کد خبر: ۴۴۴۲۴
تاریخ انتشار: ۲۰ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۷:۰۰
عربستان سعودی و روسیه هر دو اعلام كردند كه تولید خود را در آخر هفته پس از توافق نامه سه ساله بین آنها و سایر تولیدكنندگان بزرگ نفت برای محدود كردن عرضه در روز جمعه افزایش می دهند.

به گزارش تجارت امروز؛ قیمت نفت روز سه شنبه پس از جنگ قیمت بین تولید کنندگان برتر مخصوصا عربستان سعودی و روسیه افزایش یافت ، اما با کاهش تقاضا به دلیل شیوع کرونا ویروس سرمایه گذاران شانس کمی برای بهبود سریع قیمت قائل هستند.

عربستان سعودی و روسیه هر دو اعلام كردند كه تولید خود را در آخر هفته پس از توافق نامه سه ساله بین آنها و سایر تولیدكنندگان بزرگ نفت برای محدود كردن عرضه در روز جمعه افزایش می دهند.

معاملات آتی نفت خام برنت 1.41 دلار یا 4.1٪ افزایش یافت و به 0034 GMT به 35.77 دلار در هر بشکه رسید ، در حالیکه نفت خام West Texas Intermediate) WTI) با 1.25 دلار یا 4٪ افزایش به 32.38 دلار در هر بشکه در پی کاهش تقریبا 25 درصدی روز دوشنبه رسید.

هر دو معیار از فوریه 2016 در جلسه قبلی به پایین ترین سطح خود سقوط کردند و بیشترین درصد کاهش روزانه آنها از 17 ژانویه 1991  در امریکا کاهش پیدا کرده بود ثبت شده است.

حجم معاملات در ماه قبل برای هر دو قرارداد در رکورد قبلی به رکورد رسیده است. اما تحلیلگران انتظار ندارند که قیمت نفت دوباره به قیمت روز جمعه خود نزدیک شود ، زیرا پیش‎بینی‌ها نشان از کاهش تقاضا در بازار جهانی دارد.

قیمت نفت به ندرت زیر قیمت نقدی حاشیه عرضه باقی می ماند. اما با ساخت موجودی پیش بینی شده ، اوپک در تلاش است تا بتواند شرایط را تغییر در روند کاهش قیمت نفت و افزایش آن تاثیر گذار باشد.

قیمت سهام انرژی نیزدر بورسه‌های جهانی  به شدت کاهش یافته است و شرکت شیل شروع به کاهش هزینه‌ها کرده است. اسکون نیز با افت بیش از 12 درصدی سهام مواجه شده است. این  بزرگترین ضرر یک روزه از 15 اکتبر 2008 (اوج بحران مالی که سهام شورون بیش از 15٪ سقوط کرد) و بزرگترین ضرر از زمان سقوط بازار "دوشنبه سیاه" در اکتبر 1987 است.

با وجود تمام این آمارها عربستان سعودی در ماه آوریل قصد دارد تولید نفت خام خود را بالاتر از 10 میلیون بشکه در روز افزایش دهد. سعودی امیدوار است بعد از مرگ ملک سلمان با توجه به بازداشت‌هی گسترده بتواند محمد بن سلمان را بر تخت نشانده و به بلند پروازی‌های خود در حوزه نفتی ادامه دهد.

روسیه ، یکی از تولید کنندگان برتر جهان در کنار عربستان سعودی و ایالات متحده ، همچنین گفت که می‌تواند تولید را بالا ببرد و می تواند شش تا 10 سال با قیمت های پایین نفت مقابله کند.

آژانس بین المللی انرژی نیز پیش‌بینی کرده که میزان تقاضا برای سال 2020 با کاهش روبرو باشد.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری