کد خبر: ۴۴۱۳۸
تاریخ انتشار: ۰۷ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۵:۳۰
کتاب «عوامل موثر بر توسعه و اقتصاد کشاورزی در ایران»، با اشاره به وضعیت کشاورزی در ایران و جهان، استراتژی‌های موثر در بخش کشاورزی را مورد بررسی قرار می‌دهد.
به گزارش تجارت امروز ؛ یکی از مشکلات اساسی بشر در دنیای معاصر، تأمین نیازهای غذایی است، به‌گونه‌ای که امنیت غذایی به‌عنوان یکی از اولویت‌های مهم سرلوحه برنامه‌های دولت‌ها قرار گرفته ‌است. برای رسیدن به امنیت غذایی، علاوه بر دارا بودن پتانسیل‌های فیزیکی مانند زمین، آب و هوای مناسب و نیروی کار، اتخاذ سیاست‌های مطلوب و برنامه‌ریزی مدیریتی برای توسعه و رونق اقتصاد در بخش کشاورزی ضروری است. کشاورزی را به‌عنوان نیروی محرکه رشد اقتصادی در مراحل اولیه توسعه دانسته‌اند و در مراحل بعدی رشد هم برای بخش کشاورزی حداقل پنج نقش عمده تأمین درآمد، ایجاد اشتغال، تأمین غذا، ایجاد بازار و ارزآوری را در تغییر ساختار اقتصاد قائل هستند. بخش کشاورزی معمولا با هر بخش دیگری به‌صورت رقابتی عمل نمی‌کند، بلکه رشد آن می‌تواند مکمل رشد بخش‌های دیگر باشد.
 
کتاب «عوامل موثر بر توسعه و اقتصاد کشاورزی در ایران» اثر مشترک سارا شیرزاد، منصور تیمار، بهروز میر دریکوند، سیده لیلا موسوی مقدم، مجید رخشنده‌رو و مریم برزکار است. این کتاب در هشت فصل وضعیت کشاورزی در جهان و ایران، استراتژی‌های موثر در بخش کشاورزی، کشاورزی عامل برطرف‌کننده فقر، نقش فناوری اطلاعات بر توسعه کشاورزی، بنگاه‌های اقتصادی و صندوق‌های حمایت از کشاورزی در جهان و ایران، تجارت محصولات کشاورزی، نقش صنایع تبدیلی در ارزش افزوده محصولات کشاورزی، نقش موثر بسته‌بندی در صادرات محصولات کشاورزی و بازاریابی محصولات کشاورزی را مورد بررسی قرار می‌دهد.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری