کد خبر: ۴۴۱۴۳
تاریخ انتشار: ۰۷ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۹:۰۰
شاید خیلی‌ها نمی‌دانند هفتم اسفند ماه چه روزی است؛ روزی فراموش شده در تاریخ. تقریبا ۶۰ سال پیش در روز ۷ اسفند سال ۱۳۳۱ لایحه استقلال وکلا با پافشاری‌های دکتر مصدق تصویب شد، اما متاسفانه هفتم اسفند به عنوان سالروز «استقلال کانون وکلا» و بزرگداشت روز وکیل مدافع در کمتر تقویمی ثبت شده است.
به گزارش تجارت امروز ؛ در حالی که وقتی تقویم را ورق می‌زنی به گرامیداشت روزهایی، چون ماما، معلم، مهندس و … برخورد می‌کنی، اما خبری از روز وکیل مدافع نیست، چرا؟ پاسخ به این سوال بر عهده کیست؟ آیا جز این است که افراد یار و و یاوری جز وکیل در برابر قاضی ندارند؟ چرا با وجود تلاش‌هایی که برای خصوصی سازی بسیاری از زمینه‌های اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و … می‌شود، در بعضی مواقع استقلال وکلا زیر پا گذاشته می‌شود؟
وکیل کسی که از طرف شخص دیگری – اعم از حقوقی یا حقیقی – به موجب عقد وکالت برای انجام کاری مأمور می‌شود. نایب السلطنه را در دوره صفویه وکیل می‌گفتند و عنوان وکیل الرعایا هم از همین جا برخاسته است. می‌توان برای وکیل انتخابی، حد و مرزی مشخص کرد که در چه زمینه‌ای اجازه وکالت از طرف شما دارد و در چه زمینه‌ای خود شخص باید برای آن کار حضور داشته باشد.
بسیاری از وکلای دادگستری قائل به رعایت شئونات حرفه‌ای و اخلاقی وکالت از هر حیث و جهت بوده و برخی دیگر نیز، گویا خود را فارغ از هرگونه آداب حرفه‌ای وکالت و رعایت اخلاق حرفه‌ای وکالت دانسته و موجبات بدنامی احتمالی و تدریجی جامعه صنفی وکالت و زوال اعتبار قانونی، حقوقی، عرفی، ملی و بین المللی آن را، بتدریج فراهم خواهند آورد.
بسیاری از وکلای محترم، شرافت حرفه‌ای خویش را وثیقۀ سوگند خود قرار داده و بسیاری دیگر از آن‌ها گویی، آن را به سرعت و در عمل، به بوتۀ نسیان سپرده‌اند و به دست آوردن ثروت و تبدیل شدن به قهرمان پرونده‌ها و مناسبات کاری خویش را به هر شکل و نوعی، در دستور کار خود قرار داده و برای توجیه خود، رسیدن به هدف را قرار می‌دهند؟
نقش کم رنگ وکلای دادگستری و جامعه صنفی وکالت نسبت به تحولات صنفی و واگرایی فزایندۀ آن‌ها و مواضع انفعالی و غیرمسئولانۀ بسیاری از وکلای محترم نسبت به تحولات مزبور و بی توجهی نقش کنشگرانۀ حقوقی و قانونی خویش، جایگاه و اثر بخشی آن را در بین مردم و مسئولان کم رنگ‌تر خواهد ساخت که شایسته جایگاه حرفه‌ای و تعهدات صنفی آن‌ها نیز نخواهد بود.
تعقیب و محاکمۀ وکلای مدافع و عدم رعایت مصونیت وکلای دادگستری از تعرض برابر قانون و نیز عدم حمایت صنفی و حرفه‌ای مناسب و موثر نهاد‌های وکالت و همکاران محترم وکیل از وکلای مدافع تحت پیگرد و مشکلات پیش روی آن‌ها و خانواده‌های آنان، خود حکایت تأسف آور دیگری نسبت به وضعیت وکلای مدافع و مواضع انفعالی نهاد وکالت در کشور نسبت به آن‌ها است.
هفتم اسفندماه سالروز استقلال کانون وکلا و روز وکیل مدافع رو به همه وکلای حق و عدالت تبریک می‌گویم.
او که هم نام خداوند جهان است وکیل
برسرمشکل مردم نگران است وکیل
گاه رودیست خروشان که به دریا برسد
گاه آرام‌تر از آب روان است وکیل
سال روز استقلال کانون وکلا و روز وکیل گرامی باد.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری