کد خبر: ۴۵۱۴۱
تعداد بازدید: ۹۷
تاریخ انتشار: ۰۸ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۵:۳۰
برنامه "گفت وگوی اقتصادی" با موضوع بورس؛ حباب یا واقعیت و در ارتباط تلفنی با دکتر علی سعیدی معاون سابق اداره نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس و استاد دانشگاه از شبکه رادیویی گفت و گو پخش شد.
به گزارش تجارت امروز؛ سعیدی ضمن مصاحبه با رادیو گفت وگو، بررسی کلیت یک بازار بدون مراجعه به اجزای آن را تحلیلی ناقص خواند و گفت: این مسئله در رابطه با بورس به مراتب پررنگ تر است.

معاون سابق اداره نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس معتقد است که صحبت از کلیت بورس و حباب اصولاً مبنای علمی ندارد، واژه حباب نیز بیشتر از اینکه یک واژه علمی باشد یک واژه بازاری است.

وی همچنین گفت: ما امروز سهم هایی در بازار بورس داریم که 10 برابر و بلکه بیشتر از ارزش واقعی خود فاصله گرفته اند که این موضوع به شرکت های کوچک تر مربوط می شوند. به عنون مثال سهام آن 100 واحد است اما به اندازه هزار واحد معامله می شود و در مقابل، سهم هایی هم داریم که بسیار ارزنده اند.

سعیدی مطرح کرد: یکی از پیچیدگی های بورس این است که مردم نمی دانند چه زمانی باید وارد و چه زمانی از بورس خارج شوند و چه ترکیبی از سهام داشته باشند. مهم ترین آفت بورس در همه کشورهای دنیا این است که مردم مستقیماً سهام را خرید و فروش کنند چراکه افزایش مراجعه اشخاص حقیقی به بازار بورس باعث متضرر شدن آنها خواهد شد.

معاون سابق اداره نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس در ادامه مبحث، به سرمایه گذاران در این بازار توصیه کرد: بهترین کار این است که سرمایه گذاران از طریق صندوق های سهمی وارد بازار بورس شوند چراکه به جای فرد سرمایه گذار، این صندوق سبدی از بهترین سهم ها را انتخاب خواهد کرد و کارمزد مختصری هم دریافت می کند.

وی با تأکید بر اینکه هجوم مردم به بازار بورس باید کانالیزه شود گفت: در حال حاضر پیوستن به صندوق های سرمایه گذاری در این بازار نیازی به ثبت نام در "سجام" و دریافت کد سهامداری ندارد و حتی برای معاملات آن هم تخفیفاتی لحاظ می شود.

سعیدی حضور مردم در بازار سرمایه را مایه برکت اقتصاد دانست و تأکید کرد: سیاست گذاران هم اکنون باید از این فرصت بهترین استفاده را ببرند چراکه حضور مردم در بقیه بازارها نتیجه ای جز تورم و مشکلات اقتصادی و خسران اقتصاد اجتماعی نخواهد داشت.

معاون سابق اداره نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس ابراز داشت: امروز مردم با ورود به بورس وظیفه خود را در قبال جهش تولید ادا کردند و مسئولان بازار سرمایه هم باید از این منابع به دست آمده برای هدایت سرمایه ها به سمت بهترین منابع تولیدی استفاده کنند.

سعیدی آینده بازار سرمایه را اینگونه پیش بینی و در عین حال تأکید کرد: اگر حضور مردم در بازار سرمایه مدیریت نشود و نقدینگی ها به جای حرکت به سمت تولید صرف سفته بازی شوند عواقب ناخوشایندی به همراه خواهد داشت.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری