کد خبر: ۴۴۵۳۶
تاریخ انتشار: ۲۵ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۰:۰۰
مدیر معاملات کارگزاری پاسارگاد معتقد است، افزایش حجم مبنا مانعی برای حرکات بدون تحلیل، توده ای و قیمت سازی است.
به گزارش تجارت امروز؛ مجتبی شهبازی ، با اشاره به مصوبه جدید سازمان بورس مبنی بر افزایش حجم مبنا گفت: در شرایط فعلی که موج ورود نقدینگی همچنان ادامه دارد و برخی سهامداران جدید بدون دانش و بررسی دقیق بازار سرمایه وارد می شوند این اقدام کاملا بجا است.
وی افزود: گاهی اوقات برخی سودجویان با ایجاد شایعه سهامداران جدید را درگیر حواشی می کنند که این سهامداران در نهایت نه تنها متحمل زیان می شوند، بلکه روند بازار را از رفتار منطقی به سمت رفتار هیجانی تغییر می دهند، اما افزایش حجم مبنا یک ابزار کنترل رفتار، همچنین تقویت معاملات بر پایه تحلیل است.
مدیر معاملات کارگزاری پاسارگاد معتقد است افزایش حجم مبنا مانعی برای حرکات جمعی و قیمت سازی است.
شهبازی بازار سرمایه کشورمان را نسبت به دیگر کشورهای توسعه یافته جوان دانست و گفت: بورس ایران، بازاری پویا و جوان است که نشاط لازم برای شکوفایی بیشتر را دارد؛ به ویژه آنکه به عقیده بنده خلاء ابزار در بازار سهام وجود ندارد. وجود ابزار یک الزام است و با تمرکز روی ابزارهای موجود می توان آنها را توسعه داد و پوشش ریسک بیشتری برای معاملات در نظر گرفت.
 وی در خصوص ورود سهامداران جدید به بورس گفت: سرمایه‌گذاری مستقیم سهامداران غیرحرفه ای پر ریسک است و این افراد  باید از طریق صندوق های سرمایه گذاری یا به طور غیر مستقیم وارد بورس شوند که  این روند باعث پخته تر شدن رفتارها در بازار می شود.
این کارشناس بازار سرمایه خاطرنشان کرد: خرید و فروش‌های بدون تحلیل روی سهام کم پتانسیل، ناخودآگاه کل بازار را درگیر می کند؛ از طرفی مردم به خرید سهامی که به ارزش ذاتی خود نزدیک هستند و  نه سهام شناور پایین، مشتاق ترند.
وی با اشاره به اینکه ورود به بورس جذاب است اما بدون آموزش ریسک سرمایه گذاری به اوج می رسد، بیان کرد: ورود پول جدید به بازار سرمایه خوب است اما مردم باید بدانند که بورس، محلی برای ورود و خروج های کوتاه مدت نیست.
شهبازی با بیان اینکه افراد نباید این بازار را بازاری برای سرمایه گذاری کوتاه مدت در نظر بگیرند، افزود: اینکه مردم عادی داراییشان را بدون دانش معاملات به بورس تزریق کنند و در مدت زمان کوتاه سود حداقلی هم کسب کنند و سپس از بازار خارج شوند، نه تنها روند منطقی را برهم می زند بلکه به مرور زمان باعث  از دست دادن دارایی های آنها خواهد شد.


نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری