کد خبر: ۴۴۶۶۳
تاریخ انتشار: ۱۷ فروردين ۱۳۹۹ - ۰۳:۰۰
مسئولین مدام به کاهش نرخ بازار بین بانکی و سپرده ها می بالند اما غافل از آنیم که تمام ارکان اقتصاد در باتلاق تنگنای مالی و بدهکاری هر روز بیشتر غرق میشوند.

به گزارش تجارت امروز؛ طی یک سال و نیم اخیر، یکی از دلایل کاهش «نرخ سود سپرده پرداختی سپرده‌های بلندمدت» که بسیار مهم بوده و به هیچ عنوان از آن یاد نشده، جذب سپرده‌های بلندمدت با نرخ سود کمتر از ۱۰ درصد در ازای ارائه تسهیلات در قبال آن است (در قالب طرح‌های تسهیلات در ازای سپرده) و این موضوع چیزی بر خلاف روح بانک‌داری است.

در جدول بالا سپرده‌های کوتاه مدت عادی و ویژه لحاظ نشدند، سپرده یکساله‌ای با نرخ کمتر از ۱۰ درصد مشاهده می‌شود و برای بسیاری از علاقمندان سئوال شده بود، به همین دلیل است و هیچ ارتباطی به مدیریت نرخ سود از سوی مقام پولی کشور، بر خلاف اظهار نظر مدیران پولی کشور ندارد.

طی بازه دو ماه اخیر که قیمت ارز بیش از ۳۰ درصد رشد کرده و کسب و کارهای اقتصاد با کاهش همراه عرضه و تقاضا مواجه شده است، نرخ مبادله پول نیز در بازار آزاد از صدی ۷ تا ۷.۵ به ۸ تا ۸.۲ افزایش یافته است.

جالب آن است که متقاضیان این نوع وام نیز بنا بر تحقیقات میدانی در بازار غیررسمی کم نیستند و متقاضیان واقعی و فوری نقدینگی نیز به ناچار در باتلاق بدهی بیشتر فرو می‌روند.

کمی شتاب و عجله برای اعمال طرح‌های حمایتی به جای نطق و سخنرانی‌های رسانه‌ای از سوی مسئولان کشور از نان شب واجب‌تر است.

با همین سرعت پیش رویم، قیمت پول در بازار آزاد پولی کشور نزدیک به ۴.۵ برابر نرخ تسهیلات می‌شود.

مسئولان مدام به کاهش نرخ بازار بین بانکی و سپرده‌ها می‌بالند اما غافل از آنیم که تمام ارکان اقتصاد در باتلاق تنگنای مالی و بدهکاری هر روز بیشتر غرق می‌شوند.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری