کد خبر: ۴۵۳۴۳
تعداد بازدید: ۳۰۵
تاریخ انتشار: ۲۸ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۰۹:۰۰
یکی از روش‌های شناساندن و تبلیغ فعالیت‌های انجمن‌های علمی، نشریه است؛ همچنین برگزاری کلاس‌های رایگان برای دانشجویان، بورد موجود در سطح دانشگاه، کانال‌ها و درخواست از دانشجویان برای همکاری و حضور در انجمن‌ها هم می‌تواند سبب بیشتر شناخته شدن این نهاد شود.
به گزارش تجارت امروز؛ یکی از پیامدهای نادیده گرفتن انجمن‌های علمی، ایجاد بی‌عدالتی در دانشگاه و دانشجویان است، در واقع سبب از بین رفتن انرژی موجود در دانشگاه می‌شود.

شاید انجمن علمی حسابداری دانشگاه شهید بهشتی نتوانسته باشد آن طورکه باید در این زمینه فعالیت کند، اما سایر انجمن‌ها مانند کامپیوتر اقدامات بسیار خوبی در این زمینه انجام داده است؛ بنابراین بسیار می‌تواند تأثیر گذار باشد.
زیرا بازار کار رشته‌های حسابداری و کامپیوتر بسیار متفاوت‌تر از مسئله‌ای است که دانشجویان در کلاس‌های آموزشی یاد می‌گیرند بنابراین زمانی که کلاس‌های مرتبط با رشته‌های تحصیلی برای دانشجویان برگزار می‌شود می‌تواند کمک بسیاری به آنها کند. یکی از دلایلی که این انجمن با انجمن‌های حسابداران خبره و داخلی همکاری می‌کند، آشنایی دانشجویان با فضای کاری است.
 یکی از روش‌های شناساندن و تبلیغ فعالیت‌های انجمن‌های علمی، نشریه است؛ همچنین برگزاری کلاس‌های رایگان برای دانشجویان، بورد موجود در سطح دانشگاه، کانال‌ها و درخواست از دانشجویان برای همکاری و حضور در انجمن‌ها هم می‌تواند سبب بیشتر شناخته شدن این نهاد شود.
انجمن‌های علمی شاید به دلیل ماهیت علمی خود تأثیر بسیاری در این موضوع نداشته باشند اما سایر انجمن‌ها قطعاً نقش مؤثری دارند اما با حفظ رویکرد علمی و متنوع کردن برنامه‌ها می‌توانند این کار را انجام دهند. به طور مثال انجمن‌علمی حسابداری دانشگاه شهید بهشتی برنامه برای گویندگی و سخنوری دانشجویان اجرا کرد که با فضای خارج از دانشگاه، ارتباط بیشتری داشت. بنابراین با افزایش تنوع برنامه‌ها این امر ممکن است.
حضور و فعالیت در انجمن‌های علمی دارای فواید بسیاری است که می‌توان به یادگیری فعالیت‌های گروهی، مسئولیت‌پذیری، مدیریت کردن برنامه‌ها و تعامل با دیگران را که بسیار مورد نیاز و مهم بوده، اشاره کرد.
ایجاد بی‌عدالتی در دانشگاه و دانشجویان از پیامدهای نادیده گرفتن انجمن‌های‌علمی است؛ درواقع دلیلی برای ازبین رفتن انرژی موجود در دانشگاه می‌شود. همچنین عدم توجه به این نهاد می‌تواند سبب فاصله گرفتن دانشجویان از فضای کاری شود؛ یعنی دانشجویان فرصت آشنایی با بسیاری از مسائل را که می‌توانند با حضور در انجمن‌های علمی داشته باشند، از دست بدهند. بنابراین این نهاد بسیار می‌تواند در بهتر شدن دانشگاه و افزایش انگیزه دانشجویان، مؤثر واقع شود و اگر توجه بیشتری به آن شود، قطعاً می‌تواند گام‌های بزرگی بردارد.
عدم انگیزه دانشجویان یکی از مهم‌ترین چالش‌هایی است که انجمن‌های علمی در مسیر فعالیت خود با آن روبه رو هستند، درواقع این موضوع در خود دانشگاه هم وجود ندارد. همچنین کمبود بودجه از دیگر مشکلاتی است که این نهاد با آن روبه رو است؛ به عبارت دیگر دانشجویان نمی‌دانند که چه مقدار بودجه برای انجام فعالیت و اجرای برنامه‌های خود در اختیار دارند.
علاوه بر موارد ذکر شده پیچیدگی روند ادارای، استقلال بیشتر دانشجویان و بهتر شدن فضای دانشگاه‌ها برای برگزاری برنامه‌های متنوع‌تر و جذاب‌تر از دیگر چالش‌هایی است که انجمن‌های علمی در مسیر فعالیت خود با آنها روبه رو هستند. البته دانشگاه شهید بهشتی از فضای مناسبی برخوردار و معاونت فرهنگی کمک‌های بسیاری انجام داده است.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری