کد خبر: ۴۳۸۶۷
تعداد بازدید: ۵۲۲
تاریخ انتشار: ۲۳ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۹:۳۰
در کشور هند و در 200 کیلومتری دهلی نو یکی از عجایب هفتگانه دنیا قرار دارد که تاج محل نامیده می شود. این بنای زیبا آرامگاهی باشکوه است که به دلیل ویژگی های ظاهری منحصر به فردش شهرت جهانی پیدا کرده است. برای آشنایی با این بنای شگفت انگیز و داستان عاشقانه آن در ادامه ما را همراهی نمایید.
آشنایی با تاج محل
تاج محل در واقع مکانی به منظور گرامیداشت ممتاز بانو است که به فرمان همسرش شاه جهان (امپراطور پنجم هند) ساخته شد. لازم به ذکر است که بگوییم شاه جهان فردی مغول بود.
بنای تاج محل ترکیبی از معماری ایرانی، هندی و اسلامی می باشد که ساخت آن 12 سال (1632 میلادی الی 1643 میلادی) به طول انجامید ولی با این وجود تکمیل کردن بخش های دیگر مجموعه نظیر باغ و بناهای اطراف خود 10 سال دیگر زمان برد. هزینه های ساخت این مجموعه شگفت انگیز در حدود 32 میلیون روپیه هندی برآورده شده بود. به طور کلی در ساخت بنای تاج محل حدود 20000 معمار هنرمند ایرانی، هندی، آسیای میانه و آناتولی همکاری کرده اند که تحت نظارت احمد لاهوری و حمید لاهوری مشغول به فعالیت بودند. شنیده ها حاکی از آن است که خوشنویسی کتیبه های موجود بر روی در و دیوارها را امانت خان بر عهده داشته است. افراد بسیاری تاج محل را گوهر هنر اسلامی در هند می دانند و معتقدند که بهترین مجموعه معماری مغولی می باشد.
 
 
  
 
این بنای زیبا و تاریخی در سال 1983 در فهرست سازمان جهانی یونسکو به ثبت رسید و بنا بر یک نظرسنجی در سال 2007 میلادی یکی از عجایب هفتگانه جهان به شمار رفت. همچنین در سال 2016 تاج محل به عنوان برترین جاذبه های گردشگری آسیا معرفی شد. به طور کلی آرامگاه یادبود به عنوان نماد عشق در هند شناخته شده و یکی از جاذبه های گردشگری محبوب هند به شمار می رود.
در قسمت غربی این بنا مسجدی به رنگ قهوه ای وجود دارد که دارای سه گنبد است همچنین در قسمت شرقی آن هم بنایی به چشم می خورد که زمانی مهمانسرا به حساب می آمد. یک نکته جالب که در رابطه با مسجد و مهمانسرا وجود دارد این است که به صورت قرینه در دو سوی تاج محل واقع شده اند.
جایگاهی که برای ساخت این بنای منحصر به فرد انتخاب شد، کناره ی رود یمونا جمنا در ایالت اوتار پرادش هندوستان بود. به طور دقیق تر باید بگوییم که این بنا در باغی به مساحت 18 هکتار قرار دارد که وجود نهری طولانی در مرکز آن بر زیبایی های بنا افزوده است. بخش های مختلف این بنا عبارت اند از: مسجد، مقبره، مهمانخانه، چهارباغ و موزه که در ادامه هر یک را توضیح می دهیم. گردشگران تور هند می توانند به راحتی برای بازدید از این بنای زیبا رفته و شاهد معماری خاص آن از نزدیک باشند.
 
 
 
ارتفاع تاج محل 58 متر و پهنای آن 56 متر می باشد. این مقبره از سازه ای از جنس مرمر سفید ساخته شده که بر روی  صفحه سنگ مرمر بزرگی قرار داده شده است، این بنا شامل یک ساختمان متقارن با مناره، گلدسته و گنبد زیبایی می باشد که توجه توریست ها را به خود جلب کرده است. تماشایی ترین قسمت این مقبره مشاهده گنبد 35 متری مرمرین آن است که بیش تر به آن گنبد پیازی گفته می شد.
جالب است بدانید که در مراحل ساخت این بنا، از داربست های آجری عظیم استفاده کرده اند، در صورتی که در سایر بناها از بامبو بهره می بُردند. برای جمع آوری مصالح لازم جهت ساخت این بنا، حدود 1000 فیل و هزاران گاو به کار گرفته شدند تا از سرتاسر هند و حتی آسیا این مصالح را به مکان مورد نظر ببرند. برای مثال مرمر سفید را از راجستان، فیروزه را از تبت، یاقوت کبود را از سریلانکا، یشم سبز و کریستال را از چین و عقیق را از عربستان به این مکان آوردند. نبود امکانات و تکنولوژی های لازم سبب شد تا ساخت تاج محل در سال های طولانی انجام شود. برای انتقال سنگ ها به مکان مورد نظر لازم بود تا مصالح را از سطحی شیبدار به طول 15 کیلومتر عبور دهند، به گونه ای که آن ها را در واگن هایی می گذاشتند تا گاوها به صورت گروهی آن ها را جابجا کنند. برای بالا کشیدن بلوک های سنگین هم از سیستم نخ و قرقره بهره می بردند.
 
 
 
بر روی ساختمان مرمرین این بنا آیات روح بخش قرآن با یشم منبت کاری شده که جلوه زیبایی به بنا بخشیده است. خوشنویسی های انجام شده در بالای بنا با قلمی درشت تر صورت پذیرفته تا به هنگام مشاهده واضح تر دیده شوند. تذهیباتی که بر روی بنا صورت پذیرفته در بخش های قرمز رنگ ساختمان روشن بوده و در بخش های مرمرین مقبره تیره است. برای افزایش گیرایی های بنا، از کاشی هایی با رنگ و نقش های دلربا استفاده شده که توجه گردشگران تور هند را به خود جلب نموده است.
گزارش هایی در سال 2011 مبنی بر سقوط این بنا در 5 سال آینده ارائه شده بود که هم اکنون می بینیم صحت نداشته و این جاذبه توریستی و محبوب را تا چندین سال می توان به همین شکل استوار و محکم تماشا کرد. جالب است بدانید که در جنوب مجموعه تاج محل شهری کوچک با نام تاج گنجی ساخته شده که در آن امکانات خوبی فراهم شده و گردشگران می توانند از آن ها بهره ببرند.
 
فضای داخلی تاج محل
دیوارهای داخلی دارای ارتفاع 25 متری هستند. در طبقه همکف ساختمان هشت درب بزرگ دیده می شود که هر یک از آن ها درب دیگری را در خود جای داده اند. نور ورودی ساختمان از طریق دریچه هایی که در مناره ها در نظر گرفته شده تامین می شود.
 
 
  
 
اتاقی هشت وجهی در ادامه راه قرار داشته که چهار درب ورود دارد، اما هم اکنون تنها دربِ جنوبی آن مورد استفاده قرار می گیرد. تابوت های نمادین ممتاز محل و شاه جهان در این اتاق دیده می شود که مزین به سنگ های گرانبها و منبت کاری های خارق العاده می باشند. تابوت شاه جهان در سمت راست قرار گرفته و کمی بزرگ تر از تابوت ممتاز محل در سمت راست می باشد. نقش هایی که بر روی این قبرها انجام شده، در بخش های خارجی مقبره نیز طراحی گشته با این تفاوت که اندازه آن ها با یکدیگر فرق دارد. لازم به ذکر است که بگوییم جسد این دو در زیرزمین قرار گرفته که بازدید عمومی ندارند. بر روی تابوت های اصلی 99 نام از اسماء الهی حک شده است.
 
 
 
 
 
بخش های مختلف تاج محل
- مسجد : یکی از مهم ترین بخش های تاج محل مسجد آن است که در سمت چپ بنا قرار گرفته است. این مسجد قرمز رنگ نزد مسلمانانی که ساکن آگرا می باشند اهمیت فراوانی دارد و مکانی برای برپایی نماز و تجمع در روزهای خاص است. فضای داخلی مسجد همچون دیگر مساجد جهان اسلام، دارای محراب و منبر می باشد که در مواقع مشخص مورد استفاده قرار می گیرد.
همان طور که در بالا اشاره کردیم ساختمان دیگری همانند مسجد در سوی دیگر مجموعه قرار گرفته که با وجود منبر و طاقچه های مستطیلی بر فراز مسجد، از یکدیگر مجزا می شوند.
بخش های داخلی و خارجی مسجد مزین به آیات الهی است که با خطی خوش و زیبا به کار رفته است. این مسجد گنجایشی برای 570 نمازگزار دارد. خوب است بدانید که جسد ممتاز محل هنگامی که در ابتدا به آگرا آورده شد، موقتاً در کنار دیوار غربی مسجد به خاک سپرده شد تا هنگام ساخت مکان مناسب منتقل شود، این بخش هنوز هم قابل مشاهده می باشد. گردشگران تور دهلی آگرا جیپور باید بدانند که در حال حاضر تنها طبقه همکف مسجد قابل بازدید می باشد.
معمای تاج محل
 
 
 
- مقبره : در انتهای باغ اصلی ترین بخش مجموعه قرار دارد که با شکوهی مثال زدنی به نمایش درآمده است. بر بالای مقبره گنبدی بزرگ به همراه گلدسته ای زیبا به چشم می خورد. در اطراف مقبره 4 مناره به ارتفاع 40 متر وجود دارد که هم اکنون کمی انحنا پیدا کرده اند. این مناره ها به واسطه 2 بالکن به سه قسمت تقسیم شده اند که در بالاترین قسمت موذن آوای دلپذیر اذان را سر می دهد.
همان طور که در ابتدا اشاره کردیم، زیباترین بخش مقبره، گنبد تماشایی آن است که بر روی سازه ای 7 متری قرار دارد و گنبد پیازی هم نامیده می شود. بر قسمت فوقانی این گنبد 35 متری یک طرح نیلوفری دیده می شود که در دیگر گنبدها هم در ابعادی کوچکتر به چشم می خورد. بر روی گنبد اصلی، گنبدهای کوچک و گلدسته ها یک میله طلاکاری شده وجود داشت که از عناصر تزئینی هندی و ایرانی ساخته شده بود که از این میان تنها میله بالای گنبد اصلی تعویض شد و میله ای برنزی را جایگزین آن کردند.
 
 
خرید بلیط تاج محل
 
 
- مهمانخانه : این ساختمان که شباهت بسیار زیادی به مسجد دارد و در سمت راستِ مجموعه قرار گرفته مهمانخانه یا نقاره خانه نامیده می شود. این بنا هم از ماسه سنگ قرمز رنگ ساخته شده و دارای ایوانی بزرگ در وسط، دو ایوان در دو طرف و سه گنبد زیبا است؛ بر فراز بخش های انتهایی نیز چهار گنبد کوچک دیده می شود. هیچ اطلاعات دقیقی در رابطه با کاربرد این مهمانخانه در دست نیست.
- ورودی مجموعه : دروازه ورودی مجموعه را دروازه روضه می نامند. هنگامی که نزدیک این ورودی شوید، محو زیبایی نقش و نگارهای آن می شوید به گونه ای که تا دقایقی مبهوت آن می گردید. ارتفاع این درب حدود 30 متر بوده که نصف ارتفاع ساختمان است. در حاشیه این دروازه چشم نواز، آیاتی از قرآن حک شده که از سنگ سیاه ساخته شده اند.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری