کد خبر: ۴۵۳۷۲
تعداد بازدید: ۳۳۷
تاریخ انتشار: ۱۰ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۸:۰۱
رییس بانک مرکزی ایتالیا در هشداری جدی به این کشور گفت که رم نمی‌تواند کمک مالی از اتحادیه اروپا را بدون تقبل خانه تکانی اساسی در اقتصادش بپذیرد.
به گزارش تجارت امروز؛ کمتر از دو ساعت بعد از انتشار داده هایی که نشان می داد اقتصاد ایتالیا بیشتر و عمیق تر در رکود فرو رفته است، ایگناتسیو ویسکو در جریان نشست سالانه بانک مرکزی در رم گفت که کمک اتحادیه اروپا برای مقابله با رکود برخاسته از شیوع ویروس کرونا رایگان نخواهد بود و در ادامه خواستار اعمال بسته اصلاحات جامع برای این کشور شد.
اقتصاد ایتالیا در سه ماهه نخست سال جاری با کاهش ۵.۳ درصدی مواجه شد؛ رقمی که از زمان ثبت مجموعه جدید آمار در اوایط دهه ۱۹۹۰ بی سابقه بوده است. براساس پیش بینی اقتصاددانان، در نیمه دوم رکودی عمیق تر انتظار می رود و  مجموع سال نیز احتمالا از ۱۰ درصد تجاوز خواهد کرد.
رکود به همراه هزینه کرد در اقدامات بهداشتی بر حجم بدهی های چشمگیر ایتالیا خواهد افزود و در نتیجه این کشور باردیگر به عنوان یکی از نقاط ضعف بزرگ قاره سبز نمود پیدا خواهد کرد. لورنزو کودونیو یک اقتصاددان اسبق فعال در وزارت دارایی ایتالیا در یادداشتی مطالعاتی نوشت: سناریوی میان مدت کنونی و همچنین نتیجه بخش بودن بیشتر سیاستگذاری ها براساس این فرض ارائه شده است که موج دوم همه گیری در کار نباشد (یا دستکم همه گیری محدود و به سرعت قابل مهار باشد.)
وی ادامه داد: وسعت احیا در سه ماهه سوم سال معیار کوچکی از نوع رویکرد بازار در ادامه کار خواهد بود. ویسکو که در شورای حکام بانک مرکزی اروپا نیز عضویت دارد، در اظهارات خود زنگ خطر را برای دولت ایتالیا به صدا در آورد تا به عنوان بخشی از برنامه احیای مرتبط با بحران، به اصطلاح خانه تکانی کند.
شخصیت های مخالف و حتی برخی از سیاسیون عضو ائتلاف حاکم از همین حالا آتش جنجال را در خصوص بودجه و کمک مالی روشن کرده اند. لوئیجی دی مایو وزیر امور خارجه ایتالیا و رهبر جنبش پنج ستاره در پستی در فیسبوک نوشت که بخش عمده پول باید برای کاهش مالیات ها استفاده شود.
این اظهارنظر بلافاصله با پاسخ وینچنزو آمندولا وزیر امور اروپای ایتالیا همراه شد؛ کسی که گفته است بودجه مذکور باید برای سرمایه گذاری در راستای رونق رشد اقتصادی هزینه شود. ایتالیا علاوه بر بودجه برنامه ریزی شده از سوی اتحادیه اروپا، در حال دریافت کمک از بانک مرکزی اروپا است؛ نهادی که با خرید اوراق بدهی به تعادل هزینه های اخذ وام توسط ایتالیا کمک می کند. سود اوراق قرضه دولتی ایتالیا اوایل سال جاری و تحت تاثیر نگرانی ها در خصوص آثار ناشی از کرونا، افزایش پیدا کرد.
تلاش های اروپا برای محافظت از عضو آسیب دیده اش فعلا سرمکایه گذاران را... ا. نگه داشته است. فروش اوراق بدهی ۵ و ۱۰ ساله ایتالیا روز گذشته با تقاضای یکنواختی روبرو شد و به مبلغ هدف یعنی ۶.۵ میلیارد یورو (۷.۲ میلیارد دلار) رسید.
ویسکو در ادامه اضافه کرد که رکود فعلی ثبات بدهی دولتی ایتالیا را به خطر نمی اندازد اما ارتباط تنگاتنگ آن با تولید ناخالص داخلی مانعی بر سر راه رشد اقتصادی خواهد بود. وی افزود: بدهی به اروپا بدهی همه اعضا است و ایتالیا همواره برای تامین بودجه برنامه های اروپایی مشارکت فوق العاده ای خواهد داشت.
نشست بانک مرکزی ایتالیا در رم از دیرباز یک رویداد معتبر بوده است؛ این بار اما ویسکو سخنرانی خود را برابر اتاق کنفرانس تقریبا خالی با کمتر از ۵۰ میهمان ماسک بر صورت از جمله «ماریو دراگی» رییس اسبق بانک مرکزی اروپا ایراد کرد. ویسکو در ادامه بر لزوم «ارائه برنامه ای ماندگار به عنوان راهی برای پیشرفت هرچه بیشتر» تاکید کرد و گفت که این قدم اول به سوی اتحاد مالی متحد و تکمیل پروژه اروپایی است.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری