کد خبر: ۴۴۸۵۴
تاریخ انتشار: ۲۴ فروردين ۱۳۹۹ - ۲۰:۳۰
شاید خیلی از فعالیت ها را بتوان از طریق بازاری و کسبه ای جزئی پیش برد اما برای انسجام کار و ارائه یک شخصیت  حقوقی مستقل از شخصیت اصلی و سرمایه گذار بهتر است به صورت شرکت ثبت شده ادامه داد. البته مزایای دیگری هم امکان دارد انگیزه ما برای ثبت شرکت باشد
به گزارش تجارت امروز؛ ثبت شرکت برای رسیدن به اهداف مختلف و یا با انگیزه‌های متفاوت می‌تواند انجام شود که در این مطلب برخی از مزایا به طور خلاصه شرح داده شده است. اما میزان سهام هر شخص کاملا توافقی و بدون محدودیت است چه بسا که آن هم شخصیت حقوقی مثل یک شرکت دیگر یا موسسه‌ای خاص باشد یا شخص حقیقی مثل انسان.
برای چه باید شرکت خود را ثبت کنیم ؟
شاید خیلی از فعالیت ها را بتوان از طریق بازاری و کسبه ای جزئی پیش برد اما برای انسجام کار و ارائه یک شخصیت  حقوقی مستقل از شخصیت اصلی و سرمایه گذار بهتر است به صورت شرکت ثبت شده ادامه داد. البته مزایای دیگری هم امکان دارد انگیزه ما برای ثبت شرکت باشد مثل استفاده از برخی تعرفه های مالیاتی که فقط به بعضی از تخصص ها در قالب مجموعه ثبت شده لحاظ می شود یا نه،سیاست و نظم عمومی کشور برای  برخی از مشاغل باید در قالب یک مجموعه، موسسه یا شرکت ثبت شده باشد مثلا دفاتر خدمات مسافربری و جذب توریست. برای شرح بیشتر می توان به بعضی اعمال حقوقی و قرادادی اشاره کرد که  اگر یک طرف  قرارداد نهاد دولتی، شرکت دولتی یا موسسات عمومی غیر دولتی باشند ترجیح میدهند با یک شرکت ثبت شده که خودش به تنهایی دارای شخصیت مستقل از انسانهای تشکیل دهنده است ، مکان مشخص دارد و سرمایه ای دارد که ضمانت اجرای آن می توانند حساب کنند قرارداد تنظیم کنند.
ثبت شرکت و میزان سهام هر شخص به تناسب اعتبار و میزان آورده و توافق موسسین بستگی دارد. 
طبق قانون تجارت ایران شرکت و یا موسسه حداقل باید طبق کلمه شراکت از دو نفر تشکیل شده باشد و هیچ فردی نمی تواند صد در صد سهام را داشته باشد .امکان دارد که مثلا در شرکت مسئولیت محدود برای یک نفر چندین سمت یا فقط منحصرأ مدیرعامل محور باشد اما سهام یا سهم الشرکه باید حتی یک در صد هم شده به شخص دیگری تعلق داشته باشد.
شرکت های سهامی که باید باالجبار بازرس اصلی و علی البدل داشته باشند هم می توان برای بازرسین سهامی در نظر گرفت.
در شرکت های سهامی نمی توان از اقوام و یا وارثین طبقات مشخص ارث انتخاب نمود اما برای میزان سهام هیچ مانعی سر راه وجود ندارد و در ثبت شرکت و میزان سهام متعلقه کاملا دستتان باز است.
سهام ممتاز
می توان برای برخی از سهامداران به خاطر حسن شهرت، تخصص، تدبر و یا هر علت دیگری سهام ممتاز در نظر گرفت.که این نیاز به توافق اکثریت اعضای هیئت مدیره دارد.
شرکت سهامی خاص از حداقل از ۳ نفر سهامدار و دو نفر بازرس اصلی و یکی بازرس علی البدل تشکیل می شود.
اعضاء هیئت مدیره باید حداقل دارنده یک سهم باشند.سرمایه شرکت به قطعات مساوی سهام تقسیم میشودسهامداران در زمان تاسیس شرکت باید حداقل۳۵ درصد سرمایه شرکت را به حساب شرکت در شرف تاسیس که نزد یکی از بانکهای کشور افتتاح حساب می ‌کنند واریز کنند.سهام باید به بانام یا بی نام یا ترکیبی از بانام و بی نام تقسیم شود.بازرسین نباید با اعضاء هیئت مدیره نسبت فامیلی داشته باشند.اعضا هیئت مدیره و بازرسین باید بالای ۱۸ سال باشند و سوء پیشینه کیفری نداشته باشند.
افراد خارجی نیز می توانند بدون حضور هیچ شخص ایرانی در ایران شرکت تاسیس کنند اما نمیتوانند نام خارجی برای شرکت انتخاب کنند. و تمامی اشخاص حقیقی و حقوقی هم میتوانند شرکت ثبت کنند.
35 درصد از سرمایه شرکت که توسط موسسین باید مدتی بلوکه شود می تواند بدون محدودیت هر بانکی باشد.
مدارک لازم جهت ثبت شرکت سهامی خاص
۱-کپی شناسنامه و کارت ملی سهامداران و بازرسین
۲-گواهی عدم سوء پیشینه مدیران و بازرسین
۳-امضاء اظهارنامه و اساسنامه
-4گواهی و فیش بانکی مبنی بر پرداخت حداقل ۳۵% سرمایه شرکت
شرایط اختصاصی شرکت مسئولیت محدود
این شرکت با حداقل دو نفر که به مفهوم واقعی شراکت تشکیل شود استسرمایه این شرکت هرگز به سهام تبدیل نمی شودطبق دستورالعمل اداره ثبت شرکتها شرکت مسئولیت محدود نمی تواند تبدیل به سهامی خاص شودمسئولیت شرکاء در مقابل دیون و قروض شرکت شرکت مسئولیت محدود به میزان سهم الشرکه ای است که هر شریک سرمایه گذاری کرده است‌نقل و انتقال سهام در شرکت مسئولیت محدود به دو روش اجرا می شود یکی از طریق تنظیم سند رسمی و پرداخت مالیات به اداره دارایی و روش دیگر با تنظیم صورتجلسات و ارائه به اداره ثبت شرکتها است.در شرکت با مسئولیت محدود باید کل سرمایه تحویل مدیرعامل شرکت شده و مدیرعامل، اقرار به دریافت کند و شرایط پرداخت شرکت سهانی خاص یعنی حداقل به میزان 35 درصد سرمایه در حساب بانک به نام شرکت در شرف تاسیس نیازی نیست و متعاقب آن به ارائه گواهی بانکی هم نیازی نیست. صرف ذکر سرمایه در مدارک ثبت شرکت و اقرار مدیر عامل کفایت می کند.ر شرکت با مسئولیت محدود، مدیران شرکت برای مدت نامحدود انتخاب می شود اما می توانند به هر دلیل از شرکت خارج شوند که این مورد مستلزم ثبت تغییرات و چاپ در روزنامه رسمی است و برعکس شرکت سهامی خاص این زمان مدیریت محدود به یک دوره دو ساله نیست.انتخاب بازرس اصلی و علی البدل برای شرکت مسئولیت محدود اجبار نیست و مخصوص شرکت سهامی خاص است اما درصورتیکه تعداد اعضای مسئولیت محدود بیش از 12 نفر باشد به هیئت نظار نیاز است.در شرکت مسئولیت محدود سهام یا سهم الشرکه وثیقه برای مدیران نداریماعضای هیئت مدیره مسئولیت محدود میتواند از بین شرکاء یا خارج از شرکاء انتخاب شود.
 اختصاص سرمایه در شرکت مسئولیت محدود
برعکس تعریف دقیق میزان سرمایه در قانون تجارت درباره شرکت سهامی خاص این مورد در مسئولیت محدود اعلام نشده و از روال سهامی خاص تبعیت می شود . پس حداقل میزان سرمایه در شرکت مسئولیت محدود 1/000/000 ریال است.
افراد زیر 18 سال نمیتوانند به عنوان اعضای هیئت مدیره سمتی در شرکت داشته باشند اما میتوانند سهم الشرکه داشته باشند
مدارک لازم جهت ثبت شرکت مسئولیت محدود
1-کپی شناسنامه و کارت ملی صاحبان سهم الشرکه
۲-گواهی عدم سوء پیشینه 
۳-امضاء شرکتنامه و اساسنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری