کد خبر: ۴۳۵۹۲
تعداد بازدید: ۶۳۷
تاریخ انتشار: ۰۸ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۲:۳۰
عبداللهی با اشاره به اینکه همیشه مسکن در ایران همیشه با تورم روبرو بوده است، گفت: افزایش مدام قیمت مسکن ناشی از سرمایه‌های سرگردان و سوداگری است.
به گزارش تجارت امروز؛ حسین عبداللهی در گفتگوی 18 و 30 دقیقه شبکه خبر سیما که درباره نرخ مسکن و تعداد معاملات در پایتخت بود به بررسی دلایل تورم بالا در بخش مسکن پرداخت و گفت: همیشه مسکن در ایران همیشه با تورم روبرو بوده و تورم آن هم نسبت به بقیه بخش‌ها جلوتر بوده است و دلیل افزایش مدام قیمت مسکن نیز سرمایه‌های سرگردان و سوداگری است.
 
کارشناس مسکن درباره تاثیرات سرمایه های سرگردان و سوداگری بر بازار مسکن اینگونه توضیح داد: افزایش مدام قیمت مسکن بر اثر سرمایه‌های سرگردان و سوداگری؛ متقاضیان مصرفی را به سمت مسکن‌های استیجاری سوق می دهد چون درآمد و قدرت خرید آن‌ها پاسخگوی تورم مسکن و عمومی نیست.
 
وی با اشاره به اقدام وزارت راه و شهرسازی درخصوص افزایش وارم اوراق خرید مسکن گفت: در دی ماه وزارت راه و شهرسازی تصمیم گرفت که وام اوراق خرید مسکن را افزایش دهد و اینکار باعث تحریک تقاضا شد و این امر یکی از عوامل افزایش تورم مسکن بود.
 
عبداللهی در توضیح این موضوع که چرا افزایش وام اوراق خرید مسکن باعث افزایش تورم در این بخش شده است، گفت: بخش تقاضا با این کار تحریک شد اما عرضه و تولیدی افزایش پیدا نکرد و معلوم هم نیست که مصرف کننده واقعی بتواند این وام را بگیرد چون اقساط آن بیش از ۴ میلیون تومان است.
 
وی در بخش دیگری از این برنامه خبری با بیان اینکه در ایران به ازای هر ۱۰۷ خانوار ۱۰۰ مسکن وجود دارد، گفت: این آمار نشان می دهد که ما با کمبود مسکن روبرو هستیم و در این شرایط تنها تحریک تقاضا مشکل را حل نمی‌کند.
 
کارشناس مسکن به ارائه پیشنهادی برای رفع مشکل بازار مسکن پرداخت و گفت: در شرایط کنونی باید افزایش تولید مسکن برای اقشار مصرف کننده و هدایت تسهیلات به نحوی که به دست متقاضیان و مصرف کنندگان واقعی برسد همچنین بستن مالیات بر خانه‌های خالی و عایدی سرمایه‌ها را در دستور کار قرار داد.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری