کد خبر: ۴۵۲۸۴
تعداد بازدید: ۲۳۰
تاریخ انتشار: ۱۶ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۴:۳۰
یونسی کارشناس مسائل اقتصادی گفت: احتمال توقف بورس در آینده بیشتر از احتمال رشد آن است چرا که هم حمایت دولت از بنگاه های اقتصادی کمتر شده، هم به احتمال زیاد حجم ورود نقدینگی به بورس که باعث رشد فزاینده این روزها شده، در آینده کمتر می شود، بعلاوه اینکه صادرات کالا به دلایل مختلف بسیار محدود شده و شرکت ها با مشکلاتی مواجه خواهند شد.
به گزارش تجارت امروز؛ با شیوع ویروس کرونا بسیاری از فعالیت های اقتصادی در دنیا با مشکلات عدیده ای مواجه شد و همین امر باعث از کار بیکار شدن عده زیادی و سقوط شاخص های اقتصادی در بسیاری از کشورهای دنیا شد تا جایی که شاخص های بورس در کشورهای اروپایی و آمریکا با سقوطی بی سابقه همراه شد.
این در حالی است که بورس اوراق بهادار تهران چند ماهی است به یکی از جذاب‌ترین بازارهای کشور تبدیل شده و سیل نقدینگی ریز و درشت مردم با هدف کسب سودهای نجومی به سمت این بازار روانه شده است و نه تنها کرونا بلکه کاهش بی سابقه قیمت نفت هم در سیر صعودی آن تاثیری نداشته و هر روز شاهد رکورد شکنی جدیدی از بورس تهران هستیم.
برای اینکه ببینیم چه حجمی از پول وارد بورس شده کافی است بدانیم که در کل سال ۹۸ مجموعا ۳۰ هزار میلیارد تومان نقدینگی وارد این بازار شده بود اما فقط در فروردین ماه امسال(که بازار بورس تنها در ۱۷ روز آن فعال بوده) مبلغی نزدیک به۲۰ هزار میلیارد تومان(معادل دوسوم کل پارسال) به حجم نقدینگی بورس افزوده شده و روزانه نیز به طور مدام بر این مبلغ اضافه می‌شود.
ورود این حجم از پول به بازار سهام از این جهت که این بازار به نوعی کار تامین مالی شرکت‌های تولیدی را در وانفسای کم‌پولی تولیدکنندگان انجام می‌دهد مطلوب به نظر می‌رسد. ضمن اینکه دولت هم که این روزها به دلیل سقوط بی‌سابقه قیمت نفت و شیوع بیماری کرونا با کمبود شدید منابع درآمدی مواجه است ظاهرا از ورود این پول‌ها به بورس استقبال می‌کند و تلاش دارد برای جبران کسری بودجه به عرضه سهام شرکت‌های بزرگ دولتی در بازار سرمایه شتاب ببخشد.
اما از طرف دیگر این صعود بی سابقه باعث شده تا نگرانی هایی از جانب کارشناسان اقتصادی به وجود بیاید و اظهار نظرهای مختلفی در این باره صورت بگیرد. برخی این صعود را حباب می دانند و سقوط بورس در هفته ها یا ماه های آینده را پیش بینی می کنند و برخی دیگر ورود دولت به بورس، تاثیر افزایش قیمت دلار بر دارایی شرکت ها و هجوم نقدینگی را باعث این افزایش می دانند و ادامه این روند را توقع دارند.
یونسی کارشناس اقتصادی:
بورس همواره صعودی نیست/ احتمال توقف بورس در آینده بیش از رشد آن است
علی یونسی کارشناس مسائل اقتصادی در گفتگو با دیار آفتاب، در خصوص وضعیت بورس ایران، گفت: مشارکت و استقبال مردم از بازار بورس طی هفته های گذشته، در نگاه کلان امری مفید تلقی می شود و می تواند برای اقتصاد کشور راه‌گشا باشد.
وی افزود: بنگاه ها و شرکت های حاضر در بورس نیازمند نقدینگی هستند و این نقدینگی با حضور چشمگیر مردم در بورس افزایش پیدا کرده و باعث رونق این بازار می شود. لذا حضور مردم در این بازار و ورود سرمایه های خرد آنان در بازار سرمایه کمک شایانی به شرکت های حاضر در بورس می کند.
این کارشناس مسائل اقتصادی با اشاره به ماهیت ریسکی بودن بازار بورس، ادامه داد: اما افرادی که به تازگی وارد این بازار می شوند باید توجه داشته باشند که بازار بورس، ریسک هایی را با خود به همراه دارد و همواره با سود همراه نیست. این در حالی است که فعالان با سابقه در بازار سرمایه، با توجه به آزمون و خطاهایی که قبلا داشته اند این مسئله را به خوبی درک کرده اند و احتمال ضرر برای آنان کمتر از تازه واردان به این بازار است. لذا افراد تازه وارد که این روزها تعدادشان کم هم نیست باید ضررهای احتمالی را برای خود در نظر بگیرند.
یونسی اضافه کرد: اما وقتی به صورت دقیق و جزئی به وضعیت این روزهای بازار بورس نگاهی می اندازیم، با نگرانی هایی رو به رو می شویم. از طرفی قیمت نفت به شدت کاهش یافته و به تبع آن درآمد دولت نیز با کمبود زیادی مواجه شده است. لذا به نظر می رسد حمایت دولت از بنگاه ها به شدت کم شود و اگر این بنگاه ها پشتوانه قوی مالی نداشته باشند با مشکلاتی مواجه خواهند شد. در کنار این موضوع، مشکلات اقتصادی نیز مردم را با سختی هایی مواجه کرده و این حجم از نقدینگی که امروزه وارد بورس می شود به احتمال زیاد در آینده کمتر خواهد شد.
وی اضافه کرد: تحریم های بانکی در کنار بحران کرونا نیز که صادرات کالا را با مشکلاتی مواجه کرده هم می تواند باعث مشکلاتی برای شرکت ها و بنگاه ها شود. لذا احتمال توقف بازار بورس در آینده بیشتر از رشد آن است. البته این صرفا احتمال بوده و نمی توان به صورت دقیق بیان کرد ولی علائم رخ داده در اقتصاد نشان می دهد احتمال به وجود آمدن مشکلاتی برای بنگاه ها و کاهش تقاضا برای خرید سهامشان در بازار بورس، وجود دارد.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری