کد خبر: ۴۴۱۶۵
تاریخ انتشار: ۰۷ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۲:۳۵
حمایت و استفاده از توان داخلی با بخشنامه و دستور محقق نمی‌شود بلکه باید به تولید داخل و حمایت از بخش تولید ایمان و باور داشته باشیم.
به گزارش تحارت امروز؛ در سال‌های گذشته در حوزه صنعت پتروشیمی بیشتر به تولید محصولات پایه توجه شده است؛ این مسئله منطقی است که تا وقتی محصولات پایه و بالادستی را تولید نکنیم نمی‌توانیم به بحث تکمیل زنجیره ارزش  توسعه پایین‌دستی ورود کنیم. اما صنعت پتروشیمی، صنعتی است که در سال‌های اخیر در کنار توسعه بخش بالادستی به تکمیل زنجیره ارزش نیز باید توجه کند. صنعتی که در کشور  سالانه 5.5 میلیارد دلار یعنی برابر با 70 هزار میلیارد تومان به بخش پایین‌دستی خودش خوراک تحویل می‌دهد؛ با توجه به ظرفیت‌های بالقوه و بالفعل این صنعت باید نسبت به موارد کیفی و صادرات محصولات نیز کمک کند.

دولت باید به گونه‌ای حمایت کند که بخش پایین‌دستی در صنعت پتروشیمی توسط بخش خصوصی توسعه یابد و اگر در جایی ورود می‌کرد باید به گونه‌ای باشد که جای بخش خصوصی را تنگ نکند ولی باید تحقیقات و نیازسنجی صنایع پایین دستی صنعت را با شناسایی و ایجاد ظرفیت‌های توسعه پایین‌دستی به منظور تکمیل زنجیره ارزش، شرایط را برای ورود بخش خصوصی در این عرصه فراهم کند.

در جهش سوم صنعت پتروشیمی بر روی تکمیل زنجیره ارزش و توسعه بخش پایین‌دستی باید تمرکز شود و دولت فهرستی از طرح‌های پایین‌دستی مورد نیاز کشورر بر اساس طرح‌های کارشناسی شده برای سرمایه‌گذاری بخش خصوصی را اعلام کند.

صنعت پتروشیمی احتیاج به ریال و ارز برای توسعه دارد که بخش ارزی از صندوق توسعه ملی و تا حدی نیز از بانک‌های داخلی تأمین می‌شود اما برای بخش ریالی انتظار می‌رود با استفاده از ابزارهای مختلف بورسی و بازار سرمایه بتوان از نقدینگی موجود در جامعه استفاده کرد.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری