کد خبر: ۴۵۰۱۱
تعداد بازدید: ۱۶۱
تاریخ انتشار: ۰۱ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۲۳:۰۰
مجید رضا حریری با اشاره به اینکه صادرات غیر نفتی ایرن به حد کفایت نیست، گفت: بیش از 70 درصد از صادرات غیر نفتی که در حال حاضر انجام می دهیم، مواد خام معدنی یا فرآورده های نفتی و همچنین مواد پتروشیمی پایه است.
برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو در خصوص صادرات غیر نفتی اولویت کشور با مجید رضا حریری رئیس اتاق ایران و چین به صورت تلفنی گفت و گو کرد.

مجیدرضا حریری در آغاز با اشاره به اینکه صادرات غیر نفتی ایران به حد کفایت نیست، گفت: بیش از 70 درصد از صادرات غیر نفتی که در حال حاضر انجام می دهیم، مواد خام معدنی یا فرآورده های نفتی و همچنین مواد پتروشیمی پایه است و در حقیقت بیشتر مواد صادراتی کشور موادی هستند که ما به عنوان سیاست گذار نقشی در آن نداریم.

وی بیان کرد: محصولی را می توانیم به عنوان صادرات غیر نفتی مطرح کنیم که نیروی کار یا فناوری بومی در آن وجود داشته باشد و اشتغال زیاد و همچنین ارزش افزوده قابل توجهی را ایجاد کند. متأسفانه ترکیب و نوع صادرات کشور چنین نیست و علت اصلی آن نیز نه به صادرت که به تولید باز می گردد. در حقیقت باید تولیدی انجام دهیم که در بازارهای بین المللی قابل رقابت باشد.
رئیس اتاق ایران و چین درباره ویژگی های صادرات اظهار کرد: محصولاتی که صادر می شوند یا باید دارای مزیت قیمتی و یا کیفیت بالایی داشته باشند یعنی حتی می توان کالایی تولید کرد که کیفیت خیلی خوبی نداشته باشد اما آن‌چنان ارزان باشد که بازارهای دنیا را بگیرد که متأسفانه هیچ‌کدام از آن‌ها را نداریم.

وی تصریح کرد: متأسفانه اصولاً تولید کردن در ایران را به صورت رقابتی یاد نگرفته ایم، عنوان کرد: از زمانی که سیاست گذاری صورت گرفته است، شعار خیر حمایت از تولید را در دستور کار قرار داده ایم اما عملاً تولید را در فضای ایزوله بدون خطر رشد داده‌اند و رقابت کردن یاد نکرده است زیرا همیشه با تعیین تعرفه های بالا برای واردات از آن‌ها محافظت شده‌اند.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری