کد خبر: ۴۵۲۸۵
تعداد بازدید: ۱۸۴
تاریخ انتشار: ۱۶ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۵:۰۰
سخنگوی قوه قضائیه با اشاره به محکومیت قطعی ۱۱ نفر از متهمان اخلال در نظام اقتصادی در حوزه قاچاق ارز و فرآورده‌های نفتی کشور به صورت گسترده، جزئیات احکام این افراد را اعلام کرد.
آقای غلامحسین اسماعیلی در بیست و پنجمین نشست هفتگی خود با خبرنگاران گفت: در این مجموعه، عقیل مبارک فرزند علی به جرم اخلال در نظام اقتصادی کشور و قاچاق عمده ارز به ۱۰ سال حبس تعزیری محکوم شد.

وی گفت: آقای مهران طیاری فرزند اسماعیل به سبب مشارکت گسترده در قاچاق فرآورده‌های نفتی به صورت سازمان یافته در یک مرحله به میزان هزار و ۳۴۵ تن شامل ۷۹ دستگاه کانتینر و در مرحله دیگر ۴۷۵ تن شامل ۳۴ دستگاه کانتینر به ۵ سال حبس تعزیری بابت یکی از این محموله‌ها و جزای نقدی ۱۴۵ میلیارد و ۲۳۸ میلیون و ۴۹ هزار و ۶۰۰ ریال جزای نقدی معادل ۴ برابر ارزش کالای قاچاق شده و در بخش دوم به ۵ سال حبس تعزیری و پرداخت ۵۲ میلیارد و ۵۲۴ میلیون و ۸۰۴ هزار و ۵۷۶ ریال معادل ۴ برابر بهای کالای قاچاق شده محکومیت بافته است.

سخنگوی قوه قضائیه افزود: میلاد رحیمی دستجرد فرزند کیومرث از دیگر شرکای این پرونده بود که دقیقاً به همین میزان حبس و جزای نقدی آقای مهران طیاری محکوم شده است.

آقای اسماعیلی گفت: شاهرخ دریابان فرزند حسن نیز به اتهام قاچاق فرآورده‌های نفتی به ۵ سال حبس و جزای نقدی معادل ۴ برابر ارزش کالای قاچاق شده و محمود زنده دل فرزند حبیب به اتهام مشارکت و قاچاق فرآورده‌های نفتی به ۵ سال حبس و ۴ برابر ارزش کالای قاچاق شده محکومیت پیدا کرده است.

وی افزود: اسماعیلی برزگران به اتهام معاونت در قاچاق به شش ماه حبس تعزیری و پرداخت ۲۰ میلیون ریال جزای نقدی و غلامرضا گل آفتاب فرزند محمودحسین به اتهام قاچاق فرآورده‌های نفتی به ۵ سال حبس تعزیری و جزای نقدی معادل ۴ برابر ارزش کالای قاچاق شده محکوم شدند.

سخنگوی قوه قضائیه گفت: حکم محمدعلی موسوی فرزند سیدلطیف شامل دو سال حبس تعزیری و جزای نقدی معادل سه برابر ارزش کالای قاچاق شده و حکم سعید معتمد فرزند علی به اتهام مشارکت در قاچاق هم شامل دو سال حبس تعزیری و جزای نقدی معادل ۳ برابر کالای قاچاق شده؛ است.

آقای اسماعیلی افزود: محمد آزاده دل فرزند هوشنگ نیز به اتهام قاچاق به دو سال حبس تعزیری و جزای نقدی معادل ارزش ۳ برابر کالای قاچاق شده محکوم شد.

وی همچنین در مجازات تکمیلی از تأسیس شرکت و دریافت کارت بازرگانی و فعالیت وارداتی و صادراتی و حق العمل کاری و صادرات فرآورده‌های نفتی به مدت ۲ سال محروم شده است.

اسماعیلی همچنین از محکومیت علی محرر فرزند حسین رئیس وقت سازمان چای کشور به جرم اهمال در انجام وظیفه و تضییع گسترده اموال دولتی خبر داد و گفت: وی به تحمل ۷۴ ضربه شلاق و جزای نقدی معادل ۱۸۷ میلیارد و ۶۸۹ میلیون و ۸۴۹ هزار و ۱۱۸ ریال و دو سال انفصال از خدمات دولتی و عمومی محکومیت پیدا کرده است.

سخنگوی قوه قضائیه افزود: صدور اینگونه احکام نشان دهنده اراده قوه قضائیه در امر مبارزه با مفاسد است.

 
محکومیت هفت نفر دیگر از متهمان بانک سرمایه
 
سخنگوی قوه قضاییه همچنین از محکومیت قطعی هفت دیگر از متهمان بانک سرمایه و صندوق ذخیره فرهنگیان خبر داد. 
 
آقای غلامحسین اسماعیلی گفت:​ همزمان با هفته معلم در قوه قضاییه محکومیت هفت نفر از متهم بانک سرمایه و صندوق ذخیره فرهنگیان قطعی اعلام شد که هدیه‌ای به معلمان عزیز در جهت احیای حقوق آنهاست.

وی گفت: ​در این پرونده که از اعضای هیات مدیره بانک سرمایه هستند؛ محمدرضا خانی مدیر عامل وقت بانک سرمایه به اتهام مشارکت در اخلال نظام اقتصادی پولی و ارزی به صورت عمده به ۲۰ سال حبس، ۷۴ ضربه شلاق و محرومیت دائم از خدمات دولتی و پرداخت جزای نقدی به مبلغ ۶۴۰ هزار یورو و ۶ میلیارد و ۷۲۳ میلیون ریال که به طریق نامشروع تسهیل کرده، محکوم شده است.

سخنگوی قوه قضاییه افزود: یاسر ضیایی قائم مقام وقت مدیر عامل بانک سرمایه به اتهام مشارکت و اخلال در نظام اقتصادی پولی و ارزی به صورت عمده به ۱۵ سال حبس تعزیری، ۷۴ ضربه شلاق و محرومیت از خدمات دولتی و پرداخت جزای نقدی و ضبط اموال نامشروع کسب شده به مبلغ ۵۲ میلیارد ریال محکوم شد، خیرالله بیراموند مدیل عامل وقت بانک سرمایه که مدیر عامل بعدی این بانک بوده به اتهام مشارکت در اختلال نظام اقتصادی به تحمل ۱۵ سال حبس ۷۴ ضربه شلاق و محرومیت دائم ازخدمات دولتی محکومیت یافت.

بهمن خادم عضو هیات مدیره به اتهام مشارکت در اخلال نظام اقتصادی پولی و ارزی به تحمل ۵ سال حبس تعزیری، ۷۴ ضربه شلاق و محکومیت دائم از خدمات دولتی، ضبط ۹۶۰ میلیون ریال اموال کسب کرده از راه نامشروع محکوم است و پرویز احمدی مدیر عامل دیگر بانک سرمایه به اتهام مشارکت در اختلال نظام اقتصادی به پنج سال حبس تعزیری، ۷۴ ضربه شلاق و محرومیت دائم از خدمات دولتی محکومیت پیدا کرد.

 
اقدامات قوه قضائیه در حمایت از کارگران و معلمان
 
آقای اسماعیلی در ابتدای سخنان خود هم با تبریک روز کارگر و هفته گرامیداشت مقام معلم و گرامیداشت یاد و خاطره استاد شهید مرتضی مطهری افزود: معلم و کارگر حق بزرگی بر جامعه دارند که مشکلات خاصی هم دارند و امروز متولیان امور باید درد دل آن‌ها را بشنوند و برای حل مشکلات آن‌ها قدم بردارند.

وی با اشاره به این که در قوه قضائیه و به ویژه در دوره تحول تلاش شده است درد دل کارگر و معلم شنیده و برای حل مشکلات آن‌ها گام برداشته شود، گفت: در روز‌های اخیر خبر مربوط به دیدار و ملاقات کارگران و معلمان با رئیس قوه قضائیه منتشر شد که لازم است به ویژگی‌های این چند دیدار اشاره کنیم.

سخنگوی قوه قضائیه افزود: در هر یک از این جلسات ۹۰ درصد وقت جلسه به شنیدن حرف‌های کارگران، معلمان و تولید کنندگان اختصاص یافت و آن ۱۰ درصدی هم که رئیس قوه قضائیه سخن گفت با رویکرد حل مشکل کارگران و معلمان بود.

آقای اسماعیلی گفت: ویژگی دوم این جلسات در خصوص موضوع جلسات یعنی ناظر بر نظارت بر حسن اجرای قوانین و مشکلات ناشی از اجرا نشدن یا بد اجرا شدن برخی قوانین بر مبنای مطالبات این اقشار بود. وی افزود: پس از جلسه سه شنبه هفته گذشته با کارگران و تولید کنندگان دو روز پس از آن ۴ جلسه متوالی یعنی یک روز کاری تمام تشکیل شد و در وقت صبح روز پنج شنبه در دیدار با مدیران و هیئت مدیره دو مجموعه بزرگ تولیدی کشور که هر کدام از این مجموعه‌ها حدود ۲۰ هزار کارگر دارند حرف تولید کنندگان شنیده و دستوراتی برای حل مشکلات صادر شد.

سخنگوی قوه قضائیه گفت: در جلسه عصر روز پنج شنبه هم دو جلسه اختصاصی در موضوع هپکو و هفت تپه برگزار شد که در جلسه مربوط به هپکو مدیران استانی و استاندار، مدیران کارخانه و نمایندگی از وزارت صمت و معاون وزیر و نمایندگان کارگران حضور داشتند و بسته پیشنهادی مشکل گشایی تهیه و به دولت ارائه شد که همگان اذعان کردند این بسته راه حل واقعی مشکلات است.

آقای اسماعیلی افزود: همچنین با حضور دادستان مرکز استان خوزستان نیز کارگران هفت تپه مشکلات خود را مطرح کردند که برای حل مشکلات آن‌ها به ویژه مشکلات قضایی دستوراتی به دادستان مرکز استان صادر شد.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری