کد خبر: ۴۴۰۵۶
تاریخ انتشار: ۰۱ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۲:۳۰
رئیس اتحادیه طلا و جواهر می گوید، مهمترین پیش شرط برای ایجاد آرامش در بازار طلا، بازگشت ثبات به اقتصاد كشور بویژه حوزه ارز است و مادامی كه دولت در این زمینه موفق عمل كند، مردم نیز میلی برای تبدیل سرمایه به مسكوكات طلا ندارند.
به گزارش تجارت امروز؛ «آیت محمدولی»اظهار داشت: در سال 97 كسب و كار فعالان صنعت طلا و جواهر چنگی به دل نزد زیرا نوسان های شدیدی در اقتصاد بوجود آمد كه ناشی از تلاطم های ارزی بود.
وی با ابراز امیدواری از اینكه در سال 98 بازار طلا نسبت به سال گذشته بهبود یابد و شرایط سال گذشته در بازار تكرار نشود، اظهار داشت: تحقق این امر پیش شرط هایی دارد كه مهمترین آن موفقیت سیاستگذاران اقتصادی در مدیریت اقتصاد و بازار است؛ اگر مدیریتی كه در نیمه دوم پارسال اجرایی شد، تداوم باید، می توان به آینده امیدوار بود.
محمدولی یادآور شد: در نیمه نخست پارسال شاهد تلاطم های ارزی در كشور بودیم كه نوعی سردرگمی در همه بازارها از جمله طلا، جواهر و سكه را رقم زد؛ تقاضا در بازار سكه و ارز تشدید شد و قیمت ها به صورت تصاعدی بالا رفت.
این فعال صنفی اظهار داشت: هرچند كه مدیران و تصمیم گیران نیز در این مدت دست روی دست نگذاشته بودند و تلاش می كردند كه بازارها را آرام كنند اما موفقیت آمیز نبود؛ در هر حال در نیمه دوم سال تصمیم های بهتری برای مدیریت بازار ارز گرفته شد كه اثر خود را هم گذاشت و از التهابات كاسته شد.
محمدولی با یادآوری اینكه شرایط التهابی در بازار در نیمه نخست پارسال سبب شد تا مردم به خرید طلای آبشده، خام و مسكوكات تمایل پیدا كنند، اظهار داشت: تقاضایی كه از مردم داریم، این است كه برای سرمایه گذاری به حوزه هایی كه تخصص ندارند - بویژه طلای خام و آبشده - ورود نكنند.

** مصنوعات طلا بخرید
رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران با ابراز امیدواری به اینكه در سال 98 داد و ستد بین فعالان اقتصادی و اصناف از رونق بهتری برخوردار شود، به مردم توصیه كرد به جای خرید طلای خام و آبشده، به مصنوعات طلا روی بیاورند تا این صنعت نیز از شرایط ركودی خارج شود.
محمدولی اظهار داشت: نگاه مردم بابت پرداخت «اجرت ساخت» باید تغییر كند؛ نباید اینگونه تصور شود كه این اجرت پولی اضافی است كه طلاسازان از مردم می گیرند بلكه باید این نگاه را داشت كه طلای ساخته شده شناسنامه دار است و حتی اگر نیم درصد ایراد داشته باشد، خریدار می تواند از طریق اتحادیه طلا شكایت خود را پیگیری كند.
وی افزود: این در حالیست كه طلای آبشده فاقد هرگونه شناسنامه است و بررسی میزان عیار و خلوص دقیق آن تخصص می خواهد كه هر كس توان و مهارت آن را ندارد.
وی اظهار داشت: اگر كسی طلای آبشده خرید و عیار آن پایین بود، مقصر آن صنعت طلا و جواهر نیست بلكه ناشی از عدم آگاهی و داد و ستد با دلالان سرپایی است.

** منتظر اصلاح مالیات بر ارزش افزوده طلا هستیم
رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران در ادامه با ابراز امیدواری از اینكه در سال 98 لایحه اصلاح مالیات بر ارزش افزوده به تصویب نهایی مجلس برسد، اظهار داشت: یكی از بندهای این لایحه به مالیات بر ارزش افزوده طلا اختصاص دارد؛ در سال های گذشته اخذ مالیات 9 درصدی از طلا و جواهر اثر منفی بر این صنعت گذاشته و سبب شده تا صنعت طلا دچار ركود شود.
محمدولی ادامه داد: سال گذشته اتحادیه طلا رایزنی های بسیاری را با سازمان مالیاتی و نمایندگان مجلس برای اصلاح مالیات بر ارزش افزوده بخش طلا داشت و در نهایت نظر اتحادیه مبنی بر اینكه نباید از اصل طلا مالیات بر ارزش افزوده گرفته شود، پذیرفته شد؛ امیدوار بودیم لایحه دولت در سال 97 به صحن مجلس بیاید اما هنوز این اتفاق نیفتاده است.
وی اظهار داشت: به تازگی نمایندگان مجلس وعده داده است كه در بهار امسال این لایحه در صحن مجلس مطرح می شود.

** استقبال از تسهیل واردات طلای خام
رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران با استقبال از تصمیم سال گذشته دولت برای تسهیل واردات طلای خام و شمش طلا به كشور اظهار داشت: اینكه واردات شمش طلا از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده معاف شود، تصمیم درستی بود كه گرفته شد زیرا اگر می خواهیم این صنعت رونق یابد، باید موانع كار را برطرف كنیم تا توان رقابت در بازارهای جهانی را داشته باشیم.
محمدولی در عین حال افزود: با این وجود واردات شمش طلا از گمرك كمی زمانبر است و بین 10 تا 20 روز طول می كشد به همین دلیل جلساتی را با وزارت صنعت و بانك مركزی داشته ایم و آنها قول داده اند كه در فروردین ماه موانع را رفع كنند.
وی یكی از این مشكلات را نگهداری شمش طلا در گمرك دانست و گفت: برای نمونه در گمرك فرودگاه باید صندوق های ویژه ای برای نگهداری شمش طلای وارداتی تعبیه شود تا واردكنندگان با خیال راحت محموله های خود را وارد كنند كه امیدواریم به زودی این مشكل رفع شود.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری