان کاهش قیمت داشته به طوری که از 12 درصد افزایش یافته حدود 6 درصد کاهش را تجربه کرده است.
 
محمدی نیکخواه با اشاره به نبود خریدار در بازار خودرو با وجود کاهش دوباره قیمت ها اظهار می کند: هم اکنون شاهد افزایش عرضه از سوی خودروسازان هستیم اما با این حال باز هم تعداد زیادی خودرو در کف وجود دارد که این خودروها متعلق به کسانی است که با هدف کسب سود و حفظ ارزش دارایی خود نسبت به خرید متعدد خود اقدام کرده اند و در انتظار برای فروش آن ها هستند که بدون شک هیچ اتفاق خاصی در این زمینه رخ نخواهد داد و آن ها به هدف خود نخواهند رسید.
 
وی با اشاره به افزایش تیراژ تولید خودروسازان به 4 هزار دستگاه در روز می گوید: فعالیت در سه شیفت و افزایش تیراژ باعث شده نه تنها تعهدات سال گذشته خودروسازان انجام شود بلکه در حال حاضر دعوتنامه های شهریور و تابستان امسال نیز صادر شده که نشان می دهد خودروسازان تنها سه تا 4 ماه از تعهدات خود عقب هستند.
 
این فعال بازار خودرو در خصوص بازار شب عید و پیش بینی این بازار نیز اظهار می کند: خرید خودرو در شب عید به ندرت اتفاق می افتد مگر این که خریداری به دنبال ارتقای مدل خودرو باشد که در صورت تداوم روند فعلی و افزایش عرضه و عدم نوسان قیمت ارز و همچنین ادامه ثبات فعلی قیمت ها و افزایش عرضه از سوی خریدارانی که با هدف حفظ ارزش دارایی اقدام به خرید چند خودرو کرده بودند ، بازار خودرو به ثبات نسبی خواهد رسید و احتمال بهبود خرید و فروش نیز وجود خواهد داشت که بدون شک دلیل آن بازار شب عید نیست.
 
افزایش تحویل خودروهای معوق و نزدیک شدن خودروسازان به سررسید تعهدها و همچنین تولید روزانه 4 هزار دستگاه خودرو بدون شک بازار را آرام تر کرده و زمینه دلالی را برخواهد چید که این امر به کاهش قیمت ها منجر خواهد شد.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری