کد خبر: ۴۵۲۹۶
تعداد بازدید: ۱۸۴
تاریخ انتشار: ۱۷ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۳:۰۰
کرونا کسب و کارهای بسیاری را با مشکل مواجه کرده است، گل‌فروشان از جمله صنوفی هستند که در این شرایط ضرری دوچندان را متحمل شده‌اند.
به گزارش تجارت امروز؛ کرونا بر کسب و کارهای مختلفی سایه انداخته است، تعطیلی سازمان‌یافته بسیاری از مشاغل به دنبال شیوع کرونا با هدف جلوگیری از گسترش بیشتر این بیماری صورت گرفت اما در کنار این تعطیلی‌ها، برخی مشاغل به لحاظ نوع کسب و کار نیز دچار ضرر مضاعف شدند. از جمله این کسب و کارهای متضرر ناشی از کرونا، گلفروشی‌ها هستند.
گلفروشان که در سال‌های اخیر به واسطه افت قدرت خرید مردم و مشکلات اقتصادی، کسب و کار چندان پررونقی نداشتند، حالا مضاعف از قبل، در تنگنای معیشتی قرار گرفته‌اند. صحبت از کرایه‌های میلیونی است و گل‌هایی که فروخته نمی‌شود. به همین علت، فروشندگان گل تعطیلی را ترجیح می‌دهند. 
تعطیلی چند هفته‌ای واحدهای صنفی با هدف اجرای پروتکل‌های بهداشتی از یک سو، و تعطیلی مراسم‌های جشن و عزا از سوی دیگر سبب شده تا گلفروشان کمترین مشتری را در ایام کاری خود داشته باشند، حاصل این شرایط ضرری است که هم گل‌کار آن را متحمل می‌شود و هم گل‌فروش.
گل‌کاران اصفهانی از مشکلات خود می‌گویند، از حاصل زحمتشان که شکوفایی‌اش را نمی‌بینند. حالا آنها مانده‌اند و بدهی‌هایی که روی هم انباشته شده و گل‌هایی که یا به آب داده می‌شود یا به دام.
براساس رصد شرایط، بیشترین ضرر ناشی از شیوع بیماری کرونا در حوزه گل و گیاه، را تولیدکنندگان متحمل شده‌اند. یکی از گل‌کاران اصفهانی می‌گوید: چند ماه برای پرورش گل‌ها زحمت کشیدم، سرمایه زیادی را در گلخانه‌ام صرف کردم و همه امیدم به شب عید و این ایام بود تا با فروش آنها دسترنج چند ماه تلاشم را به دست بیاورم، اما آن‌چیزی اتفاق افتاد که هیچ‌وقت فکرش را نمی‌کردم.
گل‌کار دیگری نیز می‌گوید: هرچه کاشتیم، خوراک دام شد. بعد از وضعیتی که در بازار گل و گیاه ایجاد شد ما ماندیم و بدهی‌ها، اقساط و کارگرانی که حقوق خود را طلب می‌کنند، اما چاره‌ای نداریم جز فرصت گرفتن از طلب‌کاران و ماندن در انتظار فروش. متاسفانه بانک‌ها نیز که اعلام کرده بودند برای دریافت اقساط وام‌ها مهلت می‌دهند نیز تماس گرفته و اعلام کردند که اقساط عقب افتاده و باید پرداخت کنید.  
براساس گفته‌های رئیس اتحادیه گل‌فروشان اصفهان، بیشترین ضرر در دوران کرونا متحمل گل‌کاران شده است، البته گل‌فروشان نیز در شرایط بسیار سختی قرار دارند.
جعفر دلال‌باشی به خبرنگار تسنیم می‌گوید: ضرر گل‌فروشان را نمی‌توان برآورد کرد، چون در شرایط کنونی که فروش ندارند تعطیل هستند و جنسی برای فروش به مغازه نمی‌آورند، در این میان کشاورز بیشترین ضرر را متحمل می‌شود که تولیداتش یا در رودخانه ریخته می‌شود و یا خوراک گوسفندان می‌شود.
وی ادامه می‌دهد: بیشترین تولیدات آلستر و رز بوده است، اما اکثراً خراب می‌شوند که اگر کیفیت پایین داشته باشند باید دور ریخته شوند، متاسفانه راهی نیست زیرا گل نگه‌داشتنی نیست، صبح غنچه است، ظهر باز می‌شود و شب باید به سطل زباله انداخته شود.
«...گل نه احتکار دارد و نه صادرات...» رئیس اتحادیه فروشندگان گل اصفهان با بیان این جمله می‌گوید: امیدواریم در فصل زمستان که کشورهای بلوک شرق خریدار گل‌ها می‌شوند صادرات داشته باشیم، در شرایط کنونی شاید حدود 700 الی 800 میلیون تومان ضرر متحمل گل‌کاران شده است.
وی با بیان اینکه گل فراوان است اما در این شرایط نه کشاورز سود می‌برد و نه گل‌فروش، ادامه می‌دهد: در این وضعیت کاری نمی‌شود انجام داد. فروشندگان گل اجاره‌های سنگین 4-5 میلیون تومانی دارند که پرداخت این مبلغ در توان‌ آنها نیست.
به گزارش تسنیم، کرونا بر سر بسیاری از مشاغل سایه افکنده و در این میان برخی کسب و کارها ضرری بیش از سایرین را متحمل می‌شوند. آنچه که صنف فروشندگان گل به آن نیاز دارند حمایت مسئولان و درنظر گرفتن تسهیلاتی برای گذر از این دوران است، البته که کمک مالکان و خیران نیز می‌تواند برای عبور از بحران معیشتی این قشر موثر واقع شود.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری