کد خبر: ۴۴۴۶۳
تاریخ انتشار: ۲۱ اسفند ۱۳۹۸ - ۲۲:۰۰
متوسط نرخ تورم چین در ۱۲ ماه منتهی به فوریه ۲۰۲۰ به ۵.۲ درصد کاهش یافت. این نرخ تورم که ۰.۲ درصد کمتر از تورم ماه قبل و ۰.۱ درصد کمتر از نرخ پیش‌بینی شده توسط کارشناسان بوده است، بیش از همه تحت تأثیر کاهش تورم بخش انرژی قرار گرفته است که تورم آن از ۰.۵ درصد در ماه ژانویه به ۰.۲ درصد در ماه فوریه کاهش پیدا کرده است.
 به گزارش تجارت امروز؛ بر مبنای ماهانه، نرخ تورم چین در ماه فوریه به ۰.۵ درصد رسیده است که  ۰.۱ درصد کمتر از تورم ثبت شده این کشور برای ماه ژانویه به حساب می رود.
در بین سایر بخش‌های تورمی، تورم آب و برق از ۰.۴ درصد به ۰.۵ درصد افزایش  پیدا کرده است. هم چنین نرخ تورم در بخش مراقبت‌های درمانی از ۲.۳ درصد به ۲.۲ درصد و بخش خدمات از ۴.۸ درصد به ۴.۴ درصد کاهش یافته است. نرخ تورم در بخش حمل و نقل کماکان منفی بوده و از منفی ۰.۷ درصد به منفی ۱.۶ درصد رسیده است و تورم پوشاک نیز ۰.۵ درصد اندازه گیری شده است.
در شرایطی که تورم در بخش‌های زیادی کاهش یافته است، بالا بودن نرخ مواد غذایی مانع از شروع روند کاهشی شاخص قیمت‌ها شده است و تورم مواد غذایی هنوز در یک بالاترین سطوح ۱۰ سال اخیر خود قرار دارد. به دنبال شیوع آنفلونزای خوکی و تصمیم چین به ممنوعیت واردات گوشت از برخی کشورها، قیمت گوشت خوک در مقایسه با سال قبل خود ۱۳۵.۲ درصد افزایش یافته است 
هسته تورمی که تورم بخش انرژی و مواد غذایی را به دلیل نوسانات بالای قیمت در آنها در نظر نمی‌گیرد در ماه فوریه به ۰.۹ درصد رسیده است که در مقایسه با ماه قبل ۰.۷ درصد کمتر شده است. متوسط نرخ تورم چین در بازه زمانی ۱۹۸۶ تا ۲۰۱۹ معادل ۵.۱۳ درصد بوده است که بالاترین تورم ثبت شده مربوط به فوریه ۱۹۸۹ با ۲۸.۴۰ درصد و کمترین تورم نیز مربوط به آوریل ۱۹۹۹ با منفی ۲.۲ درصد بوده است.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری