کد خبر: ۴۵۳۶۴
تعداد بازدید: ۲۴۸
تاریخ انتشار: ۰۷ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۹:۰۰
تعداد شرکت‌های کوچک و متوسط فعال آمریکایی که صاحبانشان سیاهپوست هستند در بحبوحه کرونا، ۴۰ درصد کاهش یافته است .

روزنامه واشنگتن پست در گزارشی نوشت: تعداد شرکت‌های کوچک و متوسط فعال آمریکایی که صاحبانشان سیاهپوست هستند در بحبوحه کرونا، ۴۰ درصد کاهش یافته است که بسیار بیشتر از سایر گروه‌ها در این کشور است. 

پایگاه اینترنتی این روزنامه آمریکایی در گزارشی به قلم هانا نولز نوشت: براساس یک تحلیل که تأیید می‌کند ترس از همه گیری، باعث افزایش نابرابری‌ها در دنیای تجارت می‌شود، در حالی که ویروس کرونا بخش عمده‌ای از اقتصاد آمریکا را تعطیل کرده است، تعداد صاحبان مشاغلی که آفریقایی-آمریکایی تبار هستند، بیش از ۴۰ درصد کاهش یافته است و این کاهش به مراتب بیشتر از سایر گروه‌های نژادی در آمریکاست.
تعطیلی‌ها و فاصله گذاری اجتماعی برای کاهش گسترش ویروس کرونا، فاجعه ناگواری را در بین گروه‌های نژادی به دنبال داشته است، به طوری که بر اساس نتایج مطالعات استخدامی دولت فدرال که هفته پیش در دسترس عموم قرار گرفت، تعداد کل صاحبان مشاغل فعال از فوریه تا آوریل، به طور میانگین، ۲۲ درصد کاهش یافته است، اما مشاغلی که صاحبان آن‌ها اقلیت‌ها هستند به میزانی نامتناسب از این بحران بیشتر رنج می‌برند. این بیماری همه گیر که آمریکایی‌های رنگین پوستِ بیشتری را کشته، بسیاری از مشاغل آن‌ها را نیز از بین برده است.
کارشناسان ابراز نگرانی کرده اند که شکاف ثروت، مشکل دستیابی به کمک‌های دولتی و تمرکز این شرکت‌ها در صنایع متزلزل، باعث شده است که این شرکت‌ها و خانواده‌هایی که از آن‌ها حمایت می‌کنند، آسیب پذیرتر از بقیه در برابر این بیماری همه گیر باشند.
رابرت فیرلی، استاد اقتصاد در دانشگاه کالیفرنیا در سانتا کروز گفت: داده‌های جدید مربوط به مالکان مشاغل در تملک گروه‌های نژادی «خانمان سوز» است. ما قبلاً اختلافات و نابرابری‌هایی داشتیم. آفریقایی‌های آمریکایی تبار کمترین میزان مالکیت مشاغل را در جمعیت آمریکا دارند، اما در این بحران ما در حال ایجاد شرایطی از تعطیلی هستیم که به این گروه بیشترین آسیب‌ها را می‌رساند. شرکت‌های تحت تملک اقلیت‌ها معمولاً برای افراد گروه قومی یا نژادی شغل ایجاد می‌کنند و موفقیت آن‌ها در جامعه چشمگیر می‌شود. تحقیقات، مالکیت تجارت را به ثروت بلندمدت ربط می‌دهد. ما شاهد افزایش بیشتر نابرابری‌هایی هستیم که تغییر آن‌ها بسیار سخت بوده است.
از ماه آوریل با شدت گرفتن شیوع ویروس کرونا، نزدیک به ۴۵۰ هزار تن از صاحبان مشاغل فعال آفریقایی-آمریکایی تبار در این کشور شرکت‌های خود را از دست داده اند. اما این نابرابری‌ها در همه گروه‌های اقلیت وجود دارد. از فوریه تا آوریل، تعداد صاحبان مشاغل آمریکای لاتین تبار ۳۲ درصد کاهش یافته است و این در حالی است که تعداد دارندگان مشاغل آسیایی ۲۵ درصد کاهش یافته است.
براساس نتایج نظرسنجی‌های صورت گرفته ماهانه ملی توسط اداره سرشماری و دفتر آمار کار، صاحبان مشاغل مهاجر نیز بسیار تحت تأثیر قرار گرفته اند و تعداد آن‌ها نیز حدود ۳۶ درصد کاهش یافته است.
اختلاف قابل توجه تعداد صاحبان شرکت‌هایی که کسب و کار‌های خود را از دست داده اند، حاکی از تبعیض نژادی و تأثیرات نابرابر اقتصادی بر نژاد‌های مختلف در این کشور است. براساس نظرسنجی واشنگتن پست و ایپسوس که در اوایل ماه جاری منتشر شد، ۲۰ درصد از بزرگسالان آمریکای لاتین تبار و ۱۶ درصد از سیاهپوستان در مقایسه با ۱۱ درصد از سفیدپوستان گزارش دادند که از زمان آغاز بحران کرونا در آمریکا، از کار خود اخراج شده یا به مرخصی اجباریِ بدون حقوق فرستاده شده اند.
 
بیش از ۴۰ درصد شرکت‌های سیاهپوستان ورشکسته شده اند
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری