کد خبر: ۴۴۲۰۳
تاریخ انتشار: ۱۰ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۸:۰۰
مردم و مسئولان استان تهران با بسیج امکانات، رعایت موارد بهداشتی، آموزش و افزایش سطح آگاهی خود می خواهند، هرطور شده ویروس کرونا را شکست دهند.
به گزارش تجارت امروز ؛ با شیوع ویروس کرونا در کشور، طبق اعلام سخنگوی وزارت بهداشت، تا ظهر جمعه در مجموع ۳۸۸ نفر ابتلاء قطعی به کرونا در کشور گزارش شده است، که از این میان ۷۳ نفر از مبتلایان بهبود یافته و ۳۴ نفر فوت کرده‌اند و نیز سن بستری مبتلایان در کشور به طور میانگین بیش از ۵۰ سال و میانگین سنی فوت شدگان بالای ۶۰ سال است.
به گزارش مهر طبق همین اعلام تعداد مبتلایان قطعی در استان تهران ۶۴ نفر بوده است، اما از فردای اعلام فوت دو نفر در قم در پی ابتلاء به ویروس کرونا جلسه اضطراری ستاد مقابله با کرونا در استانداری تهران تشکیل و تمهیدات لازم برای مقابله با این ویروس در استان پایتخت کشور اندیشیده شد.
بیمارستان‌های فعال برای مقابله با کرونا در استان تهران
بیمارستان‌های امام رضا (ع) و امام زمان (عج) اسلامشهر، شهید مفتح و شهدای ۱۵ خرداد ورامین، زعیم و شهدای پاکدشت و شهید ستاری قرچک، ۲ مرکز در احمدآباد مستوفی و چهاردانگه، یک مرکز در کهریزک و یکی دیگر در حسن آباد فشافویه و بیش از ۲۵ مرکز منتخب در شهر تهران با ارائه آموزش‌های لازم به پرسنل و تجهیز بیمارستان به وسایل مورد نیاز برای مقابله با ویروس کرونا به حالت آماده باش درآمدند.
به گفته انوشیروان محسنی بندپی، استاندار تهران، فعالیت واحدهای تولید کننده لوازم بهداشتی، مواد ضدعفونی کننده و ماسک در شهرک‌های صنعتی استان تهران به سه شیفت افزایش یافت، تا کمبودی در خصوص تأمین مایحتاج مردم در مقابله با ویروس کرونا احساس نشود.
اقدام بعدی که به سرعت در سراسر استان تهران شاهد بودیم، تعطیلی قلیان سراها، تئاترها، سینماها، نمازهای جمعه و جماعت و همه مراکز تجمع بودیم، تا جایی که بسیاری از جشن‌های عروسی، مراسم بزرگداشت و ترحیم و حتی میهمانی‌های خانوادگی به صورت خودجوش و داوطلبانه توسط مردم لغو شد، تا بیش از پیش شاهد کاهش احتمال سرایت این ویروس باشیم.
اتوبوس‌ها، ناوگان‌های حمل و نقل عمومی، مترو و نیز اماکن عمومی و پر تردد نیز به سرعت توسط شهرداری‌های استان تهران ضد عفونی شد.
مشاهدات عینی خبرنگارهای مهر از سراسر استان تهران، از کاهش ترددهای غیر ضروری در این استان حکایت دارد و برآوردها نشان می‌دهد، ترددها در معابر استان تهران کم‌تر از نصف شده است.
کشف انبارهای احتکار ماسک و لوازم بهداشتی و برخورد شدید با محتکران
در این بین برخی از سودجویان از اشتیاق مردم برای خرید ماسک، ژل های ضد عفونی کننده و دیگر لوازم بهداشتی مورد نیاز استفاده کرده و با احتکار این ابزار سعی در فروش گران آن به مردم داشتند، که نیروی انتظامی در بسیاری از موارد دست این منفعت طلبان را رو کرد.
معاون اجتماعی فرمانده انتظامی غرب استان تهران میزان ماسک‌هایی که تا روز گذشته از سودجویان کشف شده است، را حدود ۵۰ هزار عدد دانست و در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: این اقلام احتکار شده پس از کشف به دانشگاه علوم پزشکی تحویل داده و ۳ نفر در این خصوص دستگیر شدند.
سرهنگ مهدی سرپناه به مجرمان و متخلفان که از شرایط خاص و سلامت مردم برای سودجویی استفاده می‌کنند، هشدار داد و افزود: در خصوص برخورد با این افراد به عنوان جنایتکاران اقتصادی تعلل نخواهیم کرد و گشت زنی‌های متعدد با هماهنگی تعزیرات همچنان ادامه دارد.
دادستان فیروزکوه در شمال شرق استان تهران نیز از تشدید نظارت بر بازار این شهرستان در جهت جلوگیری از اقدامات سودجویانه و احتکار لوازم بهداشتی خبر داد و به خبرنگار مهر گفت: پلمب محل کسب افراد محتکر و شدیدترین مجازات‌هایی که قانون برای این افراد مشخص کرده است، انتظار این سودجویان را می‌کشد.
عباس رضایی آمادگی مدعی العموم این شهرستان برای دفاع از مردم در برابر متخلفان را ۱۰۰ درصدی دانست و به مردم اطمینان داد، که در کنار آنها خواهد بود.
کاهش سفرهای درون و برون شهری شهریار‏
شهردار شهریار نیز ضمن اعلام کاهش ۵۰ درصدی تقاضای سفر در این شهر به دلیل شیوع ویروس کرونا در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: با احتمال شیوع ویروس کرونا در جامعه، تقاضای سفرهای درون شهری و بین شهری در شهریار کاهش زیادی داشته است و البته ناوگان حمل و نقل عمومی شهریار به صورت روزانه ضدعفونی می‌شود.
بهروز کاویانی همچنین از ضد عفونی کردن لوازم بازی و صندلی‌ها در پارک‌های عمومی سطح شهر شهریار خبر داد و افزود: از مردم شهریار نیز تقاضا دارم، برای حفظ سلامت خود و خانواده شأن علاوه بر پرهیز از تردد غیر ضروری در معابر و عدم حضور در تجمعات اصول بهداشتی را رعایت کنند.
فعال شدن ۱۹ مرکز و پایگاه سلامت در شهرقدس برای مقابله با کرونا
در شهرستان قدس نیز، مدیر شبکه بهداشت و درمان این شهرستان که با خبرنگار مهر گفتگو می‌کرد، بهترین راه مقابله با ویروس کرونا را عدم حضور در تجمعات و نیز کاهش ترددهای غیر ضروری دانست و افزود: کیت‌های حفاظت فردی به تعداد مناسب و به مقدار مناسب در سطح شهرستان قدس داریم و نیز کمیته اضطراری پیشگیری و کنترل ویروس کرونا در شبکه بهداشت و درمان قدس راه اندازی شده است.
سید حسین میرشریفی از آموزش تمام پرسنل شبکه بهداشت و درمان قدس در خصوص پیشگیری از کرونا و نیز آماده باش در برابر این ویروس خبر داد و اضافه کرد: ۵ مرکز بهداشتی درمانی شهری، ۲ مرکز فعال خدمات جامعه سلامت روستایی و ۱۲ پایگاه سلامت شهری در زمینه مقابله با ویروس کرونا در شهرستان فعال شده و تیم‌های پزشکی سیار و متشکل از پزشک، کارشناس بیماری‌ها و بهداشت محیط در این شهرستان آموزش دیده و آماده هستند.
وی گفت: تاکنون موردی از ابتلاء به بیماری کرونا در شهرستان قدس گزارش نشده است.
ضدعفونی اماکن عمومی
سعید طاهری، رئیس جمعیت هلال احمر دماوند نیز  از ضدعفونی مدارس و اماکن عمومی این شهرستان خبر داد و افزود: در همین راستا از تمام پزشکان و پرستاران و دانشجویان مرتبط برای همکاری ۲ ماهه برای مقابله با ویروس کرونا با حقوق دعوت به همکاری می‌کنیم.
قرنطینه‬ افرادی که از قم می آیند
در بهارستان نیز فرماندار این شهرستان با بیان اینکه تاکنون هیچ مورد ابتلاء به کرونا و یا مشکوک به ابتلاء در بهارستان نداشته‌ایم،چندین کاروان زیارتی که زائرانی از شهرهای گلستان، نسیم شهر و صالحیه برای زیارت به قم برده بودند، در حال حاضر در بیرون شهرها اسکان داده شده و قرنطینه هستند.
مجتبی خانجانی افزود: با توجه به اینکه مرکز شیوع این بیماری در شهر قم بوده است، از زائرانی که از قم به شهرستان بهارستان آمده‌اند، می‌خواهم برای تست کرونا به پزشک مراجعه کنند.
وی همچنین از تعطیلی تالارها، گیم نت‌ها و تمامی تجمعات در این شهرستان در راستای جلوگیری از شیوع احتمالی این ویروس خبر داد.
اقدامات مشابه و آمادگی‌های لازم در شهرستان‌های رباط کریم، اسلامشهر، ری، شمیرانات، ورامین، قرچک، پیشوا و پردیس وجود دارد و شهرستان‌های استان تهران با جمعیتی در حدود ۵ میلیون نفر یکی از کانون‌های جمعیتی مهم کشور محسوب شده و انجام اقدامات در راستای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا در این مناطق با تراکم جمعیتی بسیار بالا حائز اهمیت است.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری