کد خبر: ۴۴۳۶۲
تاریخ انتشار: ۱۵ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۲:۵۵
توزیع الکل در سوپرمارکت‌ها با عنوان تداخل صنفی در تعزیرات حکومتی مورد رسیدگی قرار می‌گیرد و مردم می‌توانند شکایت خود را در تارنمای t135.ir ثبت کنند تا پس از تشکیل پرونده و دریافت نظر کارشناسان سازمان صنعت، معدن و تجارت رای پرونده صادر شود.

به گزارش تجارت امروز؛ این روزها برخی سوپرمارکت‌ها اقدام به فروش الکل باز می‌کنند که به عقیده متخصصین این اقدام تخلف است و باید با آن برخورد شود. شعار سال:این روزها برخی سوپرمارکت‌ها اقدام به فروش الکل باز می‌کنند که به عقیده متخصصین این اقدام تخلف است و باید با آن برخورد شود. با شیوع کرونا در ایران تب خرید مواد ضدعفونی کننده و الکل سفید بالا گرفته تا جایی که این روزها هیچ داروخانه‌ای این اقلام را ندارد و به تعبیری این اقلام برای مقابله با کرونا موجود نیست و اگر هم باشد با قیمت زیاد فروخته می‌شود.

در این راستا برخی کاسبان سعی در ورود به این تجارت را کرده‌اند و برخی با احتکار و برخی با فروش مواد غیراستاندارد از نیاز مردم سوءاستفاده می‌کنند. روز گذشته برخی سوپر مارکت‌ها اقدام به فروش الکل به صورت دستی کردند و این مواد را در شیشه‌های آب معدنی به شهروندان می‌فروختند.

در این رابطه سوالات بسیاری به ذهن متبادر می‌شود که از آن جمله می‌توان به غیر استاندارد بودن، نامشخص بودن ماده فروخته شده، عدم غلظت استاندارد و سایر موارد اشاره کرد. سیدیاسر رایگانی در خصوص دستورالعمل این مرکز برای توزیع الکل دست ساز در سوپر مارکت‌ها گفت: توزیع الکل در سوپرمارکت‌ها با عنوان تداخل صنفی در تعزیرات حکومتی مورد رسیدگی قرار می‌گیرد و مردم می‌توانند شکایت خود را در تارنمای t135.ir ثبت کنند تا پس از تشکیل پرونده و دریافت نظر کارشناسان سازمان صنعت، معدن و تجارت رای پرونده صادر شود.

سخنگوی سازمان تعزیرات در رابطه با فروش اقلام بهداشتی غیر استاندارد در مراکز مختلف اظهار داشت: فروش اقلام بهداشتی بدون استاندارد نیز مصداق عنوان تخلف تقلب در کسب است و به این تخلف نیز در تعزیرات حکومتی با ثبت شکایت مردمی و یا ارسال گزارش کارشناسان دانشگاه‌های علوم پزشکی، پرونده تشکیل و رسیدگی می‌شود.

سازمان غذا و دارو ورود نمی‌کند شاهسوند، مدیر روابط عمومی سازمان غذا و دارو، در این رابطه گفت: ما وظیفه نظارت بر داروخانه ها را بر عهده داریم. او افزود: از این رو تجهیزات را به داروخانه‌ها توزیع می‌کنیم تا مردم آنان را از این مراکز دریافت کنند.

سلگی، متخصص حوزه بهداشت محیط، در این رابطه گفت: این‌گونه اقدامات قطعا غیر ایمنی است و نباید انجام شود او افزود: به هر شکل مبادله کالایی که سلامت مردم را به خطر می‌اندازد چه مواد غذایی چه اقلام بهداشتی و آرایشی هر یک مقررات و قانون خاص خود را دارد و باید با آن‌ها برخورد شود. این متخصص حوزه بهداشت محیط اذعان کرد: نمی‌شود هر کسی در هر ظرفی موادی بریزد و بگوید فلان ماده است و بفروشد. این گونه اقدامات غیر اصولی است و نباید انجام شود.

سلگی در رابطه با مرجع رسیدگی به این تخلفات افزود: واحدهای بهداشت محیط وابسته به وزارت بهداشت و درمان مرجع رسیدگی کننده هستند و طبق ماده 13 در بحث مواد خوردنی و آشامیدنی باید نظارت داشته باشند. او با بیان اینکه در حالت عادی استفاده نادرست از اتانول می‌شود، گفت: حتی عرضه الکل سفید باید طبق ضوابط باشد و نباید در دسترس عموم قرار بگیرد.

این متخصص بهداشت محیط ادامه داد: توزیع این اقلام باید با ملاحظات انجام شود چراکه افرادی از الکل سفید سوءاستفاده می‌کنند و این اقدامات برای مردم خطر دارد. سلگی با ارائه پیشنهادی بیان کرد: پیشنهاد ما این است که در شرایط حساس از ماده ضد عفونی کننده وایتکس یک درصد برای ضد عفونی استفاده شود.

او در پاسخ به این سوال که چنانچه این فروشگاه‌ها الکل برای ضد عفونی در اختیار مردم قرار بدهند، فروش آزاد آن چه مخاطراتی برای مردم دارد؟ گفت: الکل سفید با غلظت 70 درصد ضدعفونی کننده است. یکی از سو استفاده ها این است که ممکن است این اقلام غلظت لازم را نداشته و از 70 درصد کمتر باشد. این متخصص بهداشت محیط تاکید کرد: بهتر است همه به سمت شستشو با آب و صابون بروند و در جایی که آب و صابون نباشد و یا بار آلودگی محیط زیاد باشد از مواد الکلی استفاده می‌شود وگرنه برای تمیز کردن باید از آب و صابون استفاده کرد.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: