کد خبر: ۴۵۰۵۷
تعداد بازدید: ۸۲
تاریخ انتشار: ۰۳ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۵:۳۰
مدیر انتشارات کتابستان معرفت، با اشاره به اشکالات برگزاری مجازی نمایشگاه کتاب، خواستار اعطای تسهیلات ویژه به ناشران برای جبران نقدینگی مورد نیاز آنها شد.
به گزارش تجارت امروز؛ محمد حقی، مدیر انتشارات کتابستان معرفت درباره وضعیت احتمالی نمایشگاه کتاب امسال و ساز و کارهای مطرح شده از جمله برگزاری  مجازی، اظهار داشت: مهمترین نیاز فعلی ناشران، نقدینگی است که با کمبود آن مواجه هستند و لذا هر تدبیری که برای نحوه برگزاری نمایشگاه اندیشیده می‌شود، باید به گونه‌ای باشد که نقدینگی مورد نیاز را که معمولا ناشران در ایام برپایی نمایشگاه بر روی آن حساب می‌کنند، تامین کند.
وی افزود: ساز و کارهایی مانند نمایشگاه مجازی چندان نیازهای ناشران را تامین نمی‌کند؛ لذا به ویژه در حال حاضر که وضعیت بیماری کرونا هم ظاهرا رو به کاهش می‌رود، نباید چنین ریسک بزرگی کرد.
این فعال حوزه نشر ادامه داد: هدف گذاری که برای نقدینگی ناشران صورت گرفته برای این است ناشران بتوانند هزینه‌های کار خود را دربیاورند؛ پیشنهاد عملیاتی من برای این مسئله، این است که وزارت ارشاد زیرساخت‌هایی برای اعطای وام به ناشران جهت تامین هزینه‌هایی مثل کاغذ فراهم کند تا بخشی از نگرانی ناشران برطرف شود.
ناشر برگزیده سال 95، در ادامه افزود: هرچند ساز و کارهایی مثل فروش مجازی کتاب افزایش یافته است، اما اصلا جبران کننده کسری‌ها نیست؛ به عنوان مثال ما با یک کاهش خرید و فروش 300 الی 400 میلیارد تومانی در ماههای اسفند، فروردین و اردیبهشت – منهای نمایشگاه – مواجهیم و دلخوش کرده‌ایم به دو یا سه برابر شدن فروش نسخه دیجیتال؛ در حالی که آنچه از دست ناشران رفته، قابل مقایسه با آنچه به دست آورده‌اند نیست.
وی تاکید کرد: من برگزاری نمایشگاه مجازی را فعلا نه از جهت زیرساختی و نه از جهت عدالتی امکان‌پذیر نمی‌دانم؛ چراکه ما ناشران کوچک و بزرگ داریم، چون ناشران بزرگ امکانات بسیار خوبی برای فضای مجازی دارند، اما ناشران کوچک در این بستر مجازی، امکان جذب مشتری را پیدا نمی‌کنند و همان گردش مالی اندکی را هم که با فروش چهره به چهره داشته، از دست می‌دهند.
مدیر انتشارات نیستان معرفت تصریح کرد: مهمترین آسیب این ساز و کار مجازی، برای ناشران متوسط و کوچک است که امکانات حداقلی را هم از دست می‌دهند.
حقی تاکید کرد: به نظر من، وزارت ارشاد در حال حاضر باید برای جبران نقدینگی مورد نیاز ناشران فکری بکند، نه اینکه با عجله و شتابزدگی نمایشگاه را در قالب‌های خاصی برگزار کنیم که حدود و ثغور آن هم مشخص نیست. نمایشگاه اگر چهار پنج ماه بعد هم برگزار شود، ناشران این مدت را قدری صبر می‌کنند، ولی اگر قرار باشد مثلا مجازی برگزار شود، آسیب‌های آن برای ناشران متوسط و کوچک غیرقابل جبران می‌شود.
وی افزود: پیشنهاد من علاوه بر اختصاص وام به ناشران، این است که خانه ناشران طرح بهاره امسال را سنگین‌تر برگزار کند و بودجه بیشتری برای طرح بهاره که با محوریت کتاب‌فروشی‌ها اجرا می‌شود، تخصیص دهد تا آن عدد برای تخفیف در قیمت کتاب و تحریک تقاضا افزایش یابد.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری