کد خبر: ۴۵۴۴۸
تعداد بازدید: ۲۷۲
تاریخ انتشار: ۲۷ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۵:۰۰
موضوع "اقتصاد ایران و جهان در گذر زمان" در این نوشتار به وقایع تاریخی بیست و هفتمین روز خرداد ماه اختصاص دارد که به طور مستقیم و غیر مستقیم اقتصاد ایران و جهان را متاثر کرده است.
تاریخ اقتصاد ایران و جهان آینه ای است تمام نما از رویدادهای اقتصادی که در گذشته رخ داده است و بیانگر ریشه های تاریخی بسیاری از واقعیت های امروز ایران و جهان است. موضوع "اقتصاد ایران و جهان در گذر زمان" در این نوشتار به وقایع تاریخی بیست و هفتمین روز خرداد ماه اختصاص دارد که به طور مستقیم و غیر مستقیم اقتصاد ایران و جهان را متاثر کرده است.
 
27 خرداد 1287، بازار تهران تعطيل شد و كسبه و تجار در ميدان بهارستان و اطراف مجلس تجمع كردند. به دستور محمدعلي شاه نيز‌، توپخانه و مهمات زيادي به باغشاه حمل شد. در همين روز مردم در بسياري از شهرها عليه حكومت مركزي قيام كردند.
27 خرداد 1311، در روزنامه اطلاعات این روز آمده است از آنجا که از طرف هیات وزرا تصویب شده تا در ولایات سبزوار، مراغه، خوی، رضائیه، زنجان، تربت حیدریه، قوچان، نیشابور، زاهدان، لاهیجان، دزفول، شوشتر، اردبیل، آستارا، رفسنجان و سنندج اتاق ‌های تجارت تاسیس شود، لذا از طرف ریاست اداره کل تجارت مقرر شده است که با مراجعه به مواد اصلاحیه قانون تاسیس اتاق ‌های تجارت که در جلسه ‌های اخیر مجلس آن زمان تصویب شده، دستور جامعی تهیه و به حکام این نقاط داده شود تا انتخابات اتاق‌های تجارت را مطابق قانون شروع کرده و نتیجه آن را اطلاع دهند.
27 خرداد 1330، عملیات حفر اولین چاه اکتشاف نفت در ناحیه البرز قم آغاز شد.
27 خرداد 1332،  سفارت ايران در پاريس در نامه اي به وزارت امور خارجه ايران اعلام كرد يك روزنامه فرانسوي خبر از انعقاد قرارداد 500 هزار دلاري مبادله كالا و نفت ميان ايران و اسرائيل منتشر كرده است.
27 خرداد 1333، هربرت هوور مشاور نفتي وزارت خارجه امريكا وارد تهران شد.
27 خرداد 1336، موافقتنامه اعطاي كمك نظامي 23 ميليون دلاري امريكا به ايران‌، به امضاي مقامات دو كشور رسيد.
27 خرداد 1347، بنا بر یک گزارش خبری که در این روز در برخی رسانه‌ ها منتشر شد کارخانه کابل‌ سازی ایکو- ازسوی دکتر عالیخانی وزیر اقتصاد روز 23 خرداد افتتاح شد. همچنین در این روز طبق خبری که توسط خبرگزاری رویتر از لندن مخابره شده است شرکتی به نام «انگلیش الکتریک» درپی احداث کارخانه ای برای تولید موتورهای دیزل در شهر تبریز بوده است.
در خبر دیگری در همین روز آمده است اعضای یک هیات اقتصادی بلند پایه به ریاست آقای «شپل» مدیرکل وزارت خارجه فرانسه برای مذاکرات با مقامات سازمان برنامه ایران شب گذشته وارد تهران شدند.  
27 خرداد 1356، مقامات آمريكايي اعلام كردند دولت ايران قرارداد خريد 160 فروند هواپيماي جنگنده اف - 16 به ارزش حدود 3 ميليارد دلار را امضا كرده است.
27 خرداد 1357، بانك مركزي ميزان ذخاير ارزي ايران را 12 ميليارد دلار اعلام كرد كه از اين نظر رتبه هفتم را در جهان دارد.
27 خرداد 1358، حساب هاي بانكي صدها نفر از مقامات بلندپايه رژيم پهلوي مسدود شد.
27 خرداد 1384، دور اول از نهمين انتخابات رياست جمهوري در ايران برگزار شد. آقايان اكبر هاشمي رفسنجاني و محمود احمدي نژاد به دور دوم راه يافتند.
27 خرداد 1390، محمود بهمنی رییس کل بانک مرکزی در پایان دومین روز از اجرای سیاست ‌های این بانک برای کاهش نرخ ارز، اعلام کرد که روند حرکت نرخ ارز در بازار آزاد، توقعات این بانک را برآورده نکرده است. به گفته محمود بهمنی، انتظار بانک مرکزی این بود که نرخ ارز ۱۰۰ تومان کاهش یابد؛ در حالی که دلار آمریکا تنها ۴۰ تومان کاهش پیدا کرده است. براین اساس به گفته بهمنی، حذف مالیات بر ارزش افزوده سکه در کنار افزایش نرخ سود سپرده‌های بانکی، اهرم ‌های دیگر برای کاهش قیمت ارز و سکه است
27 خرداد 1391، بانک جهانی با اشاره به ارز‌آوری ۳۵۱ میلیارد دلاری کارگران مهاجر برای کشورهای درحال توسعه در سال ۲۰۱۱ اعلام کرد درآمد ارزی ایران نیز از این محل با رشد ۱۲ درصدی نسبت به سال قبل از آن به ۳۳/۱ میلیارد دلار رسیده است.
27 خرداد 1393، علی طیب نیا وزیر امور اقتصادی و دارایی رقم واقعی معوقات بانکی را بالغ بر ۱۵۰ هزار میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: کارگروهی در حال بررسی وضعیت بدهکاران بزرگ بانکی است.
27 خرداد 1396، سکه تمام بهار آزادی اولین رشد دو رقمی خود در سال ۹۶ را به ثبت رساند و با ۱۵ هزار تومان رشد کرد و به قیمت یک میلیون و ۲۱۶ هزار تومان رسید.
27 خرداد 1397، قاضی سراج رئیس سازمان بازرسی کل کشور از ورود سازمان بازرسی به بازار سکه، خودرو، مسکن و ارز خبر داد و گفت: بازار سکه، خودرو، مسکن و ارز چهار بازاری است که سازمان بازرسی به آن ورود کرده است و در رابطه با سکه، ٧ میلیون و ٦٠٠ هزار ثبت‌نام داشتیم که پنجاه نفر، پنج درصد این سکه‌ها را در اختیار دارند و هر‌سکه‌ای یک‌میلیون سود دارد.
27 خرداد 1398، با وجود تهدیدات مداوم دونالد ترامپ؛ رییس‌جمهور آمریکا علیه ایران، دولت آمریکا معافیت عراق از تحریم‌های انرژی ایران را به مدت ۹۰ روز دیگر تمدید کرد.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری