کد خبر: ۴۴۸۸۴
تعداد بازدید: ۱۲۴
تاریخ انتشار: ۲۵ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۹:۰۰
به اعتقاد من فرقی نمی‌کند چه کسی رئیس مجلس باشد، چراکه در مسائل مهم، مجلس تصمیم‌گیر نیست و این تصمیمات با شورای نگهبان یا مجمع تشخیص مصلحت نظام است.
به گزارش تجارت امروز ؛ «علی مطهری» نماینده اصلاح طلب مجلس دهم و کاندیدای ردصلاحیت شده مجلس یازدهم در مصاحبه با روزنامه شرق در پاسخ به این پرسش که «آیا شانس قالیباف برای ریاست مجلس یازدهم بیشتر است؟» گفت:«به اعتقاد من فرقی نمی‌کند چه کسی رئیس مجلس باشد، چراکه در مسائل مهم، مجلس تصمیم‌گیر نیست و این تصمیمات با شورای نگهبان یا مجمع تشخیص مصلحت نظام است. به این معنا که اگر کل نظام با مطلبی مخالف باشد، در صورت تصویب مجلس، شورای نگهبان مصوبه را رد می‌کند یا اخیرا بر اساس بدعتی که ایجاد شده، مجمع تشخیص مصلحت نظام تحت عنوان مغایرت با یکی از سیاست‌های کلی نظام آن را متوقف می‌کند. به‌این‌ترتیب اجازه تبدیل‌شدن مصوبه به قانون داده نمی‌شود. بنابراین خیلی مهم نیست که چه کسی ریاست قوه مقننه را برعهده می‌گیرد، زیرا مجلس اختیار تصمیم‌گیری در مسائل مهم را ندارد».

«عبدالله ناصری» مشاور رئیس دولت اصلاحات و عضو شورای سیاستگذاری اصلاح طلبان نیز در پاسخ به این سوال گفت:«اگر ملاحظه دولت و منافع ملی را در نظر بگیریم، در بین افراد مطرح‌شده شاید آقای میرسلیم بهترین گزینه باشد. البته به نظر من هر کسی رئیس مجلس شود، آقای قالیباف با توجه به ارتباط و پشتیبان‌های قدرتمند اقتصادی، رئیس در سایه خواهد بود. از سوی دیگر ۹۹ سالی حساس و پرمسئله خواهد بود و اگر به دنبال آرامش بین ارکان باشند، اجازه نمی‌دهند که حداقل در سال نخست آقای قالیباف رئیس شود. بنابراین برای دوری از تنش و آرام‌بودن جامعه، آقای میرسلیم گزینه بهتری به نظر می‌رسد».

علی مطهری پیش از این در مصاحبه با ویژه نامه نوروزی روزنامه سازندگی در پاسخ به این سوال که «فکر می کنید اگر سال ۹۶ آقای ابراهیم رئیسی رای آورده بود الان تا این اندازه اوضاع بحرانی نبود؟» گفت:«به نظرم این همه مشکل نداشتیم مطمئن باشید شاید به مذاکره با آمریکا هم رسیده بودیم و FATF هم به اینجا نمی رسید، یعنی خیلی از مشکلات را حل می کردند. اینها فقط از لج آقای روحانی و اصلاح‌طلبان کارشکنی می‌کنند. اما اگر کار را به دست خودشان بدهید چون دیگر مسئول تامین گوشت و نان و معیشت مردم هستند اول از همه می روند سراغ احیای برجام تا تکلیف آن را روشن کنند و بعد به فکر می افتند وضع روابط مالی و بانکی را درست کنند. در نتیجه با FATF هم کنار می آیند بعد هم می گویند امروز مصلحت اسلام در این است. به این ترتیب همه چیز درست می‌شود».

دولت آقای روحانی در حوزه های مختلف و از جمله اقتصاد و سیاست خارجی، کارنامه قابل قبولی ارائه نکرده است. بزرگترین پروژه دولت روحانی، برجام بود. دولتمردان و مدیران ارشد وزارت خارجه، در برجام هر آنچه خواستند انجام دادند؛ از دیدارهای متعدد ظریف-کری تا گفت و گوی ۱۵ دقیقه ای روحانی-اوباما. اما در نهایت، این توافق هم در دولت اوباما لگدمال شد و هم دولت ترامپ. به همین خاطر ظریف صراحتا اذعان کرد که توافق با آمریکا به اندازه جوهر روی کاغذ هم ارزش ندارد و روحانی نیز مذاکره با آمریکا را دیوانگی خواند.

اما امثال آقای علی مطهری، نه به نقاط ضعف و ناکارآمدی دولت اشاره کرده و نه از دشمنی و خباثت و بدعهدی و خوی سلطه گری آمریکا سخنی می گویند.

این طیف از یکسو می گوید «دولت اختیارات لازم را ندارد» و «مجلس در رأس امور نیست»، اما وقتی فصل انتخابات فرا رسید، برای حضور در پاستور و بهارستان، سر و دست می شکنند! این رفتار مصداق بی مسئولیتی و توهین به شعور مردم است.

برخی از منتخبان مردم در مجلس یازدهم از هفته های گذشته با برگزاری نشست های متعدد با صاحبنظران، فعالان عرصه تولید، شرکت های دانش بنیان، جوانان مومن و متخصص و انقلابی و...در تلاش هستند تا اقدامات قابل توجهی برای رفع مشکلات مردم انجام دهند.

همزمان با این اقدام قابل تقدیر، فعالین اصلاح طلب به مایوس سازی مردم و سرپوش گذاشتن بر کارنامه ضعیف و غیرقابل قبول خود در مجلس دهم مشغولند.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری