کد خبر: ۴۴۵۴۳
تاریخ انتشار: ۲۵ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۶:۰۰
معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی زنجان گفت: نرخ تورم دوازده‌ ماهه منتهی به بهمن‌ماه امسال در استان به ۳۶.۲ درصد رسید.
ایرج امینی  با اشاره به شاخص تورم، اظهار کرد: تورم عبارت است از افزایش شدید، نامتناسب، معنی‌دار و غالبا غیرقابل برگشت قیمت‌ها که جنبه عمومی و حالت مستمر و خودافزا داشته باشد. تورم وضعیتی است که سطح عمومی قیمت‌ها به طور مداوم و به مرور زمان افزایش می‌یابد؛ باید توجه داشت که در رابطه با تورم عنصر زمان و تداوم افزایش سطح عمومی قیمت‌ها تاثیر دارد.
این مسئول ادامه داد: تورم، امکان کاهش قیمت‌ها بر اثر افزایش بهره‌وری و رقابت قیمتی تولیدکنندگان را از بین می‌برد. همچنین شکاف درآمدی فرودست و فرادست را به مرور زمان افزایش می‌دهد. علاوه بر آن، تورم، ساختار قیمت‌های نسبی را به هم ریخته و اطلاعات اقتصادی را مخدوش می‌کند.
وی با اشاره به تورم بهمن‌ماه در زنجان، افزود: تورم ماهیانه در بهمن‌ماه امسال عدد شاخص کل (۱۰۰=۱۳۹۵) استان زنجان به عدد ۱۸۹.۱ رسید که نسبت به ماه قبل ۱.۶ درصد افزایش را نشان می‌دهد که درصد تغییر شاخص قیمت که از ابتدای سال ۹۸ با افزایش شروع شده بود، در ادامه با نوساناتی همراه بوده است به طوری که در ماه‌های اردیبهشت و خرداد روند کاهشی داشته و پس از افزایش در تیر ماه، مجددا روند کاهشی خود را تا مهرماه ادامه داده است. در نیمه دوم سال روند افزایشی شاخص قیمت ماهانه مجددا شروع شد و در نهایت در دی ماه به رقم ۱.۶ درصد رسید.
امینی تصریح کرد: در بهمن‌ماه امسال، درصد تغییر شاخص کل نسبت به ماه مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه) ۲۲.۴ درصد است و این یعنی خانوارهای استان به طور میانگین ۲۲.۴ درصد بیشتر از دی‌ماه سال گذشته برای خرید یک مجموعه کالا و خدمات یکسان هزینه ‌کرده‌اند. به عبارت دیگر هزینه‌ای که خانوارهای استان برای خرید مجموعه کالاها و خدمات یکسان پرداخت کرده‌اند، با توجه به ثبت تورم ۲۳.۴ درصدی دی ماه، کمتر شده است.
معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان زنجان، یادآور شد: نرخ تورم دوازده‌ ماهه منتهی به بهمن‌ماه امسال در استان زنجان به ۳۶.۲ درصد رسید که نسبت به ماه قبل ۱.۸ واحد درصد کاهش داشته است.
وی جایگاه زنجان را در جدول استانی رتبه ۲۱ کشور و استان ایلام را با ۴۴.۶ درصد دارنده بیشترین تورم و استان با ۳۲.۸ درصد دارنده کمترین تورم در کشور، اعلام کرد.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری