کد خبر: ۴۴۴۴۸
تاریخ انتشار: ۲۱ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۱:۳۰
این کسب و کار‌ها در دنیا با سرعت در حال توسعه هستند. پس با توجه به اهمیت این حوزه برای کشور مرکز راهبردی فناوری‌های همگرا معاونت علمی و فناوری در این حوزه اقداماتی را انجام داده است تا حرکت در مسیر پیشرفت آن با سرعت بیشتری انجام شود.
 به گزارش تجارت امروز؛ نسل جدید توالی‌یابی (NGS)، به مجموعه فناوری‌هایی گفته می‌شود که می‌توانند حجم زیادی از DNA را در مدت‌زمانی کوتاه و با هزینه کم توالی‌یابی کنند. زنجیره ارزش نسل جدید توالی‌یابی (NGS) شامل سه بخش کلیدی تولید داده شامل دستگاه‌ها، کیت‌ها و مواد مصرفی، پایگاه داده و تحلیل داده است. این کسب و کار‌ها در دنیا با سرعت در حال توسعه هستند. پس با توجه به اهمیت این حوزه برای کشور مرکز راهبردی فناوری‌های همگرا معاونت علمی و فناوری در این حوزه اقداماتی را انجام داده است تا حرکت در مسیر پیشرفت آن با سرعت بیشتری انجام شود.

فراخوان حمایتی منتشر شد
انتشار فراخوان حمایت از کسب‌وکار‌های داده‌های زیستی نخستین اقدام این مرکز در این حوزه است. در این فراخوان که با همکاری ستاد توسعه زیست‌فناوری معاونت علمی و مرکز همکاری‌های تحول و پیشرفت منتشر شد، ۲۰ طرح شرکت کردند، از این تعداد ۸ طرح (گروه ثبت‌نام کننده) به جلسه داوری حضوری دعوت شدند و مورد ارزیابی قرار گرفتند و در نهایت ۵ طرح داری شرایط لازم برای حمایت اعلام شد. همچنین بر اساس این ارزیابی پیشنهاد‌هایی برای نوع حمایت از آن‌ها ارائه شد. هم‌اکنون ۳ گروه حاصل از این فراخوان، با حمایت‌ها و پیگیری مرکز راهبردی فناوری‌های همگرا معاونت علمی فعالیت‌های خود را دنبال می‌کنند و در حال توسعه محصول و کسب‌وکار خود هستند.

همچنین حمایت و کمک به تولید و تجاری‌سازی کیت cell free DNA برای نخستین بار در کشور اقدامی دیگری از مرکز همگرا است که با تلاش‌های صورت گرفته در شرکت روژه تکنولوژی و با حمایت‌های مرکز، این کیت تولید شده و آزمون‌های تأیید کیفیت آن در یکی از آزمایشگاه‌های ژنتیک پزشکی انجام شده است. این شرکت در حال حاضر تعدادی از این کیت را وارد بازار کرده است و بنا دارد در سال آینده و با حمایت‌های بیشتر مرکز راهبردی فناوری همگرا حجم تولید و فروش خود را افزایش دهد.

موانع گسترش فعالیت کسب و کار‌ها بررسی شد
مطالعه و بررسی موانع گسترش کسب‌وکار‌های حوزه NGS در کشور را باید اقدام دیگر مرکز برای توسعه این حوزه در کشور بدانیم. پس از برگزاری جلسات کارشناسی، گفتگو‌ها و مطالعات میدانی انجام شده مشخص شد که یکی از موانع اصلی شکل‌گیری کسب‌وکار‌های این حوزه، خروج بی‌رویه نمونه‌ها به خارج از کشور است. بررسی‌های نشان می‌دهد تنها راه توسعه بازار این حوزه در کشور، جلوگیری از خروج این نمونه‌ها است و این خود نیازمند سیاست‌ها و برنامه‌های تنظیم‌گری در سطح ملی و همچنین برنامه‌های توسعه فناوری و محصول در کنار هم است که مرکز فناوری‌های همگرا این درخواست این موضوع را نهاد‌های بالادستی ارسال کرده است. مطالعه فناوری‌ها و محصولات جداسازی سلول‌ها نیز دیگر اقدام مرکز فناوری‌های همگرا در این حوزه است.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: