کد خبر: ۴۴۵۵۶
تاریخ انتشار: ۲۵ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۳:۳۰
دبیر کل سازمان ملل در مقاله ای به اثرات گوناگونی می پردازد که این ویروس بر اوضاع اقتصادی و اجتماعی جهان گذاشته است. ایشان می نویسد: این ویروس، اقتصاد جهانی را در سال جاری دست کم یک تریلیون دلار، و شاید بسیاربیش از آن متحمل هزینه سازد.
دبیر کل سازمان ملل در مقاله ای به اثرات گوناگونی می پردازد که این ویروس بر اوضاع اقتصادی و اجتماعی جهان گذاشته است. ایشان می نویسد: این ویروس، اقتصاد جهانی را در سال جاری دست کم یک تریلیون دلار، و شاید بسیاربیش از آن متحمل هزینه سازد.
به گزارش تجارت امروز؛ در عین حال دبیر کل می گوید یک همه گیری جهانی، ضرورت ارتباط درونی خانواده انسانی ما را آشکار نموده است. پیشگیری از گسترش بیشتر کوید-19 مسئولیتی مشترک برای همه ما است.
متن کامل مقاله آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل به شرح زیر میباشد:
تحولات ناشی از ویروس کرونا، یعنی کوید-19، ما را احاطه کرده است. و می دانم بسیاری، بیمناک، نگران و سردرگم هستند. این کاملاً طبیعی است.
با گونه ای از تهدید سلامت رو به رو هستیم که با هیچ مورد دیگری در طول عمرمان مشابهت ندارد.
همزمان، این ویروس در حال گسترش است، خطر رو به افزایش است، و نظام های سلامت، اقتصادها و زندگی روزمره ما به گونه ای جدی به بوته آزمایش گذاشته شده است.
آسیب پذیر ترین ها، به ویژه سالمندان ما همچنین آنان که از قبل تحت مراقبت‎های پزشکی بوده اند، آنان که از دسترسی به مراقبت های بهداشتی قابل اطمینان برخوردار نیستند، و آنان که در فقر یا در لبه آن به سر می برند، بیشترین تأثیر را می پذیرند.
پیامدهای اجتماعی و اقتصادی ناشی از ترکیب همه گیری جهانی با کند شدن اقتصادها، تعداد بسیاری از ما را برای چندین ماه تحت تأثیر قرار خواهند داد.
اما گسترش ویروس به اوج خواهد رسید. اقتصادهای ما بهبود خواهند یافت.
تا آن زمان، باید با هم در راستای کند کردن گسترش ویروس اقدام نمائیم و مراقب یکدیگر باشیم.
اکنون، زمان احتیاط است، نه هراس. زمان علم است، نه انگ. زمان حقایق است، نه ترس.
هرچند شرایط کنونی، با عنوان همه گیری طبقه بندی شده است، اما شرایطی است که می توانیم آن را مهار نماییم. می توانیم سرعت انتقال را کاهش دهیم، از عفونت ها پیشگیری نماییم و نجات بخش زندگی ها باشیم. اما تحقق این امر، مستلزم اقدامی بی سابقه در سطح فردی، ملی و بین المللی خواهد بود.
کوید-19 دشمن مشترک ما است. باید علیه این ویروس اعلام جنگ نمائیم. این بدان معنا است که کشورها مسئولیتی در قبال آماده سازی، سازماندهی و گسترش ظرفیت ها بر عهده دارند.
چگونه؟ با اجرای راهبردهای مهار مؤثر؛ فعال سازی و ارتقاء نظام های پاسخ دهی به فوریت های پزشکی؛ افزایش قابل توجه در ظرفیت انجام آزمایش ها و مراقبت از بیماران؛ آماده سازی بیمارستان ها و در عین حال کسب اطمینان از در اختیار داشتن فضای کافی، ملزومات و کارکنان موردنیاز؛ همچنین توسعه مداخلات پزشکی نجات بخش.
همگی ما نیز عهده دار مسئولیت در راستای پیروی از توصیه های پزشکی، و توجه به گام های کاربردی ساده پیشنهاد شده به وسیله مقامات بخش سلامت هستیم.
این ویروس، افزون بر آن که یک بحران سلامت عمومی است، اقتصاد جهانی را مبتلا ساخته است.
بازارهای مالی به دلیل نا اطمینانی به شدت مورد آسیب قرار گرفته اند. زنجیره های جهانی عرضه، از هم گسیخته شده اند. سرمایه گذاری و تقاضای مصرف کننده سقوط کرده است، که خطری واقعی و رو به افزایش برای وقوع رکودی جهانی است.
اقتصاددانان سازمان ملل متحد برآورد می نمایند این ویروس، اقتصاد جهانی را در سال جاری دست کم یک تریلیون دلار، و شاید بسیار بیش از آن متحمل هزینه سازد.
هیچ کشوری به تنهایی قادر به انجام این کارها نیست. بیش از هر زمان دیگر، دولت ها باید در راستای بازیابی اقتصادها، گسترش سرمایه گذاری عمومی، ارتقای تجارت، و تضمین حمایت های هدفمند از مردم و جوامعی همکاری نمایند که در برابر این بیماری، تأثیرپذیرترین هستند، یا نسبت به اثرات اقتصادی منفی آن آسیب پذیرترند، شامل زنانی که اغلب به گونه ای نامتناسب، بار کارهای مراقبتی را به دوش می کشند.
یک همه گیری جهانی، ضرورت ارتباط درونی خانواده انسانی ما را آشکار نموده است. پیشگیری از گسترش بیشتر کوید-19 مسئولیتی مشترک برای همه ما است.
سازمان ملل متحد، شامل سازمان جهانی بهداشت، به گونه ای همه جانبه بسیج شده است.
به عنوان بخشی از خانواده انسانی مان، به صورت 24 ساعته در 7 روز هفته با دولت ها کار می کنیم، رهنمودهای بین المللی ارائه می دهیم، به جهان یاری می رسانیم تا مسئولیت رویارویی با این تهدید را بپذیرند.
همگی با هم در این شرایط هستیم، و با هم آن را پشت سر خواهیم گذاشت.


سلامت نیوز: با هم این بحران را پشت سر خواهیم گذاشت
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری