کد خبر: ۴۵۳۱۹
تعداد بازدید: ۱۶۱
تاریخ انتشار: ۲۲ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۴:۴۳
فاصله طبقاتی کشور ما را تهدید می‌کند/از دست دادن شغل تمایلات ضداجتماعی را تقویت می‌کند
به گزارش تجارت امروز؛ یک روانشناس اظهار داشت: در آموزه های دینی ما گفته می شود از هر دری که فقر وارد شود ایمان از آن در بیرون می رود. وقتی گرسنگان گرسنه تر می شوند و ثروتمندان در اثر استفاده از سود ثروت خود ثروتمند تر می شوند، فاصله طبقاتی پدید آمده خطر بزرگی است که کشور ما را تهدید می کند.
به گزارش سلامانه دکتر محمدعلی راستی، دکتری تخصصی روانشناسی در گفت وگو با شفقنا زندگی افزود: ما می خواهیم کشوری با ایده های توحیدی ناب باشیم ولی در حال ایجاد کردن بدترین فاصله طبقاتی هستیم. گروهی در جامعه وجود دارد که همچون گروه های گنگ خلافکار هستند و هر امکاناتی که در اختیار آنها قرار داده شود باز آنها در مسیر کار خلاف قرار می گیرند. اصطلاحا به این گروهها، گروههای گنگ گفته می شود. کار این طیف خلاف است و در هر کشوری حتی در کانادا و سوئد نیز این گروهها به کار قاچاق و زورگیری و مواد مخدر و… گرایش دارند. جلوگیری از این طیف کار دولتها و قانون است ولی زمانی ما ناخواسته خود تعمیم دهنده ایم و به عنوان مسول این افراد را به جامعه اضافه می کنیم.
دکتر راستی تصریح کرد: وقتی کسی می بیند دوست و یا همکار او به راحتی پول در می آورد ولی امکان کار شرافتمندانه برای او وجود ندارد طبیعتا این فرد نیز به آن سمت گرایش پیدا می کند. به طور مثال در مورد رانت خواری و یا فساد اداری که ایران از بین ۱۹۳ رتبه در مقام ۱۸۳ است. اگر از منظر روانشناسی اجتماعی بررسی کنیم باید به این نکته بپردازیم که عملکرد ما در راستای شفافیت بخشی است و یا در مسیر عدم شفافیت و عدم سلامت اقتصادی و اجتماعی هستیم. به نظر من طبق آنچه که از ابتدای انقلاب نشان داده شده است ما به سمت مشکلاتی از این دست در حرکتیم. شاید در اوایل انقلاب به ندرت می شد چنین مواردی را دید و این کاری مذموم بود ولی امروز اگر کسی این موضوع را نقد کند به عنوان یک طنز گفته می شود، چون در آن جایگاه نیست و دست او نمی رسد چنین حرفی می زند و این از بین رفتن قبح داستان بسیار خطرناک است. خصوصا که این موارد به سطوح بالا رسیده است.
این روانشناس ادامه داد: من به عنوان یک محقق برخی از مسائل را در سطح جامعه می بینم و پیش بینی هایی دارم و به اولیای امر اطلاع می دهم. ولی این افراد عموما به موضوع حساسیتی ندارند و انکار می کنند. انکار یک مکانیزم دفاعی است. این مساله بر اخلاق جامعه تاثیر می گذارد و نمی توان از فردی گرسنه انتظار داشت که اصول اخلاقی را رعایت کند. امروز تعداد چنین افرادی در حال افزونی است. متاسفانه این وضعیت در سطح مردم است و در طبقات دولتی کمتر می توان این سطح فقر و یا مساله از دست دادن شغل را دید.
دکتر راستی گفت: در شرایط امروز در مشاغلی نظیر کار ما نیز سطح درآمد کم شده ولی به دلیل تمکن مالی اقشاری همچون ما تاثیر منفی چندانی از این وضعیت نمی بینند. ولی یک کارگر روز مزد و کسی که به رفتار های ضد اجتماعی گرایش دارد با از دست دادن شغل خود به سمت گروههای خلاف کشیده می شوند و نمی توان این افراد را در دسته مجرمین قرار داد. باید روی این مساله تمرکز کرد که چه تمهیداتی برای چنین افرادی در نظر گرفته شده است چون بعد از از دست دادن شغل تمایلات ضد اجتماعی در این طیف شدت می گیرد. علم روانشناسی این را می گوید. وقتی کسی نان نداشته باشد اگر دزدی نکند خود و خانواده خود را نابود خواهد کرد.
وی افزود: قدرت جذاب است، جذابیت قدرت از پول هم بیشتر است به طوریکه آن کسی که پول دارد بعد از این به دنبال قدرت می رود. چون جذابیت قدرت بسیار زیاد است. بسیار مهم است که جنبه های نفسانی را حتی در آدم های مهم و بزرگ نیز در نظر بگیریم. به فرموده حضرت امیر تمام آدم ها به نصیحت احتیاج دارند. هیچ کسی از امر شدن به معروف معاف نیست. وقتی تمهیداتی در نظر گرفته نشده سقوط اخلاقی کسانی که در معرض فقر هستند طبیعی است. یکی از مشکلات گفتاری و ارتباطی ما مقدمه چینی است باید اصل مطلب را آشکار گفت.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری