کد خبر: ۴۵۳۱۴
تعداد بازدید: ۲۶۴
تاریخ انتشار: ۲۱ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۲:۱۵
رئیس صندوق بین‌المللی پول گفت اطلاعات اخیر اقتصادی در مورد بسیاری از کشورهای دنیا بدتر از پیش بینی بدبینانه این صندوق مبنی بر ۳ درصد رکود اقتصادی در ۲۰۲۰ است.
به گزارش تجارت امروز؛ رئیس صندوق بین‌المللی پول در روز جمعه اعلام کرد پیش بینی این صندوق از وضعیت اقتصاد جهان احتمالا تغییر می‌کند و به آمریکا و چین هشدار داد یک جنگ تجاری دیگر قدرت اقتصاد جهان را برای بهبودی از همه‌گیری ویروس کرونا ضعیف می کند.
کریستالینا جورجیوا، رئیس صندوق بین‌المللی پول گفت اطلاعات اخیر اقتصادی در مورد بسیاری از کشورهای دنیا بدتر از پیش بینی بدبینانه این صندوق مبنی بر 3 درصد رکود اقتصادی در 2020 است.
جورجیوا گفت:« در شرایطی که هیچ راه حل پزشکی برای ویروس کرونا وجود ندارد، احتمالا شاهد سناریوهای وخیم تری در برخی اقتصادها خواهیم بود. ماهیت مبهم رفتار این ویروس دورنمای پیش‌بینی‌های ما را تیره و تار می کند».
پیش بینی صندوق بین المللی پول در ماه آوریل مبنی بر سه درصد رکود اقتصاد جهان، سریعترین رکود از زمان رکود بزرگ دهه 1930 است. این صندوق پیش بینی می کند اقتصاد جهان در 2021 کمی رونق بگیرد ولی هشدار داده با توجه به وسعت همه گیری این ویروس، پیامدهای آن احتمالاً وخیم‌تر خواهد بود.
اقتصاد آمریکا با تعطیلی های گسترده برای مهار ویروس کرونا ضربه سختی خورده است. اطلاعات دولت آمریکا نشان می‌دهد نرخ بیکاری در این کشور ماه گذشته تا 14.7 درصد افزایش یافته است. کاخ سفید اعلام کرد نرخ بیکاری در ماه مه احتمالاً به 20 درصد می‌رسد.
دونالد ترامپ تهدید کرده چین را به خاطر دخالت در شیوع ویروس کرونا با وضع عوارض جدید تنبیه می‌کند و می تواند به مرحله اول قرارداد تجاری بین چین و آمریکا پایان دهد.
جورجیوا هشدار داد یک جنگ تجاری دیگر و بازگشت به سیاست حمایت از تولیدات داخلی، دورنمای بهبود رشد اقتصاد جهان را تیره و تار خواهد کرد.
بیشتر بخوانیداقتصاد انگلیس عمیق ترین رکود را طی 300 سال گذشته تجربه می‌کند
پیش‌بینی اتحادیه اروپا برای بدترین شوک اقتصادی از دهه 1930


 وی تاکید کرد تجارت جهانی برای اطمینان از بهبود اقتصاد جهان ضروری است، در غیر این صورت قیمت ها افزایش یافته و درآمد پایین می آید و دنیای ناامن‌تری خواهیم داشت.
جورجیوا گفت صندوق بین المللی پول تا حالا برای 50 کشور از 103 کشوری که تقاضای کمک کرده‌اند، منابع مالی فراهم کرده است. کشورهای فقیر به خاطر کاهش شدید درآمد و کاهش قیمت کالا ها در خطر بیشتری قرار دارند حتی با وجود اینکه نرخ مرگ ناشی از ویروس کرونا در کشور های ثروتمند تر بیشتر بوده است.
گیتا گوپیناک، اقتصاددان ارشد صندوق بین المللی پول اعلام کرد وضعیت اقتصاد جهان از ماه مارس بدتر شده است. صندوق بین‌المللی پول در این ماه پیش بینی کرده بود بازار های نوظهور و کشورهای در حال توسعه به 2.5 تریلیون دلار کمک خارجی برای مدیریت این بحران سلامتی و اقتصادی نیاز دارند.
وی گفت:« این بحران زمان بیشتری طول می‌کشد بنابراین رقم کمک های مورد نیاز هم بیشتر خواهد بود».
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری