کد خبر: ۴۴۲۳۶
تاریخ انتشار: ۱۱ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۸:۰۰
فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران گفت: زمان پایان کرونا به مردم بستگی دارد و تنها راه آن شکستن چرخه بیولوژیک ویروس با افزایش بهداشت همگانی است.
به گزارش تجارت امروز ؛ علیرضا زالی، اظهار کرد: تقلیل ساعت کاری به جهت آن است که شرایط کاری در ادارات از نظر میزان تماس و ثبوت در استقرار فیزیکی کاهش یابد و برگزاری جلسات در بعد از ظهر و به خصوص فریضه نماز جماعت و تناول غذا در مجموعه ادارات انجام نشود.
وی درباره علت قرنطینه نکردن تهران توضیح داد: قرنطینه سازی سطوح مختلفی دارد، طبق تجربه چین نشان بهترین مدلی که در سطوح قرنطینه سازی پیشنهاد شده ماندن افراد در منزل و به حداقل رساندن ترددهای شهری است.
زالی ادامه داد: سازمان جهانی بهداشت چند روز پیش تیم کارشناسی را به چین فرستاد و مداخلات چین در عرصه بهداشت را بررسی کرد، مهمترین مسئله در قرنطینه سازی بحث حضور افراد در منازل است.
وی افزود: بخشی از قرنطینه سازی مربوط به محدودیت‌های اجتماعی است.
فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلان شهر تهران تاکید کرد: به دلایل علمی مسافرت در این شرایط مصلحت نیست، هدف از ماندن افراد در منازل کاهش سرایت پذیری در جامعه است، اگر کسی سفر رود مشکل جدی در این مورد ایجاد می‌کند.
زالی یادآور شد: افراد در سفر از تسهیلات کمتری برخوردارند و این مسئله باعث می‌شود میزان تماس با ویروس و آسیب پذیری فرد افزایش یابد.
وی درباره وضعیت سربازخانه‌ها توضیح داد: در جلسه ستاد ملی درباره نوع رویکرد در این حوزه بحث شد، به طور طبیعی پیشنهاد علمی و فنی ما جلوگیری از تجمع و تقلیل حضور سربازان در سربازخانه‌ها به شکلی که ضرورت ایجاب می‌کند و متعارف است بود.
زالی ادامه داد: در این جلسه مجموعه پروتکل‌هایی که مجموعه وزارت دفاع و نیروهای مسلح برای حفاظت از سربازان و جلوگیری از آسیب پذیری در پادگان‌ها دارند مطرح شد و طبق گزارش آنان بخش عمده‌ای از نیروهایی که در زمینه غربالگری ممیزی می‌کنند در پادگان‌ها مستقر شدند و امیدوارم این برنامه‌های پیشگیرانه موثر واقع شود.
فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلان شهر تهران یادآور شد: ما با این مجموعه‌ها هماهنگ هستیم و برای مثال بحث دوبار تنظیف روزانه پتوها و ارائه ملحفه‌های یکبار مصرف در دستور کار قرار گرفته که بخش زیادی از آن انجام شده است.
وی یادآور شد: البته ممکن است ضرورتاً بخشی از نیروهای امدادی ما در زمره سربازان و نیروهای مسلح باشند مانند همه جای دنیا که در ابعاد امدادی معمولاً نیروهای مسلح نقش چشمگیری دارند بنابراین سلامت سربازان نه تنها به دلیل صیانت از سلامت همه شهروندان بلکه به دلیل اینکه این گروه از ذخایر راهبردی آتی خواهند بود، از جایگاه ممتازی برخوردار است.
زالی درباره توزیع ماسک و مواد ضد عفونی گفت: در سطح شهر به شکل ملموسی کمبود جدی ماسک و مواد حفاظتی و مواد ضدعفونی کننده وجود دارد، بخشی از آن به خاطر مکشی است که در روز اول توسط سودجویان اتفاق افتاد، سازمان تعزیرات چندین انبار را کشف کردند که مقادیر بسیار زیادی مواد شوینده و ضد عفونی کننده و ماسک در آنها وجود داشت.
فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلان شهر تهران افزود: همچنین مصرف این مواد تا حدی متناسب با استانداردهای علمی نبوده است.
زالی تاکید کرد: همه شهروندان احتیاج به استفاده از ماسک ندارند، در روزهای نخست شیوع، به علت ترسی که در مردم ایجاد شد این مسئله قابل انتظار بود به همین دلیل میزان مصرف مواد ضدعفونی کننده و ماسک به شکل چشمگیری در سطح شهر تهران افزایش یافت.
وی افزود: به نظر می‌رسد به تدریج با منطقی شدن مصرف و افزایش دانش مردم نسبت به مقابله با ویروس بازار دارد به توازن نسبی می‌رسد.
فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در تهران یادآور شد: خوشبختانه با کمک مجموعه ستاد فرمان حضرت امام محموله بسیار عظیمی از انگلستان بارگیری شده که وارد کشور می‌شود.
زالی افزود: مجموعه کل کشور به سرعت ماسک را تولید و توزیع می‌کنند به نظر می‌رسد که یکی دو روز آینده نه تنها در تهران بلکه در کل کشور شاهد گشایش در بازتوزیع آنها باشیم، البته تاکید می‌کنم مجموعه عزیزان ما در کشور و شهروندان باید مدیریت بهینه داشته باشند.
وی تاکید کرد: برای مثال افراد خاصی باید از ماسک استفاده کنند و ضرورتی ندارد همه از ماسک استفاده کنند، حتی اگر کسی ماسک بزند اما درست از آن استفاده نکند این مسئله می‌تواند عاملی برای سرایت و انتقال بیماری باشد.
زالی یادآور شد: متاسفانه در سطح شهر مشاهده شده افرادی از ماسک فیلتردار استفاده می‌کنند، در حالی که این نوع ماسک برای شهروند معمولی که در سطح شهر تردد می‌کند ضرورتی ندارد.
وی ادامه داد: این نوع ماسک برای افرادی است که در کنار بیمار کویید ۱۹ هستند، ضمن اینکه اگر فرد بیمار از ماسک N۹۵ استفاده کند بسیار خطر آفرین است به دلیل اینکه در بازدم دریچه ماسک باز می‌شود و تمام ویروس‌ها به محیط منتقل می‌شوند.
زالی با بیان اینکه ظرفیت تولید این اقلام هم در داخل کشور به شکل چشمگیری افزایش یافته و هم از طریق واردات در کشور تامین خواهد شد، تاکید کرد: اما نباید دوباره این مکش کاذب اتفاق بیفتد و از شهروندان خواهش می‌شود که کمک کنند و اگر برای فردی ضرورت استفاده از ماسک وجود ندارد این کار را نکند، چون در آن صورت تامین ماسک برای پرستاران که در خط اول مواجهه با این ویروس اند کمبود ماسک به وجود خواهد آمد.
فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلان شهر تهران با بیان اینکه انجام تست کرونا برای همه افراد ضرورت ندارد، گفت: از این تست برای غربالگری استفاده نمی‌شود.
زالی با بیان اینکه در چین هم برای غربالگری از این تست استفاده نمی‌شود، توضیح داد: این تست بسیار نوظهور است و کمتر از یک ماه از پیدا شدن جهانی این کیت در صنعت پزشکی می‌گذرد.
وی ادامه داد: این کیت تشخیصی برای مواقعی است که قرار است درمان برای فرد شروع شود و نوع مراجعات بیماران به گونه است که تصمیم به بستری فرد گرفته شده است.
زالی با اشاره به اینکه در حال حاضر آنفولانزا و برخی ویروس‌های دیگر نیز در کشور وجود دارد، گفت: این تست بر اساس ساختار ژنتیکی ویروس است و بخش ابتدایی ساختار آنکه با ساختار سایر ویروس‌ها اشتراک دارد در تست اولیه مورد استفاده قرار می‌گیرد.
وی افزود: تست خیلی از افراد در مرحله اول مثبت می‌شود اما تست قطعی آنها منفی است‌.
زالی تصریح کرد: اساساً در افراد بدون علامت حتی اگر تست کرونا ویروس مثبت باشد هیچ اقدامی نیاز نیست و فقط باید سایر افراد را آلوده نکند.
فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلان شهر تهران افزود: در هیچ کجای دنیا چنین پروتکلی وجود ندارد که از افراد بدون علامت تست گرفته شود تا از انتقال به سایر افراد جلوگیری شود.
زالی ادامه داد: علت آن هم این است که ما باید این کیت را به عنوان کیت استراتژیک برای نجات جان بیماران استفاده کنیم.
وی یادآور شد: مهمترین جایی که این ویروس در دستگاه تنفسی انتخاب می‌کند، دستگاه تنفسی تحتانی است به همین دلیل هم ما بارها گفته‌ایم افرادی که با آبریزش بینی و علائم سرماخوردگی مواجه اند، معمولاً کرونا ندارند.
زالی اضافه کرد: زمانی هم که ویروس در ریه مستقر شود برای ما اهمیت بیشتری دارد.
وی شست و شو با آب نمک و مرطوب نگه داشتن دهان را راه موثری برای پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا عنوان کرد.
فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران درباره احتمال ابتلای مجدد یک فرد به کرونا توضیح داد: تقریباً بر خلاف سایر بیماری‌ها گزارشات پراکنده‌ای از چین رسیده که یک فرد چینی پس از مرخصی از بیمارستان و منفی شدن تست دوباره مراجعه کرده است، این موضوع نیازمند بررسی‌های علمی است و احتمالاً چند موردی که در چین اتفاق افتاده در دستگاه تنفسشان ویروس کلنیزیشن داشته و بعد دوباره با مهیا شدن شرایط خود را بروز داده است.
وی ادامه داد: رفتار این ویروس بسیار عجیب و نوپدید است و اطلاعات ما هنوز کامل نیست، بنا بر این ممکن است بعد از بهبود نیز مبتلا شود.
زالی تاکید کرد: از سوی همه دستگاه‌ها از جمله تامین اجتماعی، صنعت نفت، نیروهای مسلح و بنیاد شهید همه برای ارائه خدمات بهداشتی و درمانی اعلام آمادگی کرده‌اند و در صورا نیاز ناوگان تخت‌های بیمارستانی شان را در اختیار ستاد قرار می‌دهند.
وی با اشاره به امکان بهره گیری از بیمارستان‌های شهر قدس و پردیس در صورت نیاز، گفت: دو بیمارستان در این شهرها در کمترین زمان تجهیز و به سرعت وارد مدار خواهند شد تا در صورت نیاز مورد استفاده قرار گیرند.
زالی درباره هزینه‌های درمان این بیماری در صورت بستری در بیمارستان توضیح داد: طبق پروتکل وزارت بهداشت، اگر کسی با علائم بالینی و با ظن مثبت بودن کویید ۱۹ در بیمارستان بستری شود طبق دستور وزیر بهداشت ارائه خدمات به فرد رایگان خواهد بود.
وی درباره زمان پایان این ویروس گفت: ما باید بدانیم مدت قابل توجهی با این ویروس درگیر خواهیم بود، برای خارج شدن این ویروس از گردانه شرایط محیطی برای ویروس باید تغییر کند، زیرا این ویروس سرما دوست است و اگر رطوبت و دما تغییر کند شانس بقای ویروس کم می‌شود.
زالی ادامه داد: همچنین طبق اتفاقی که برای ویروس سارس و مرس افتاد، گاهی اوقات ویروس‌ها دچار سقط خود به خودی می‌شوند و ممکن است این اتفاق برای ویروس کویید ۱۹ نیز بیفتد.
وی تاکید کرد: اما در واقع زمان پایان این ویروس به مردم بستگی دارد و تنها راه آن در هم شکستن چرخه بیولوژیک این ویروس با افزایش بهداشت همگانی است.
زالی گفت: بهترین راه ریشه کن کردن این ویروس در جامعه رعایت بهداشت همگانی است.
فرمانده عملیات مدیریت کرونا در کلانشهر تهران در پایان ضمن تشکر از دکتر محسنی بندپی استاندار تهران جهت بسیج کلیه استان برای همکاری با ستاد مقابله با کرونا، بر رعایت بهداشت و توقف ترددهای درون شهری و برون شهری توسط یکایک مردم جهت جلوگیری از شیوع این ویروس تاکید کرد.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری