کد خبر: ۴۴۲۱۹
تاریخ انتشار: ۱۱ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۸:۳۰
یک وکیل دادگستری گفت: امیدواریم مجلس آینده مجلسی باشد که به وظیفه اصلی اش که قانونگذاری است توجه داشته باشد.
به گزارش تجارت امروز ؛ فریده غیرت  گفت  در رابطه با قانونگذاری به عنوان مهمترین وظیفه مجلس، اظهار کرد: قانون اساسی ما اصل تفکیک قوا را به صراحت پیش بینی کرده و در این اصل وظایف سه قوه مقننه، اجرائیه و قضائیه مشخص شده است.
وی با تاکید بر اینکه "تمام صلاحیت، قدرت و نیروی قوه مقننه و مجلس قانونگذاری ما باید صرف قانونگذاری شود" عنوان کرد: این بدین معنی است که قوانین باید از مجرای مجلس و قوه مقننه عبور کند تا به مرحله تصویب برسد.
این وکیل دادگستری افزود: حتی اگر طرح و مساله ای به وسیله دولت و یا قوه دیگری مطرح می شود، باید به دست قوه مقننه برسد و این قوه آن را به مرحله تصویب درآورد تا حکم قانون را پیدا کند، چون در این صورت این قانون برای همه لازم الاجراست و باید از آن تبعیت کنند.
غیرت در مورد عملکرد مجلس تاکنون بیان کرد: ما به آنچه که بوده کار نداریم که آیا قوانین خوب یا بد بوده است، ولی این بحث را می کنیم که محلی که باید قوانین مورد بررسی قرار گرفته و بعد به تصویب برسند، قوه مقننه و مجلس است، بنابراین اگر می بینیم که در جای دیگری قوانین را پیشنهاد می دهند و می خواهند آن را به صورت قانون در آورند، جای تردید داشته و نمی تواند قابل قبول باشد.
نایب رئیس پیشین کانون وکلای مرکز در پاسخ به این سوال که مجلس آینده باید چگونه باشد، تصریح کرد: ما اصولا امیدوار هستیم که مجلس آینده مجلسی باشد که به وظیفه اصلی خود توجه داشته باشد که این وظیفه قانونگذاری است، البته قانونگذاری هم باید بر حسب شرایط زمان و نیاز جامعه باشد. همچنین قوانین باید پیشنهاد و طرح شود و بعد هم به تصویب نمایندگان رسیده تا به صورت قانون درآید.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری