کد خبر: ۴۳۸۳۹
تعداد بازدید: ۴۲۲
تاریخ انتشار: ۲۳ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۱:۳۰
بسیاری از نیروهای موثر و شناخته‌شده‌ی اصلاح‌طلب از سوی نهاد شورای نگهبان ردصلاحیت شده‌اند. رئیس‌جمهوری نیز چندین بار به موضوع ردصلاحیت‌ها پرداخت و یادآور شد کشور را نمی‌توان به یک جناح سیاسی سپرد و یا فقط اعضای یک حزب را تایید صلاحیت کرد.
به گزارش تجارت امروز؛ ؛ سیدحسین مرعشی، سخنگوی حزب درگفت‌وگو با سازندگی گفت به رغم رنجشی که این حزب از ردصلاحیت نیروهای اصلاح‌طلب در تهران و سراسر کشور دارد اما قصد دارد با عبور از فضای هیجانی و کنترل این فضا، برای ایران و آینده‌ی کشور در انتخابات شرکت کند.
 
محسن هاشمی رئیس شورای مرکزی حزب نیز دیروز در صحن شورای شهر در گفت‌وگو با خبرنگاران گفته بود: «درچند روز گذشته ما در حزب کارگزاران سازندگی جلسات مختلفی را برگزار کرده‌ایم تا بتوانیم لیست واحدی ارائه کنیم ولی هنوز نتوانستیم نام ۳۰ نفر را پیدا کرده و آنها را در لیست بگنجانیم. در نهایت نیز به ۱۵ یا ۱۷ نفر نامزد مورد تایید رسیده‌ایم. جلسات همچنان ادامه دارد تا بتوانیم لیست ۳۰ نفره خود را تکمیل کنیم.»
هاشمی در ادامه درخصوص این که آیا احزاب اصلاح‌طلب با هم ائتلاف می‌کنند یا نه، این گزینه را رد کرد اما توضیح داد برخی از احزابی که توانسته‌اند به لیست ۳۰ نفره نامزدهای مورد نظر خود برسند، شاید بتوانند ائتلاف کنند.
 
رئیس شورای شهر تهران ادامه داد: «در اطلاعیه‌ای که دیروز شورای عالی اصلاحات منتشر کرد، عنوان شده است شورای عالی اصلاحات از لیستی حمایت نمی‌کند. یعنی لیستی را اعلام نمی‌کنند ولی استان‌ها و احزاب جداگانه می‌توانند لیست انتخاباتی بدهند و توصیه هم شده است لیست بدهند. لذا احزاب اصلاح‌طلب مشغولند ببینند می‌توانند از کاندیداهای اعلام شده لیست تهیه کنند یا نه.» او با اشاره به ردصلاحیت گسترده نامزدهای اصلاح‌طلب در انتخابات گفت: «این مسئله واقعا منصفانه نیست ولی خداوند طرفدار مستضعفین است. چون اصلاح‌طلبان کاندیدا به اندازه کافی ندارند جزء مستضعفان محسوب می‌شوند و انشاءلله خداوند به آنها یاری می‌رساند.»
 
«شرکت در انتخابات» و ردصلاحیت‌های صورت گرفته توسط شورای نگهبان این روزها به یک دوگانه تبدیل شده است. بسیاری از نیروهای موثر و شناخته‌شده‌ی اصلاح‌طلب از سوی نهاد شورای نگهبان ردصلاحیت شده‌اند. رئیس‌جمهوری نیز چندین بار به موضوع ردصلاحیت‌ها پرداخت و یادآور شد کشور را نمی‌توان به یک جناح سیاسی سپرد و یا فقط اعضای یک حزب را تایید صلاحیت کرد. با این حال از آنجایی که فی‌نفسه «حزب» یعنی عمل سیاسی و وجود احزاب در این انتخابات به کنش سیاسی آنها گره خورده است، برخی از احزاب اصلاح‌طلب تصمیم گرفتند، با وجود رنجش‌های سیاسی، جدا از مکانیزم شورای عالی اصلاح‌طلبان، در انتخابات شرکت و لیست حزبی ارائه کنند. سیدحسین مرعشی سخنگوی حزب کارگزاران سازندگی ایران در این باره به سازندگی گفت: انتخابات مجلس یازدهم در شرایطی برگزار می‌شود که با توجه به سیاست خصمانه آمریکایی‌ها برای فشار حداکثری به دولت و ملت ایران، مردم ما زیر فشارهای زیادی در عرصه‌های مختلف زندگی مواجه شده‌اند. دولت منبعث از قدرت مردم هم برای اداره کشور با مشکلات روزافزون و جدی مواجه است.
 
سخنگوی کارگزاران سازندگی ایران معتقد است: یکی از مشکلاتی که در این شرایط جدید حاصل شده است، این است که اعتماد عمومی و رضایت مردم از کارکرد نهادهای مختلف تضعیف شد. همه ناظران سیاسی ایران و همه کسانی که علاقه‌مند به سربلندی و عزت ایران و دوست‌دار مردم ایران و علاقه‌مند به حل مشکلات مردم بودند تصور می‌کردند که مقامات جمهوری اسلامی با برگزاری یک انتخابات پررونق و رقابتی از فرصت انتخابات برای مواجهه با چند مسئله حیاتی استفاده می‌کنند. اول با ایجاد یک نشاط سیاسی در جامعه، بازسازی روحیه سیاسی مردم و گروه‌های مختلف به خصوص جوانان و تحصیل‌کرده‌های کشور را دنبال کنند و دوم با دادن یک پیام رسا به دشمنان منطقه‌ای و بین‌المللی ایران و بیان این موضوع که کمر مردم و حکومت ایران زیر بار این فشارها خم نخواهد شد.
مرعشی گفت: با این حال به عنوان یک فرد کوچکی که سال‌ها در سیاست حضور داشته‌ام و در کنار بزرگان نظام تمرین سیاست کرده‌ام خیلی باعث تعجب بود که با وجود ضرورت اجتناب‌ناپذیر برای برگزاری یک انتخابات چندبعدی و رقابتی و پرنشاط، مسئولان اجرایی و نظارت اینگونه اقدام کردند. با وجود انتقاداتی که در هفته‌های اخیر آقای روحانی به شورای نگهبان داشت خود دولت و هیات‌های اجرایی منبعث از وزارت کشور، اولین ضربه را به انتخابات وارد کردند؛ قبل از اینکه شورای نگهبان لطمه‌ای وارد کند. در ادامه هم البته شورای نگهبان این اقدام را انجام داد. نگاه مجریان و ناظران انتخابات و سیاستگذاران انتخابات مطلقا متوجه ضرورت‌های عبور ایران و جمهوری اسلامی از این مرحله سخت نبود. مجریان و ناظران انتخابات به این ترتیب یک برگ موثر در انتخابات را خنثی کردند. ما از این اشتباه و سیاست نادرست رنجیده‌ایم.
 
رنجش ما به این دلیل نیست که تعداد قابل توجهی از شخصیت‌های سیاسی اصلاح‌طلب و یا حزبی ما ردصلاحیت شده‌اند. چه آنکه همه ما حاضریم فدای ایران و مردم ایران شویم. ناراحتی و عصبانیت ما از این است که امروز که ده روز بیشتر تا انتخابات باقی نمانده چرا باید چنین فضای سردی در کشور حاکم باشد.
 
رئیس کمیته سیاسی حزب کارگزاران سازندگی ایران تاکید کرد: چرا مسئولین محترم اجرایی و نظارتی انتخابات این ضرورت اجتناب‌ناپذیر و این فرصت استثنایی بازسازی روحیه ملی را جدی نگرفتند؟
 
البته ما مدافع کاندیداهایی که ردصلاحیت شده‌اند بودیم و هستیم و خواهیم بود. از حزب کارگزاران شخصیت‌های زیادی از جمله دکتر نقیب‌زاده، خانم میرساردو، خانم فاطمه سعیدی، آقای مشتاق گوهری، آقای حامد منتظری و آقای نمازی ردصلاحیت شده‌اند که ردصلاحیت آنها را موجه نمی‌دانیم و به آن معترض هستیم. اما مهم‌تر از این ردصلاحیت‌ها این بود که دست‌اندرکاران، فرصت بازسازی روحی و سیاسی ایران و جمهوری اسلامی را از دست دادند.
 
عضو شورای مرکزی کارگزاران سازندگی ایران افزود: ما به عنوان یک حزب سیاسی که در طول سال‌ها و ماه‌ها و روزهای منتهی به انتخابات روزنامه‌ای منتشر می‌کنیم و سیاست‌ورزی می‌کنیم فضای سیاسی را رصد می‌کنیم و ائتلاف‌هایی را شکل می‌دهیم؛ به عنوان یک حزب سیاسی با وجود این رنجش عمیق که داریم، فکر می‌کنیم در عین حال انتخابات همچنان دارای اهمیت اساسی است. هرچند انتخاب ما تا حدی محدود باشد. ما فکر می‌کنیم حداقل سیاسیون ایران باید هوش هیجانی بالایی داشته باشند و تسلیم احساسات نشوند. یکی از مشکلاتی که در کشورهای انقلابی و به طور مشخص در کشور ما که چهل سال در وضعیت شرایط حساس کنونی قرار دارد وجود دارد این است که همواره هیجانات حاکم بر تصمیم‌گیری‌ها است. هوش هیجانی حزب کارگزاران بر احساسات پاک اعضای شورای مرکزی و کمیته سیاسی غلبه کرد و در نهایت در ادامه تصمیم قبلی حزب که به استان تفویض اختیار کرده بودیم در تهران قرار شد بدون ائتلاف با هیچ حزب دیگری یک لیست 20 نفره‌ای را ارائه دهیم. البته تا 22 بهمن هم منتظر تاییدصلاحیت‌های احتمالی هستیم و در روز چهارشنبه این لیست را منتشر می‌کنیم و از مردم و به خصوص اصلاح‌طلبان دعوت می‌کنیم به این لیست رای بدهند.
 
به گفته مرعشی حزب کارگزاران پیش از این در ائتلافی که در سطح شورای عالی اصلاح‌طلبان شکل گرفته بود حضور داشت ولی بعد از آنکه شورای عالی تصمیم گرفت لیستی در انتخابات نداشته باشد پی‌ریزی یک ائتلاف جدید هم زمان‌بر بود و هم اینکه ورود به ائتلاف مستلزم رعایت نظرات سایر احزاب ائتلافی است و در نتیجه هر کسی را که احزاب دیگر پیشنهاد بدهند باید می‌پذیرفتیم. درحالی که فرصت بررسی و اطمینان از صلاحیت این افراد وجود نداشت. حزب کارگزاران صرفا کسانی را معرفی خواهد کرد که حزب کارگزاران سازندگی بتواند صلاحیت‌های اخلاقی، مالی و سیاسی آنها را صددرصد تایید کند.
 
او در پایان تاکید کرد: این لیست لزوما از میان اعضای حزب تشکیل نشده است و ما از بین کسانی که تایید صلاحیت شده بودند در فضای مجازی فراخوان دادیم و افرادی که علاقه‌مند بودند در لیست کارگزاران قرار بگیرند را شناسایی کردیم و با آنها مصاحبه کرده و در نهایت کسانی را در لیست قرار دادیم که حزب می‌تواند سلامت کار آنها را در مجلس یازدهم تضمین کند. پیش‌بینی ما این است که در نهایت بتوانیم حدود 20 نفر از کاندیداها با این مشخصات را در لیست قرار بدهیم.
 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری