کد خبر: ۴۴۴۴۷
تاریخ انتشار: ۲۱ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۰
پرستاران با سختی کار بالا، اما کمترین حقوق را در مقایسه با مشاغل همرده سختی و شب بیداری و... می گیرند و اجرای طرح تحول سلامت هم تحول چندانی در پرداختی های این قشر ایجاد نکرد.

به گزارش تجارت امروز؛ بسیاری از آنها روزانه 100هزار تومان هم حقوق نمی‌گیرند و دریافتی و واریزی به حساب شان در ماه پس از کسر بیمه و مالیات و... برای برخی کمتر از ماهی سه میلیون تومان است.پرستارانی که در جنگ کرونا، همگان دیدند که در خط مقدم جبهه برای مقابله با این دشمن ویروسی در کنار پزشکان ایثارگرانه ایستاده اند و جان شان را برطبق اخلاص گذاشته اند که در سه هفته اخیر نیز تعدادی از این عزیزان جان شان را ازدست دادند.

پرستاران همان قشری هستند که بدلیل سختی شغل شان، بایستی قانون مشاغل سخت و زیان آور برایشان اجرا شود که متاسفانه این قانون هم اجرا نمی‌شود.پرستاران کشورمان با کمترین امکانات حفاظت شخصی از بیماران مشکوک و مبتلا به کرونا و سایر بیماران مراقبت می کنند و سختی کارشان چند برابر شده است. در استانی مانند هرمزگان نیز که در حالت عادی بیش از 1600نفر کمبود پرستار وجود داشت وحال با این بحران، کمبودها چندبرابر خودش را نشان داده است و کمبود هزار تخت بیمارستانی در استان، شرایط را برای ارائه خدمات بهداشتی درمانی به بیماران پیچیده تر کرده است.

در سال‌های اخیر بارها برای جذب پرستار وعده داده شد و فقط در روز و هفته پرستار، وعده های شیرین به جامعه پرستاری داده شد وبعدهم فراموش شد تا سال بعد و این سناریو سال ها در حال تکرار شدن است و بیماران و خود پرستاران و خانواده‌های دو طرف تاوان کاستی ها را دادند ودر این ایام بیشتر تاوان می دهند و متاسفانه سختی کارشان را هیچ مسئولی ندید و کرونا باعث شد تا نقش و اهمیت شغلی این قشر بیشتر مشخص شود و امیدواریم که برای رفع مشکلات و منطقی شدن حقوق شان توسط دولت چاره اندیشی شود.

پرستارانی که شیفت های سنگین روزانه وشبانه می دهند که بیداری در شب، خود به تنهایی اثرات جسمی و روحی سختی بر این قشر دارد و از آن ظرف اجحاف هایی نظیر عدم اجرای قانون بهره مندی از مزایای مشاغل سخت و زیان آور برای این قشر، عدم تناسب حقوق با سختی کارشان، تبیعض هایی که گاهی در کارانه ها دیده می شود، تعویق در پرداخت کارانه و... باعث شده است که همواره این سپیدپوشان گلایه هایی را عنوان کنند؛ اما همواره ایثارگرانه و ازجان گذشته به پرستاری و مراقبت از بیماران پرداخته‌اند و گاهی این شیفت های سنگین باعث بروز مشکلات خانوادگی وجسمی و روحی نیز برایشان شده است که متاسفانه کمتر به مشکلات این قشر پرداخته شد. انتظار می رود با شرایط فعلی که نقش و جایگاه پرستاران بیشتر خودش را نشان داد، متولیان مربوطه برای رفع مشکلات این قشر، برطرف کردن تبعیض ها و ارتقای خدمات به جامعه پرستاری نسخه ای شفا بخش بپیچند.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری