کد خبر: ۴۴۵۹۵
تاریخ انتشار: ۲۷ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۹:۳۰
رییس صندوق بین‌المللی پول (IMF) گفت که حدود ۲۰ کشور نسبت به دریافت کمک‌های مالی این نهاد برای مقابله با تاثیرات منفی ویروس کرونا ابراز تمایل کرده‌اند.
«کریستالینا جورجیوا»  در یادداشتی در تارنمای صندوق بین‌المللی پول نوشت که این نهاد آمادگی دارد تا ظرفیت یک تریلیون دلاری خود برای پرداخت وام به کشورها را به طور کامل فعال کند.
وی همچنین تاکید کرد: در حالی که این ویروس گسترش می‌یابد ایجاد تحرک مالی جهانی هماهنگ هر لحظه ضرورت بیشتری می‌باید.
جورجیوا به نام کشورهایی که خواهان دریافت کمک مالی هستند، اشاره‌ای نکرد.  
رییس صندوق بین‌المللی پول پیش از این هشدار داده بود که کرونا «تهدیدی جدی» برای رشد اقتصاد جهانی است و این رشد در مقایسه با سال گذشته کاهش خواهد یافت.
وی ادامه داد: کرونا دیگر یک مسأله منطقه‌ای نیست؛ بلکه یک مشکل جهانی است که یک پاسخ جهانی می‌طلبد.
صندوق بین‌المللی پول در ماه ژانویه پیش‌بینی کرده بود که رشد اقتصاد جهانی در سال ۲۰۲۰ به ۳.۳ درصد خواهد رسید.
جورجیوا بیان کرد: دشوار است پیش‌بینی کنیم که این تأثیر تا چه میزان خواهد بود و تا چه زمانی ادامه خواهد داشت.
همزمان با انتشار یادداشت جورجیوا، سران هفت کشور صنعتی موسوم به G۷ در کنفرانسی ویدیویی بر استفاده از تمام ابزارها برای حمایت از فعالیت‌های اقتصادی و کمک به کارکنانی که از شیوع ویروس کرونا زیان دیده‌اند، تاکید کردند.
سران این کشورها در پایان کنفرانس ویدیویی خود با انتشار بیانیه‌ای اعلام کردند: ما بر اتخاذ تدابیر هماهنگ و هر اقدام ضروری و استفاده از همه ابزارهای سیاست گذاری برای رسیدن به رشد قوی در اقتصادهای گروه هفت و حمایت از آنها در مقابل خطرات سقوط متعهد می‌شویم.
سران گروه هفت همچنین از نهادهای بین‌المللی همچون صندوق بین‌المللی پول خواستند تا کمک‌های مالی را به کشورهایی که به آنها نیاز دارند «سریعا» ارائه دهد.  
کرونا باعث اختلال در فعالیت‌های اقتصادی و سقوط ارزش سهام در بازارهای جهانی شده است.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری