کد خبر: ۴۳۳۵۱
تعداد بازدید: ۴۲۹
تاریخ انتشار: ۲۹ دی ۱۳۹۸ - ۱۲:۳۰
امروز شنبه ۲۸ دی‌ماه ۱۳۹۸ نرخ‌ها در بازار طلا و ارز پایتخت از مدار صعودی خارج شده و در مسیر کاهشی حرکت کرده و در نهایت نرخ‌هایی پایین‌تر از ارقام ثبت شده در انتهای هفته گذشته را ثبت کردند. امروز دلار در بازار آزاد از محدوده ۱۳۵۰۰ تومانی عقب‌نشینی کرد و تا عصر زیر مرز روانی میانه کانال ۱۳ هزار تومانی و در محدوده ۱۳۴۰۰ تومانی باقی ماند. همچنین در بازار طلای تهران، سکه طرح جدید بالاخره از مدار صعودی خارج شد و از حوالی مرز ۴.۹ میلیون تومانی تا نیمه پایین محدوده ۴.۸ میلیون تومانی کاهش یافت. مثقال طلای آبشده نیز از حدود ۲ میلیون و ۱۵۰ هزار تومان، تا محدوده ۲ میلیون و ۱۳۰ هزار تومانی عقب‌نشینی کرد.
به گزارش تجارت امروز؛  سکه بهار آزادی پس از یک هفته افزایش، سرانجام روز شنبه طعم کاهش قیمت را چشید. در اولین روز هفته، فلز گران بهای داخلی 70 هزار تومان از ارزش خود را از دست داد و با عقب نشینی از کانال 4 میلیون و 900 هزار تومانی به بهای 4 میلیون و 830 هزار تومان رسید.
این افت از آن جهت اهمیت داشت که افزایشی های بازار به دنبال شکست مرز مهم 5 میلیونی در بازار بودند و امید داشتند با شکست این مرز، تقاضای احتیاطی بیشتری به بازار وارد شود. به این ترتیب میتوان گفت، افت روز شنبه آب سردی بر پیکر افزایشی های بازار بود.

4 دلیل برای کاهشی شدن سکه
چهار دلیل عمده برای افت قیمتی سکه پس از 6 افزایش متوالی عنوان می شد. دسته ای افت قیمت دلار را عامل فشاری بر بهای سکه دانستند؛ حال آنکه دسته دیگری باور داشتند بازار به طور طبیعی پس از چندین روز پیاپی افزایش قیمت نیاز به یک اصلاح قیمتی داشت. معامله گران فنی نیز باور داشتند سکه با نزدیک شدن به سقف با افزایش فروش ها مواجه شد و عده دیگری بر این تاکید داشتند که با کاهش تنش ها، طبیعی بود که میزان تقاضا نیز در بازار کاهش پیدا کند.
در این میان، نقش عامل افت قیمت دلار بر افت بهای سکه محسوس تر بود. امروز دلار 70 تومان از ارزش خود را از دست داد و  روی قیمت 13 هزار و 450 تومان رسید. افت قیمت دلار را برخی فعالان ناشی از عدم توان این ارز برای رشد می دانستند، حال آنکه گروه دیگری باور داشتند عرضه مناسب اسکناس دلار توسط صرافی‌های منتخب بازارساز زمینه ساز افت قیمت این ارز شد.

همسان‌سازی انتظارات معامله‌گران با روند روزانه بازار
فضای بازارهای سکه و ارز در روز شنبه تفاوت زیادی با هفته گذشته داشت. جالب تر آنکه این روزها تغییر مسیر قیمتی هم ممکن است انتظارات به یکباره دچار تغییر زیادی کند؛ می توان گفت در هفته های اخیر بیشتر معامله گران سعی می کنند انتظارات خود را با روند روزانه بازار هماهنگ کنند و به اندازه قبل اصراری بر روند قیمتی خاصی ندارند؛ البته این قاعده ممکن است در روزهایی نیز شکسته شده باشد.
به عنوان مثال، در انتهای روز پنج شنبه برخی معامله گران با اطمینان از افزایش قیمت سکه سخن می گفتند و دسته ای دیگر، باور داشتند قیمت راه کاهشی را در پیش خواهد گرفت. آنچه اهمیت دارد این است که زمانی که قیمت سکه در روز شنبه کاهشی شد، افزایشی ها اصرار خاصی نکردند که بر روی عقیده خود بمانند و با روند بازار همراه شدند.
به گفته یکی از بازیگران باتجربه بازار، نوسان گیران در ماه های اخیر به این نتیجه رسیده اند هر چقدر با روند بازار همراه تر باشند، احتمال سودشان بیشتر و ضررشان نیز کمتر خواهد شد. به عبارت ساده تر می گفت، نوسان گیران در ماه های اخیر بیشتر از  همیشه به« حد ضرر و سود» توجه می کنند. یکی از دلایل این موضوع به این برمی گردد که عده زیادی از نوسانات نیمه دوم 97 و تابستان 98 دچار ضرر شدند و مدت ها طول کشید تا ریال مورد نیاز خود را برای مداخله در بازار پیدا کنند.
در کنار این، این روزها، نوسان گیران رفتار بازارساز را بیشتر از همیشه جدی می گیرند و پیشبینی رفتار او برای آن ها دشوارتر شده است. البته بسیاری از فعالان نیز باور دارند، تاکتیک های بازارساز بیشتر ضربه گیر قیمت بوده است و آنچه روند قیمتی بازار را نسبت به سال 97 آرام تر کرد، خریدهای بیش از اندازه ای بود که بسیاری از معامله گران در سال گذشته انجام دادند. در واقع بسیاری از افراد که ارز و سکه را به طور معمول به عنوان محلی برای تبدیل سرمایه خود انتخاب می کنند، از نگاه آن ها دیگر کمتر ریالی به منظور خرید سکه  و دلار دارند.
با تمام این تفاسیر هم چنان اختلاف نظر های زیادی در بازار وجود دارد. به عنوان مثال، برخی از افزایشی های بازار نیز باور داشتند، هنوز زود است که از تغییر مسیر بازار سکه صحبت کرد. از نظر آن ها بازار ممکن است به یکباره از یک مرز مهم عبور نکند و پیش از آن یک رفتار رفت و برگشتی را انجام دهد و پس از آن در راستای صعودی قرار بگیرد.

آخرین قیمت دلار و ارزهای رایج
امروز قیمت دلار آزاد در بازار تهران بین 13420 و 13550 تومان نوسان داشت و ساعت 7 عصر بین 13450 و 13480 تومان ثبت شد.
همچنین قیمت یورو نقدی در معاملات بازار آزاد 14800 تا 14900 تومان قیمت خورد. پوند انگلیس نیز بین 17550 تا 17750 تومان قیمت خورد.
نرخ حواله درهم در بازار دوبی با قیمت 3680 تومان آغاز کرد و عصر روی نرخ 3670 تومان معامله شد.
همچنین قیمت حدودی دلار کانادا 10450 تومان، دلار استرالیا 9300 تومان، فرانک سوییس 14000 تومان، یوان چین 2015 تومان و لیر ترکیه 2320 تومان بوده است.
امروز شنبه 28 دی صرافی ملی نرخ رسمی خرید و فروش دلار و یورو  را با کاهش 50 تومانی و به شرح زیر اعلام کرد:
قیمت خرید دلار آمریکا:  12.950 تومان          قیمت فروش دلار آمریکا:  13,050 تومان
قیمت خرید یورو:  14.550 تومان                    قیمت فروش یورو:  14,650 تومان

آخرین قیمت طلا و سکه
عصر شنبه سکه طرح جدید روی 4 میلیون و 830 هزار تومان به ثبت رسید و سکه طرح قدیم 4 میلیون 820 هزار تومان قیمت خورد. قیمت نیم‌سکه 2 میلیون و 450 هزار تومان و ربع‌سکه یک میلیون و 450 هزار تومان شد. سکه گرمی هم با قیمت 930 هزار تومان به فروش می‌رسد.
بهای هر اونس طلا در بازار جهانی، امروز به حدود 1557 دلار رسید که نسبت به روز قبل ، حدود 3 دلار افزایش یافته است. در بازار داخلی اما هر مثقال طلای آبشده از میانه محدوده 2.1 میلیون تومانی در انتهای هفته گذشته، تا عصر شنبه به 2 میلیون و 130 هزار تومان رسید که این رقم معادل هر گرم طلای ۱۸ عیار حدود 491 هزار تومان است.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری