کد خبر: ۴۵۳۸۳
تعداد بازدید: ۲۰۹
تاریخ انتشار: ۱۲ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۱:۲۴
مجلس یازدهم درهای خود را به روی نمایندگان منتخب مردم از جای جای ایران اسلامی باز کرد. نام این مکان را خانه ملت نامیده‌اند، نام پرمسمایی که با استفاده از آن می‌توان و باید یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های امروز مردم ایران اعم از پیر تا جوان را به منتخبینی که پای به خانه ملت گذاشتند یادآوری کرد و آن چیزی نیست به غیر از خانه‌دار کردن مردم!
به گزارش تجارت امروز؛ مجلس یازدهم درهای خود را به روی نمایندگان منتخب مردم از جای جای ایران اسلامی باز کرد. نام این مکان را خانه ملت نامیده‌اند، نام پرمسمایی که با استفاده از آن می‌توان و باید یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های امروز مردم ایران اعم از پیر تا جوان را به منتخبینی که پای به خانه ملت گذاشتند یادآوری کرد و آن چیزی نیست به غیر از خانه‌دار کردن مردم!
خانه‌دار شدن مردم دغدغه‌ای است که شاید این روزها دیگر کمتر کسی گمان کند با تورم روزافزون، بی‌توجهی دولت و دست‌های باز دلالان در این بازار بتواند با پس‌انداز کل عمر خود واحد مسکونی کوچکی برای خود خریداری کند، بنابراین ورود نمایندگان مجلس یازدهم به بحث مسکن یک اولویت و ضرورت انکارناپذیر است که نباید تعللی در آن دیده شود، چرا که بخش مسکن علاوه بر اشتغال‌زایی با موضوعات آسیب‌های اجتماعی، عدم‌ازدواج و آسیب‌های فرهنگی به صورت مستقیم در رابطه است.
یکی از موضوعاتی که می‌تواند به صورت جدی تحولی در موضوع مسکن ایجاد کند، مهار سوداگری در بازار مسکن از طریق ابزارهای مالیاتی است. اگر نمایندگان این دوره از مجلس شورای اسلامی به صورت واقعی قصد خدمتگزاری به مردم را دارند، از طریق کاهش و رایگان کردن قیمت زمین‌های دولتی می‌توانند مردم را خانه‌دار کنند.
با کاهش قیمت و ارزان کردن بهای زمین علاوه بر خانه‌دار کردن مردم، یکی از بزرگ‌ترین بخش‌های غیرمولد اقتصاد کشور از این طریق مهار می‌شود، بنابراین مهار سوداگری از طریق قوانین مالیاتی بسیار مهم است.
مهار سوداگری در بخش مسکن یک ضرورت است، چرا که سوداگران از بی‌تفاوتی دولت و عدم‌ساخت و ساز مسکن در سال‌های گذشته سودهای میلیاردی کلانی به جیب زده‌اند که در صورت عدم قانون‌گذاری و عدم نظارت لازم، مایل به خارج شدن از این بازار سودآور نیستند. نمایندگان مجلس یازدهم می‌توانند دغدغه حل مشکلات اقتصادی مردم را با تصویب ابزارهای جدید مالیاتی مانند مالیات بر عایدی سرمایه، مالیات بر خانه‌های دوم و بیشتر، مالیات بر معاملات مکرر یا با ارائه یک بسته مالیاتی به مردم نشان دهند. هر چند طراحی بسته‌های مالیاتی یک ضرورت است اما مهم‌تر از آن نظارت دائمی مجلس بر عملکرد دولت کنونی و دولت بعدی است تا در صورت مشاهده هر گونه کوتاهی و اهمال کاری، وزیر مربوط استیضاح شود و وزرا بدانند نمایندگان مجلس با کسی بر سر تأمین منافع عمومی جامعه مزاح ندارند! مجلس باید در برابر دولتی که بازار مسکن را کاملاً به حال خود رها کرده و در بی‌عملی دولت روز به روز اوضاع بازار مسکن وخیم‌تر از روز قبل می‌شود، چاره‌اندیشی کند. کشیدن ترمز بی‌فکری و بی‌توجهی دولت از بخش مسکن، یکی از مهم‌ترین اولویت‌هایی است که نمایندگان مجلس با نشان دادن آن به ملت می‌توانند وعده خدمتگزاری به مردم را به منصه ظهور برسانند.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: