کد خبر: ۴۴۵۵۸
تاریخ انتشار: ۲۵ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۴:۳۰
مشکلات اقتصادی طی دو سال اخیر و رشد اقتصادی منفی و بیکاری کارگران عملاً هزینه های صندوق را افزایش داد و مشکل کرونا هم که مزید بر علت شده است.
به گزارش تجارت امروز؛ بسیاری از کارگران بیکار شده در این روزها کسانی اند که به شکل غیررسمی مشاغل موقت داشته و تحت پوشش بیمه نبودند.
حیدری در برنامه "صبح و گفتگو" درخصوص بار مالی سنگینی که صندوق های بازنشستگی در شرایط شیوع کرونا متحمل خواهند شد گفت: وضعیت کنونی یک شوک است که به صندوق های تامین اجتماعی به ویژه صندوق بیمه بیکاری وارد شده اما این دوران هم خواهد گذشت و صندوق ها این فشار را با کمک دولت تحمل خواهند کرد و به تعادل می رسند.

وی افزود: در این دوره خاص برخی مشاغل تعطیل و برخی کارگران هم بیکار می شوند که طبیعتاً صندوق بیمه بیکاری هم از آن ها حمایت می کند.

رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری با اشاره به اینکه صندوق بیمه بیکاری هم اکنون با مشکل کسری بودجه مواجه است بیان کرد: مشکلات اقتصادی طی دو سال اخیر و رشد اقتصادی منفی و بیکاری کارگران عملاً هزینه های صندوق را افزایش داد و مشکل کرونا هم که مزید بر علت شده است.

حیدری با بیان اینکه صندوق های بازنشستگی در ایران با مشکلات زیادی مواجهند گفت: تنها صندوقی که هم اکنون از نظر منابع و مصارف می توان روی پایداری آن حساب کرد صندوق تامین اجتماعی است اما متغیرهای این صندوق هم تغییرات عمده ای کردند و اثرات جدی بر منابع و مصارف صندوق ها گذاشته اند.

وی در رابطه با تعداد فوتی ها و بیکاری های ناشی از ابتلا به کرونا گفت: آمار مبتلایان به کرونا را که وزارت بهداشت اعلام می کند اما تعداد فوتی های ناشی از ابتلا به رونا در جامعه شاغلان که منجر به کاهش تعهدات صندوق تامین اجتماعی نسبت به آنها شود قابل توجه نیست زیرا ترکیب فوتی های ناشی از ابتلا به این بیماری یک ترکیب عام است.

رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری بر لزوم حمایت از افرادی که کارشان را در این شرایط از دست دادند تأکید و بیان کرد: صندوق بیمه بیکاری کارگرانی را پوشش می دهد که در قالب این بیمه تعریف می شوند و کارفرمای آن ها حق بیمه بیکاری را می پردازند اما بسیاری از مشاغلی که این روزها دچار بیکاری شده اند کسانی اند که در این قالب جای نمی گیرند یعنی کارگرانی که به شکل غیررسمی مشاغل موقت داشتند و تحت پوشش بیمه نبودند.

حیدری با بیان اینکه حجم تعهدات دولت نسبت به این گروه بیشتر و وسیعتر از کسانی است که در قالب پوشش بیمه بیکاری تعریف می شوند افزود: شناسایی و پوشش بیمه ای این افراد و حمایت از آنها در شرایط کنونی توسط دولت کار دشوار و البته متفاوت است.

وی بدهی سنگین دولت به صندوق تامین اجتماعی را از ریشه ای ترین مشکلات و چالش های این صندوق نام برد و گفت: دولتها به کمک مجالس در دهه های گذشته تصمیم گرفتند که تعهد پوشش بیمه ای افراد را بر دوش دولت بگذارند که امروز با گذشت چهار دهه تعهدات دولت در این حوزه به شدت افزایش یافته است اما به این موضوع فکر نکردند که آیا دولت می تواند از پس این تعهدات که روز به روز هم بیشتر می شود برآید یا خیر؟!

حیدری با بیان اینکه حجم دولت بسیار سنگین است و روز به روز هم بیشتر می شود مطرح کرد: به نظرم باید فکری به حال ساختار نظام تامین اجتماعی کرد و دولت هم باید منابع را از داخل اقتصاد کشور تامین کند و در عین حال منابع و مصارف را نیز در درون خود تنظیم کند.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری