کد خبر: ۴۴۴۹۴
تاریخ انتشار: ۲۲ اسفند ۱۳۹۸ - ۲۲:۰۰
وزارت بازرگانی ایالات متحده اعلام کرد که مجوز شرکت‌های مستقر در این کشور می‌توانند تا تاریخ پنجم خرداد ماه سال آینده به همکاری با غول فناوری چینی یعنی Huawei Technologies Co Ltd ادامه دهند.
به گزارش تجارت امروز؛ آن‌هایی که اطلاع ندارند، بدانند که هواوی اردیبهشت ماه امسال از سوی ایالات متحده تحریم شد و حق همکاری با شرکت‌های واقع در ایالات متحده را از دست داد.
از آن زمان تاکنون، برای شرکت‌های متقاضی، برخی مجوزهای خاص صادر شد تا بتوانند به طور موقت به همکاری با هواوی ادامه دهند. حالا به نظر می‌رسد شرکت فناوری چینی فرصت مناسب دیگری را به دست آورده، زیرا بنابر گزارش‌های منتشر شده، دولت ترامپ به تازگی مجوزهای خاص خود را تا تاریخ پنجم خرداد ماه سال آینده تمدید کرده است.
مجوز اصلی، اقدامی موقت بود که تا تاریخ 13 فروردین سال آینده اعتبار داشت. شرکت‌هایی مانند مایکروسافت با استفاده از مجوز دولت ترامپ می‌توانند خدمات خود را به شرکت هواوی ارائه دهند. برای مثال، مایکروسافت سیستم عامل ویندوز خود را برای لپ‌تاپ‌های هواوی فراهم می‌کند.
تحریم هواوی به ضرر شرکت‌های آمریکایی نیز بوده است
با اینکه ممنوعیت تصویب‌شده به اجرا درآمد، اما وزارت بازرگانی ایالات متحده برای جلوگیری از اختلال در بازار، اجازه داد هواوی از شرکت‌های آمریکایی خرید داشته باشد.
هواوی شرکتی پیشگام در حوزه ارتباطات بی‌سیم و به خصوص شبکه 5G است. شرکت چینی، ابزار و تجهیزات مقرون به صرفه‌تری را فراهم می‌کند و پیش از این، مودم‌های 4G مشابهی را برای برخی شرکت‌های مخابراتی ایالات متحده تامین می‌کرد.  بنابراین، در مقیاس بزرگ، تحریم هواوی روی مشتریان آمریکایی تاثیر می‌گذارد.
در نتیجه، برای جلوگیری از بهم خوردن زندگی عادی مشتریان آمریکایی، مجوزهای خاص صادر شدند. حتی وزارت بازرگانی ایالات متحده در بیانیه‌ای از شرکت‌ها و سازمان‌های آمریکایی درباره تاثیر تحریم هواوی در صورت تمدیدنشدن مجوزهای موقتی سوال کرد.
این سوال بیشتر شرکت‌های مخابراتی روستایی را هدف قرار داده بود که با ایالات متحده برای مشتریان دورافتاده، خدمات فراهم می‌کردند. شرکت ZTE نیز به مانند هواوی، یک خط امنیت ملی شناخته شد.
در نتیجه، تمدید مجوزها همانند هوای تازه‌ای است که به ریه‌های هواوی وارد می‌شود و این شرکت می‌تواند چند ماه دیگر به ارائه خدمات خود در این مناطق ادامه دهد.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری