کد خبر: ۴۳۸۲۱
تعداد بازدید: ۴۷۰
تاریخ انتشار: ۲۲ بهمن ۱۳۹۸ - ۲۲:۰۰
پس از پیروزی انقلاب اسلامی و با گذشت زمان به تدریج سوالاتی در ذهن مخاطب و جوانانی که زمان طاغوت را درک نکرده اند شکل می گیرد که چرا انقلاب کردیم،انقلاب ما چگونه انقلابی است والان در چه جایگاهی قرار گرفته ایم وآینده چه خواهد شد؟در این چند سطر برآنیم تا جرقه ای در ذهن مخاطب ایجاد نموده و در حد توان به سوالات فوق جواب دهیم.
به گزارش تجارت امروز؛ به جرات میتوان گفت که انقلاب اسلامی ایران یکی از بزرگترین انقلاب‌ها در عصر بشر می‌باشد که تمام معادلات استکباری جهان را به هم زد و می‌توان گفت که مسیر تاریخ را عوض نمود.
زمانی که اروپاییان در عصر رنسانس به دلیل انحرافات کلیسا در قرون وسطی دین را از صحنه اجتماع حذف کرده وبا ایجاد درگیری‌های فرقه‌ای موجب از بین رفتن قداست دین و زمینه ساز سکولاریسم شدند، انقلاب اسلامی ایران با احیای هویت دینی وبا ارائه ایدئولوژی جدید یعنی اسلام و شعار استقلال پابه عرصه جهان نهاد و به دنیا اعلام کرد که لازمه پیشرفت انسان تنها مادیات نیست بلکه سعادت انسان در گرو پیشرفت مادی و معنوی است، این ایدئولوژی و شعار موجب احساس خطر برای قدرت‌های شرق و غرب گردید، لذا از همان ابتدا سعی کردند این انقلاب را در نطفه خفه کنند، اما نتوانستند و در عوض این انقلاب اسلامی ایران بود که توانسته است تا به امروز با قدرت پیش برود و موجب هراس آن‌ها (ابرقدرتها) شود و می‌رود تا به الگویی در جهان برای ملت‌های آزاده تبدیل گردد؛ لذا از این منظر می‌توان گفت: انقلاب اسلامی ایران یکی از متمایز‌ترین و بزرگترین انقلاب‌های جهان به شمار می‌رود.
از طرفی با مقایسه انقلاب اسلامی ایران با سایر انقلابی‌های قرون اخیر این تمایز و اهمیت دو چندان می‌شود که در این چند
سطر جهان توضیح بیشتر نیست.
حال به این سوال می‌پردازیم که چرا انقلاب کردیم؟ وقوع انقلاب اسلامی ایران دلایل گوناگون فراوانی دارد که چند نمونه از
مهمترین آن‌ها را ذکر می‌کنیم:
یکی از دلایل اصلی انقلاب ما سقوط اخلاق بود. رژیم طاغوت به لحاظ مسائل غیر اخلاقی آنچنان پیش رفت که هویت انسانی را زیر سوال برد و در زمان طاغوت فیلم‌هایی ساخته شد که آنچنان زشت بودند که حتی در آن زمان هم اجازه اکران داده نشد؛ و این برنامه‌ها تا آنجا پیش رفت که مردم و خانواده‌ها احساس خطر کردند و رژیم طاغوت هم غافل از این نکته بود که این فساد مخصوصا فساد اخلاقی با فطرت انسان سازگاری ندارد؛ لذا مردم قیام کردند تا اخلاق اسلامی رواج یابد. مقام معظم رهبری (مدظله العالی) در این زمینه می‌فرمایند))رواج اخلاقی فاضله یکی از ارزش‌ها بود. مردم مایل بودند که اخلاق نیک و خلقیات اسلامی پسندیده در بین آن‌ها شیوع پیدا کند.۲۲/۲/۱۳۷۹))
دومین دلیل، زیر پا گذاشتن عزت ایرانی بود، شکی نیست که رژیم طاغوت یک رژیم وابسته بود و تمام تصمیمات مهم کشور با نظر بیگانگان انجام می‌گرفت از جمله انقلاب سفید که کشاورزی ایران را ازبین برد و ایران به کشوری وابسته تبدیل شد و سپس قانون کاپیتولاسیون تصویب شد که شرف ایرانی انسانی را زیر پا له کرد و در ادامه سیل مستشاران خارجی روانه ایران شد که به دلخواه خود در کشور رفتار می‌کردند؛ رژیم غافل از این بود که عزت برای مردم ایران بسیار اهمیت دارد؛ مردمی که گریبایدوف‌ها را از پیش رو برداشته بودند. مقام معظم رهبری در این باره می‌فرمایند ((هدف انقلاب در درجه اول این بود که نظامی در داخل کشور به وجود بیاورد که وابسته نباشد، بلکه مستقل باشد.۱۴/۲/۱۳۷۴)).
اما دلیل دیگری که نظر‌های مختلفی درباره آن داده شده است، دلایل اقتصادی در انقلاب‌ها می‌باشد. امروزه تلاش رسانه‌ای قوی از جانب غربی‌ها و بعضی گمراهان داخلی در خصوص تطهیر پهلوی صورت می‌گیرد که می‌بایست با نشان دادن واقعیات آنهم به شکل علمی نه سطحی، این تبلیغات غیرواقعی را خنثی کرد.
این تبلیغات مسائل را طوری تحلیل می‌کنند که انگار ایرانیان از فرط خوشی و رفاه زدگی و بی دردی انقلاب کرده اند در حالی که واقعیت به هیچ وجه چنین نیست، فقط برای اینکه نشان دهیم این تبلیغات چقدر سطحی و غیر علمی است، این نکته را متذکر می‌شویم که طبق آمار‌های رسمی در ۱۰ سال نخست پس از پیروزی انقلاب اسلامی، میزان ظرفیت‌های جدیدی که در زیر ساخت‌های فیزیکی توسعه روستایی ایجاد شد،۱۱.۵ برابر کل ظرفیت‌های ایجاد شده در دوره پهلوی بود که نشان می‌دهد انقلاب اسلامی ایران چه نیروی عظیمی از ملت را آزاد کرده که توانسته است علیرغم گرفتاری‌های سیاسی، اجتماعی، امنیتی و خارجی در کنار به هم ریختگی‌های معمول کشور‌های انقلابی به عهد خود در زمینه عدالت اجتماعی برای قشر محروم جامه عمل بپوشاند؛ از طرفی این موضوع نشان میدهد جامعه روستایی در دوران پهلوی چقدر از زندگی استاندارد فاصله داشته اند.
یکی از دلایل اصلی اقتصادی انقلاب به گفته تمام اقتصاددانان، رشد اقتصادی ناهمگون همراه با فاصله عظیم طبقاتی در نتیجه توزیع ناعادلانه ثروت مالی طبقه حاکم، فقر شدید مخصوصا در مناطق روستایی و حاشیه شهر‌ها بود که موجب تسریع فرآیند انقلاب شد.
انقلاب سفید شاه که در حقیقت یک برنامه آمریکایی بود، باعث از بین رفتن کشاورزی ایران و مهاجرت روستاییان به شهر‌ها و عدم توجه دولت به مشکلات روستاییان از طرفی و افزایش قیمت جهانی نفت که دولت را صاحب ثروت فراوانی کرده بود از سوی دیگر باعث شد دولت و رژیم به جنبه‌های دیگر اقتصاد و تولید فکر نکند لذا اقتصاد ما تبدیل به یک اقتصاد تک محصولی گردید و به صنعت و دیگر لوازم تولید توجه نشد و این مسئله تا جایی پیش رفت که صادرات غیرنفتی ایران در سال‌های پایانی حکومت شاه تنها ۲ درصد بود. این مسئله زمانی خود را نشان داد و به بحران تبدیل شد که تقاضای نفت پایین آمد و قیمت بهای نفت نیز کاهش یافت؛ لذا رژیم با بحران جدی مواجه گردید و نارضایتی‌های عمده به بار آورد؛ اما اینکه امروز ما در چه جایگاهی قرار گرفته ایم و آینده ما چه خواهد شد. سوال دیگر این است که در ادامه به آن پاسخ داده خواهد شد؟
بر هیچکس پوشیده نیست که امروز انقلاب اسلامی ایران به یک قدرت تعیین کننده در منطقه و به عنوان یک الگو برای ملت‌های آزاده جهان تبدیل شده است وهمین قدرت و تاثیرگذاری با از بین بردن زمینه‌های فساد و رشد علم و مدیریت جهادی و انقلابی زمینه ساز قدرت اقتصادی خواهد بود و در آینده‌ای نزدیک آنطور که از تحولات منطقه وجهان دیده می‌شود ایران تبدیل به یک قدرت اقتصادی خواهد شد و دنیا و بخصوص ابرقدرت‌ها متوجه این موضوع شده و به همین دلیل است که به شدت وبا دستپاچگی به دنبال جلوگیری از این اتفاق می‌باشد که البته هرگز موفق نخواهند شد.
از سوی دیگر عوامل ماندگاری انقلاب اسلامی عواملی هستند فطری که هیچ گاه ملت فهیم، انقلابی و با فرهنگ جمهوری اسلامی ایران از آن‌ها دست نخواهند کشید و ان شاالله پرچم این انقلاب با ظهور حضرت بقیة الله ارواحنا فداه در دستان مبارک ایشان قرار خواهد گرفت.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری