کد خبر: ۴۵۳۲۴
تعداد بازدید: ۱۵۸
تاریخ انتشار: ۲۳ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۰۹:۰۰
خبر برکناری وزیر صمت آن هم به علت رای نیاوردن طرح وزارت بازرگانی با اصرار دولت، جای بسی تامل دارد.

 به گزارش تجارت امروز؛ وزیر صنعت، معدن و تجارت از مقام عالی وزارت برکنار شد. دقایقی بعد از اتفاق نامه‌ای منتسب به رضا رحمانی به دست ما رسید که با توجه به محتوای آن علت این برکناری، اصرار برخی از مسئولان دولت، بر تلاش برای تشکیل مجدد وزارت بازرگانی به نظر می‌رسید. 

فصل اقتصاد


در این نامه خطاب به رئیس جمهور نوشته شده بود: «حتما مستحضرید در تاریخ 17/2/1399 جناب آقای واعظی(سرپرست نهاد ریاست جمهوری» تماس و تهدید کردند در صورت رای نیاوردن طرح تشکیل وزارت بازرگانی در مجلس شورای اسلامی، شما برکنار خواهید شد و لازم است در این فرصت با لابی، نمایندگان خصوصا نمایندگان آذری زبان را قانع و برای این طرح رای بگیرید بنده هم عرض کردم مجلس که زیر نظر بنده نیست و مشکلی با موضوع ندارم.


برکناری وزیر به خاطر یک وزارتخانه!
اما اگر شما خوانندگان گرامی فکر می‌کنید که ماجرای برکناری وزیر صمت به راه‌اندازی وزارت بازرگانی مربوط است و در واقع رضا رحمانی تهدید شده بود که اگر مجلس به وزارت بازرگانی رای ندهد او را برکنار خواهند کرد و همین اتفاق هم افتاد اشتباه می‌کنید.
اگر فکر می‌کنید نوسان عجیب بازار خودرو و یا مشکلات بخش صنعت و معدن علت برکناری رحمانی است شاید نزدیک شده باشید اما باز هم اشتباه می‌کنید.

در واقع پس از جابجایی‌های چند وزارتخانه که با فشارهای خارجی به مجلس و دولت انجام پذیرفت؛ برخی روزنامه‌ها و خبرگزاری‌ها اخباری را منشتر کردند مبنی بر معرفی چند وزیر و تلاش‌های زیاد این وزرا در تلوزیون که رسانه‌ای مخالف دولت کنونی بوده بسیار به چشم می‌خورد. اما کمی که گوش‌هایتان را تیز می‌کردید پچ پچ‌هایی را در خصوص وزرای تحمیلی می‌خواندید. 

درست است که عملکردهای رحمانی بسیار ضعیف بوده است اما در دولت‌های گوناگون مشاهده کردیم که وزرایی با عملکرد ضعیف هیچگاه تغییر نکردند. به نظر می‌رسد رئیس جمهور تصمیم گرفته است که اکنون که مجلس در اختیار جناح مخالف دولت است و حمایت چندانی هم از سمت اصلاح طبان به دلیل چرخ اصولی دولت دومش به سمت اصولگرایان ندارد؛ یک سال آخر دوران ریاست خود را رئیس جمهور ایستاده باشد و از حدود اختیاراتش در راستای اهداف دولت کمال بهره را ببرد. تصمیمی که گرچه دیر انجام گرفته است؛ اما اگر پایدار باشد نتایجی در بر خواهد داشت.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری