کد خبر: ۴۵۲۸۱
تعداد بازدید: ۲۵۷
تاریخ انتشار: ۱۶ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۳:۰۰
یک استاد دانشگاه، تاکید کرد:داشتن توانمندی نظامی، یک اصل اساسی برای پیشرفت اقتصادی هر کشوری است.

به گزارش تجارت امروز؛ حمید بهستانی ، در مصاحبه با برنامه« گفتگوی سیاسی» که با عنوان« قدرت نظامی و پیشرفت اقتصادی» از آنتن رادیو گفت و گو پخش می شد در پاسخ به این سوال که آیا بین دو مقوله ی داشتن قدرت نظامی و پیشرفت اقتصادی تقابل و یا تعارضی وجود دارد، گفت : بعید به نظر می‌رسد که کسی معتقد باشد بین این دو مقوله تضادی وجود دارد بلکه باید گفت این دو به نوعی همسو با یکدیگر هستند .

وی با بیان اینکه تمام کشور های قدرتمند جهان در عرصه اقتصادی در حوزه نظامی نیز سرمایه گذاری کرده اند، خاطرنشان کرد: حوزه نظامی، حوزه علوم استراتژیک است و دانشی که در این حوزه مورد استفاده قرار می گیرد موجب برتری علمی یک کشور بر کشوری دیگر می شود و از دیگر سو می بینیم بسیاری از پیشرفت های علمی در حوزه نظامی در دیگر حوزه‌ها نیز مورد استفاده قرار می گیرند.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه یک اقتصاد پویا و توانمند نیازمند جامعه ای با ثبات و آرام است، خاطرنشان کرد: آرامش و ثبات جز از طریق امنیت و امور نظامی حاصل نمی شود به خصوص برای کشوری همچون ایران که در منطقه ای پر آشوب واقع شده و به طور ویژه در معرض طمع انواع سرویس های امنیتی و جاسوسی قرار دارد .

این کارشناس مسائل بین الملل با تاکید بر اینکه توانایی نظامی یک اصل اساسی برای پیشرفت اقتصادی کشور است در پاسخ به این سوال که برخی معتقدند که ایران به جای تلاش برای ارتقاء توانمندی نظامی خود باید به فکر حل مشکلاتش با دیگر کشورها از طریق گفتگو و رایزنی باشد ، تصریح کرد: دنیا، دنیای معامله‌گری است و وقتی می گوییم دیپلماسی، منظورمان خوش و بش نیست بلکه منظور این است که کشورها در پشت درهای بسته به دنبال امتیاز دادن و امتیاز گرفتن هستند بنابراین کشوری که ضعیف باشد، چگونه می تواند از منافع خود دفاع کند .

وی با بیان اینکه دیپلماسی در پشت درهای بسته مانند کلاس های درس نیست که بگوییم امور باید بر اساس حق ، قوانین و حقوق بین‌المللی به پیش برود ،گفت : در دنیای واقعی در تحقق منافع زور نقش اصلی را ایفا می‌کند.

بهستانی ، ادامه داد : برخورداری از مقولاتی چون داشتن انرژی هسته ای ،استفاده از حقوق دریا ها و حفظ حریم دریایی و... حق کشورهااست ولی عملیاتی شدن آن ها نیازمند چانه زنی است و این چانه زنی بدون زور معنا ندارد.

این کارشناس مسائل بین الملل با بیان اینکه در طول 41 سال گذشته تجربه زیادی از گفتگو با کشورهای مختلف داشته ایم و بارها مشاهده کردیم که کشور های قدرتمند بر اساس زور و قدرتی که داشته اند به تعهدات خود عمل نکرده اند، افزود : بنابراین کسانی که معتقدند نباید به دنبال توسعه نظامی بود و باید مشکلات با دیگر کشورها را فقط از طریق گفتگو حل کرد می بایست در این دیدگاه خود تجدید نظر کنند و مناسب است در مورد این دیدگاه خود یک فکت بین المللی بیاورند که مثلا فلان نظریه‌پرداز و کارشناس مطرح در عرصه بین‌المللی اعلام کرده که کشورها باید مسائل خود با یکدیگر را فقط از طریق گفتگو حل کنند. به نظرم کسانی که اینگونه اظهارات را در داخل کشور مطرح می‌کنند با دادن آدرس غلط در تحقق منافع ملی کشور خیانت می کنند .

وی در پایان صحبت های خود تاکید کرد: عرصه بین الملل ،عرصه ی پیچیده ای است و تک فاکتوری نیست بنابراین در بررسی مسائل و اتفاقات در این عرصه باید همه عوامل در نظر گرفته شود و با بسنده کردن به یک فاکتور نمی توان قضاوت دقیق و جامعی داشت.


نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری