کد خبر: ۴۵۰۵۰
تعداد بازدید: ۸۱
تاریخ انتشار: ۰۳ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۲:۰۰
استاندار مرکزی با تاکید درباره تامین سوخت کشاورزان گفت: فعالیت‌های بهره‌برداری و استفاده معدنی در استان مرکزی باید افزایش یابد.
به گزارش تجارت امروز؛ سیدعلی آقازاده در جلسه اقتصاد مقاومتی استان مرکزی با اشاره به تحقق شعار سال رونق تولید اظهار داشت: با همه تولیدکنندگان استان که در سال گذشته هم توانستند اراده کشور، مقام معظم رهبری، دولت، نظام و همه تولیدکنندگان را در راستای افزایش تولید و بالا رفتن فعالیت‌های اقتصادی در استان انجام دهند.
وی افزود: همه موفقیت‌های اقتصادی براساس آمارهای دستگاه‌ها و مراکز ذی‌ربط است که استان در سال گذشته به نسبت شاخص‌های اقتصادی و در مقایسه با سال 97 در همه زمینه‌ها پیشرفت‌های خوبی را داشته است.
استاندار مرکزی تصریح کرد: این موفقیت‌ها تنها در تولید نبوده، در منابع درآمدی استان هم کار بسیار خوبی انجام شد و نسبت به سال گذشته 67 درصد و نسبت به مصوب 4 درصد افزایش را داشتیم، یعنی دو برابر میانگین کشوری تحقق درآمد داشتیم.
آقازاده بیان کرد: اگرچه در ابتدای سال 98 سیل داشتیم اما این سیل برای استان به‌ویژه برای روستاییان نعمتی بود، حدود 800 میلیارد تومان تسهیلات ارزان‌قیمت و هم کمک‌های بلاعوض و هم مصالح اهدایی از سوی مقام معظم رهبری سبب شد که نزدیک به 5 هزار واحد مسکونی در سال 98 بازسازی، نوسازی و ترمیم شود.
وی ادامه داد: این برای نخستین بار در تاریخ استان بود که در طول یک سال این حجم از کار در روستاها انجام شد که بخشی توسط بنیاد مسکن و بخشی توسط بسیج سازندگی و نیروهای مردمی انجام شد که خود این کار در راستای رونق تولید بود.
استاندار مرکزی عنوان کرد: چراکه اگر روستاهای استان آباد شود به طور حتم انگیزه بیشتری برای مهاجرت معکوس به روستاها اتفاق می‌افتد که تا حدودی هم محقق شده است.
آقازاده افزود: درخواست‌های سرمایه‌گذاری و تسهیلات در روستاها در سال 98 بسیار بهتر از سال 97 بود و امیدواریم امسال این اتفاق بیشتر رقم بخورد، هر چقدر بتوانیم روستاها را احیا و فعال کنیم و نیازهای آنها را تامین کنیم مهاجرت به روستاها بیشتر می‌شود و می‌تواند شروع یک موفقیت در اقتصاد مقاومتی، رونق تولید و جهش تولید هم باشد.
وی تصریح کرد: هر چقدر تولیدات روستایی افزایش پیدا کند چه در کارگاه‌های خرد و کوچک و صنایع دستی و چه در تولیدات کشاورزی همه و همه برای کشور می‌تواند نعمت بزرگ باشد.
استاندار مرکزی بیان کرد: در استان مرکزی در کنار تولیدات صنعتی یک اتفاق بسیار خوب هم افتاد و همان طور که اشاره شد استان در بحث سرمایه‌گذاری خارجی بدون هیچگونه تردیدی نخستین استان کشور در سال 98 بود که این آمار هم توسط وزارت اقتصاد و دارایی تایید شده است و از نظر حجم سرمایه‌گذاری نخستین استان کشور بودیم.
آقازاده ادامه داد: در تولید، نرخ بیکاری، پرداخت حقوق معوق کارگران وضعیت خوبی را نسبت به سال 97 در سال 98 شاهد بودیم، سال 99 سالی است که با کرونا شروع شد، متاسفانه کرونا بسیاری از زیرساخت‌های کشور و دنیا را تحت تاثیر قرار داد، در این بیماری شاهد تحت تاثیر قرار گرفتن بخش‌های اقتصاد، فرهنگ، بیکاری و شاید تغییرات سیاسی در دنیا هم باشیم چون واقعه‌ای است که در 100 سال اخیر در دنیا بی‌سابقه بوده است.
استاندار مرکزی افزود: تاثیر کرونا بر همه فعالیت‌های بشر و کشورها با گذشت 50 روز از شیوع این بیماری و درگی ی بسیاری از کشورها محسوس است درحالی که ممکن است تاثیرات اصلی را 6 یا 7 ماه آینده مشاهده کنیم.
آقازاده تصریح کرد: رکوردهای بسیاری را این بیماری جا به جا کرده است، قیمت نفت برای نخستین بار در 50 سال گذشته به عدد صفر نزدیک می‌شود، امروز حتی در آمریکا نفت تگزاس با قیمت منفی 37 دلار به فروش رفت.
وی بیان کرد: چون مصرف مواد نفتی به شدت در جهان‌ پایین آمده دیگر انباری برای ذخیره نفت وجود ندارد، نفت حتی از صفر دلار هم‌ پایین‌تر آمده که تاثیرات سیاسی اینها در آینده نمایان می‌شود.
استاندار مرکزی ادامه داد: در کشور ما هم به‌رغم تمام تلاش‌ها اما تاثیرات اقتصادی این بیماری مانند تاثیر بر نرخ بیکاری و بیکار شدن عده‌ای از افراد و پایین آمدن فعالیت‌های اقتصادی و میدار تاثیر در تولید شاید سبب رقم خوردن سالی متفاوت شود، اما با وجود این ایران که زمانی دومین یا سومین کشوری بود که با این بیماری مبتلا شد اما با اراده مردم و لشگر سلامت، کادر درمانی و پزشکان و با استفاده از همین امکاناتی که در کشور داشتیم توانست بر این بیماری تسلط پیدا کند.
آقازاده عنوان کرد: گرچه هنوز واکسن این بیماری ساخته نشده اما تلاش بر این است که تولید شود اما تا تولید این واکسن به احتمال زیاد تا 5 یا 6 ماه آینده باید با این بیماری زندگی کنیم و کنار بیاییم.
وی افزود: خوشبختانه تواتسته‌ایم در کشور تا حدودی این بیماری را کنترل کنیم، باید ببینیم اثرات سوء اقتصادی و حتس فرهنگی آن به چه ترتیب است، اما بنده فکر می‌کنم باید در سالی که این تفاوت مهم را نه تنها در ایران بلکه در سایر کشورها با سال‌های قبل دارد آثار این بیماری به چه شکل ظاهر می‌شود.
استاندار مرکزی تصریح کرد: نکته جالب اینجا بوده که ایران علی‌رغم بسیاری از کشورها که همه امکانات برای آنها مهیاست و هر چه بخواهند می‌توانند به سرعت تهیه کنند و با وجود تحریم‌های 100 درصدی و همه‌جانبه به گونه‌ای که در برخی اوقات حتی دارو یا مواد اولیه ساخت دارو را از آن دریغ می‌کنند توانسته از این مرحله سخت عبور کند که سبب حیرت بسیاری از کشورهای دنیا شده است.
آقازاده بیان کرد: این نشان‌دهنده اراده ملت ایران بوده که اگر هر اراده‌ای کنند می‌توانند به آن دست پیدا کنند هم در سال 97 و هم سال 98 و امیدواریم در سال 99 هم بتوانیم رکوردهای جهانی را در تولید، رونق اقتصاد، جهش تولید و به طور کلی در فعالیت‌های اقتصادی کسب کنیم که این واقعا یکی از معجزاتی است که مردم ایران در طول سال‌های اخیر از خود نشان داده‌اند.
وی ادامه داد: فکر می‌کنیم که امسال علاوه بر اینکه باید نگاه ما به جهش تولید باشد یک‌سری از مشکلات را هم داریم که باید مورد توجه قرار دهیم، دیدگاه دیگر ما به جهش تولید باید این باشد که نگاه خود را به منابعی را که داریم اما از آنها استفاده نکرده‌ایم متمرکز کنیم.
استاندار مرکزی عنوان کرد: یعنی اگر قصد داریم تولید را جهش دهیم و کیفیت یا کمیت آن را بالا ببریم باید به منابعی از کشور و مردم نگاه کنیم که تاکنون از آن به خوبی استفاده نکرده‌ایم، بنابراین برنامه استان ام باید همین باشد و در نقشه راه سال 99 به طور حتم باید به منابعی که از آن استفاده نکرده‌ایم ولی داریم داشته باشیم.
آقازاده افزود: در تمام بخش‌ها باید این منابع را مد نظر داشته باشیم همچنین در گردشگری که در دو سه ماه اخیر حوزه گردشگری بسیار مظلوم واقع شد، از این رو باید متولیان گردشگری استان یک برنامه جهشی و جهادی را برای رشد گردشگری در استان و جبران خسارت‌های ناشی از این شرایط داشته باشند چراکه تلاش یک‌ساله درست در زمان برداشت از بین رفت.
وی تصریح کرد: در سال 99 بعد از عبور از پیک این بیماری که به احتمال زیاد حداکثر تا پایان اردیبهشت‌ماه است باید سعی کنیم بخشی از این خسارت‌ها را با ویژه در حوزه گردشگری که بسیار مهم است جبران کنیم.
استاندار مرکزی بیان کرد: حتی برای زیرساخت‌های تولید در صنعت و کشاورزی مانند آب، برق، گاز و جاده را در طرح‌ها و برنامه‌ها ببینیم ممکن است همه آن را امسال نتوان تحقق بخشید اما برای جهش تولید در دو سه سال آینده باید این زیرساخت‌ها را ببینیم و در نقشه راه استان بگنجانیم تا امسال بخشی را و بخشی را در سال‌های آینده انجام دهیم چراکه زیرساخت‌ها نقش مهمی را در افزایش تولید دارند، مدیران دستگاه‌های خدمات‌رسان هم به طور حتم برنامه‌های خود را مطابق برنامه‌های جهش تولید تدوین کنند.
وی عنوان کرد: درخصوص سهمیه سوخت (نحوه سوخت و تحویل سوخت) ماشین‌های کشاورزی باید مصوبه‌ای تهیه شود که شرکت پخش براساس مصوبه ستاد اقتصاد مقاومتی استان در سه ماه بهار به روال 3 ماهه آخر سال 98 برنامه سوخت را به کشاورزان که کم کم فعالیت آنها شروع می‌شود تحویل و توزیع را انجام دهد.
استاندار مرکزی افزود: یکی دیگر از منابعی که ممکن است آنها را خیلی جدی نگرفته باشیم معادن استان هستند، معادن استان به نسبت ظرفیتی که دارد می‌توان گفت با نسبت یک به 100 استفاده می‌شود، برنامه سازمان صنعت و معدن استان در استفاده و بهره‌برداری از منابع متنوع استان باشد و فعالیت‌های معدنی را در استان افزایش دهیم.
آقازاده افزود: در بحث تولید باید مواد اولیه همه دستگاه‌ها را شناسایی کرده باشیم و تعداد، میزان و نوع آن مشخص شده باشد یا در بخش کشاورزی مانند هر سال نهاده‌های کشاورزی شامل کود، سم و خوراک و غیره را باید مشخص کرده و بر مبنای این نقشه راه حرکت کنیم و پیگیر باشیم که این موارد تامین شود به‌ویژه در مواد اولیه، سال گذشته با تمام سختی‌ها خوشبختانه به یک میلیارد دلار صادرات غیرنفتی بسیار نزدیک شدیم و حدود 12 تا 13 میلیون دلار اختلاف داشتیم که آن هم تحت تاثیر شیوع ویروس کرونا بود.
وی تصریح کرد: در اسفندماه که مقطع مناسبی برای صادرات غیرنفتی است اما با شیوع کرونا و بسته شدن مرزها مشکلاتی ایجاد شد اما از آنجا که این صادرات باید انجام شود به طور حتم خود را در سال 99 نشان می‌دهد، در همین امسال در 16 میلیون دلار صادرات را در فروردین‌ماه ثبت کردیم که مقداری افزایش را نسبت به مدت مشابه خود در سال گذشته نشان می‌دهد.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری