کد خبر: ۴۴۵۵۲
تاریخ انتشار: ۲۵ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۰:۴۳
روند بیماری در چین حداقل تا به امروز اثبات کرد که بحران کرونا، بحرانی چند ماهه از نظر تأثیر بر فعالیت‌های مدنظر بازارهای مالی است.
به گزارش تجارت امروز؛  در حال حاضر کرونا بازیگر اصلی بازارهای جهان شده و این طبیعی است که در ایران هم نقشی ایفا کند.
نقش کرونا کشندگی آن نیست و بیشتر ایجاد وحشت به واسطه سرعت شیوعی که دارد است. چنین نقشی ترس هایی را ایجاد می کند که عمده ترین آن ترس از کاهش بیشتر و بیشتر فعالیت ها، تعطیلی کارخانه ها و… است و به معنای کاهش قابل توجه تقاضا و فشار مضاعف بر نرخ های فروش است.
خب باید پذیرفت که چین با آن جمعیت تنها به واسطه اقدامات پزشکی نبوده که موفق به کنترل ویروس شده و بی انصافی است که همکاری مردم و قرنطینه شدن را نادیده گرفت.
روند بیماری در چین حداقل تا به امروز اثبات کرد که بحران کرونا، بحرانی چند ماهه از نظر تأثیر بر فعالیت‌های مدنظر بازارهای مالی است.
با این حال ترس فعلی، اجازه آنالیز بازار را به هیچکس نمی‌دهد. با این حال در این میان سرمایه گذارانی هستند که علی رغم داشتن ترس، با در نظر گرفتن شرایط فعلی در تصمیمات خود وزنی را هم به اخباری از قبیل بهبود شرایط بعد از بحران، نرخ ارز و… می دهند و همین تفاوت در نگرش ها است که بازارها را می سازد و اگر اینچنین نبود در صف فروش های دیروز نباید حتی یک سهم خریداری می شد.
متاسفانه همیشه اینطور بوده که در بحران ها، اخبار منفی، منفی‌تر جلوه می‌دهند و در زمان رونق، اخبار مثبت تر دیده می شوند.
امروز در بحران هستیم و گه گاهی صحبت ها به گونه ای است که انگار باید منتظر آخر دنیا باشیم . در رفتار صحیح بازار سرمایه، افراد باید تعادل را حفظ کنند.
در شرایط فعلی بازار، تصورات از اثرات کرونا امروز تصوراتی از جنس کاهش شدید تقاضای جهانی، کاهش نرخ های فروش و… است و تعداد مشارکت کنندگانی که چنین تصوراتی را دارند بیشتر از سایرین است و اینکه کدام گروه تصمیم درستی می گیرند را باید به آینده موکول کرد و درس بزرگی که آینده می تواند داشته باشد این است که هر گروه اشتباه کرده باشد بهتر است آن را بپذیرد و این اشتباه می تواند در مراحل بعدی سرمایه گذاری در نقش نکات آموزشی برای آنها باشد.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری