کد خبر: ۴۵۵۱۶
تاریخ انتشار: ۰۸ تير ۱۳۹۹ - ۱۴:۰۰
سخنگوی کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس با بیان اینکه راه‌حل ساده برای ورود ارز حاصل از صادرات به کشور وجود دارد و لازم است گواهی سپرده ارزی و بازار آتی ارز راه‌انداز شود، گفت: عده‌ای افراد لیبرال مضحک که تمام آرزویشان ارتباط با آمریکا است وضعیت اقتصادی امروز را به بحث مذاکره گره می‌زنند؛ این‌ها بهتر است به صحبت‌های خودشان در سال 91 و 92 رجوع کنند.
به گزارش تجارت امروز؛ محسن زنگنه  در مورد سخن رئیس‌جمهوری که دولت مالک ارز است، اظهار کرد: آقای روحانی بحث فقهی را مطرح کردند که بین متخصصین اقتصاد اسلامی در مورد آن بحث است. رئیس‌جمهور به فتوای امام خمینی (ره) استناد کردند که فرمودند ارز مطلق به دولت است و دولت می‌تواند تعیین کند.
وی با اشاره به اختیارات حاکم اسلامی، افزود: بخشی از انفعال و ثروت‌های عمومی در اختیار ولی‌فقیه است؛  علاوه بر آن دارایی‌های دیگر در حکومت اسلامی وجود دارد که اجازه استفاده از این‌ها با ولی‌فقیه است اما مالکیت آن را ندارد.
 
اظهاراتی که درباره ارز می‌شود قیاس مع الفارغ است
این نماینده مجلس اضافه کرد: اگر ارز را به‌عنوان کالای سرمایه‌ای مانند معدن تعیین شود؛ چون ثروت کشور است که می‌خواهد خارج یا هزینه شود، باید با اجازه رهبری باشد و این حرف درست است؛ یعنی دولت در مورد ارز قوانین تعیین می‌کند که لازم‌الاجرا است و در قانون اساسی هم به آن اشاره شده است.
زنگنه گفت: اینکه بگویم ارز در مالکیت ماست، این حرف غلطی است ولی اینکه اگر دولت قوانینی تعیین کرد، افراد باید از آن تبعیت کنند و این بحث درستی است.
سخنگوی کمیسیون برنامه‌وبودجه مجلس گفت: سخنان آقای روحانی دو بُعد دارد که یک بُعد آن غلط است و ایشان قیاس مع‌الفارق انجام دادند زیرا قطعاً حکومت اسلامی بر روی ارز مالکیت ندارد؛ اما اینکه می‌گویند دولت قانون تعیین کرده و ارز باید برگردد درست و  صادرکنندگان باید تمکین کنند و ارز خود را برگردانند.
 
چرا صادرکنندگان ارز خود را وارد نمی‌کنند؟
زنگنه در مورد وضعیت بازار ارز کشور گفت: امروز در دنیا نمی‌توان دستوری موضوعی را تعیین کرد و باید سایر شاخص‌ها را بررسی شود؛ واقعاً شفاف و بدون تعارف گفته شود که چرا صادرکنندگان ارز خود را وارد کشور نمی‌کنند.
وی در مورد علت اصلی عدم ورود ارز صادرکنندگان به کشور، گفت: درصد کمی ممکن است نگاه سودجویانه داشته باشند و می‌خواهند در کشور مبدأ سرمایه‌گذاری کنند که این موضوع درصد بالایی نیست، اما بخش عمده‌ای که شرکت‌های شناخته‌شده، ارز را به کشور برنمی‌گردانند که دلیل عمده آن امنیت ارزی است.
وی اضافه کرد: آن صادرکنندگان نگران هستند که ارز وارد کشور کنند و بنا بر دستور دولت در  سامانه نیمایی بفروشند ولی اگر خودشان برای تهیه مواد اولیه و توسعه فعالیت نیازمند ارز بودند، هیچ‌کسی به این‌ها تضمینی برای تأمین ارز را نمی‌دهد.
 
راه‌حل ساده برای ورود ارز حاصل از صادرات به کشور/ گواهی سپرده ارزی و بازار آتی ارز راه‌اندازی شود
این کارشناس اقتصادی در مورد راه‌حل تأکید کرد: موضوع راه‌حل ساده‌ای دارد و بارها این را گفته‌شده که  دولت در یک فضای شفاف از طریق گواهی سپرده ارزی برای صادرکنندگان یک امنیت روانی ایجاد کند و تضمین بدهد که اگر ارز صادرات را در اختیار دولت قرار دادند زمانی که به آن داشتند، می‌توان آن را تأمین کند.
سخنگوی کمیسیون برنامه‌وبودجه ادامه داد: اختلاف بین ارز نیمایی با توجه شرایط که دولت تعیین می‌کند و نرخ بازار اختلاف زیادی است و نباید مسائل را با هم خلت کنیم؛ تولیدکننده و کارآفرین به دنبال حداکثر سازی سود حلال خودش است و هیچ ضمانتی ندارد که امروز کالا را صادر کرده و فردا برای تهیه ارز با مشکل مواجه می‌شود.
وی افزود: عدم نظارت دولت بر شرکت‌ها علت دیگر عدم تعادل عرضه و تقاضا است که این‌ها خصولتی هستند و یا دولت بر آن‌ها نظارت یا سهم دارد که متأسفانه این‌ها استنکاف از بازگشت ارز حاصل از صادرات خود می‌کنند.
زنگنه تصریح کرد: از طریق ابزارهایی مانند گواهی سپرده ارزی و راه‌اندازی بازار آتی ارز در فضای شفاف و مورداطمینان با دامنه نوسان کم می‌توانیم مشکل را بازار ارز را حل کنیم که هم ارزهای خارج از کشور بر‌می‌گردد و هم ارزهایی که دست مردم است وارد بازار می‌شود و گردش پیدا می‌کند.
 
با مذاکره با مشکل حل نخواهد شد/ نتیجه بارها مذاکره با آمریکایی‌ها چه شد؟
عضو کمیسیون برنامه‌وبودجه مجلس در خصوص اینکه برخی افزایش قیمت ارز را به مذاکره پیوند می‌زنند، آیا با مذاکره مشکل اقتصادی کشور حل می‌شود؛ اظهار کرد: فرض بر این است که شرایط عادی بر اقتصاد کشور حاکم است، پس قیمت ارز را بالا می‌برند و اگر بپذیریم با مذاکره مشکل حل خواهد شد، دولتمردان در برابر ملت باید پاسخگو باشند که چرا  وضعیت را به این سمت پیش می‌برند.
وی تأکید کرد: با مذاکره مشکل حل نخواهد شد، زیرا اختلاف آمریکا با ما بر سر مسئله هسته‌ای و چهار تا موشک نیست و اختلاف با ایدئولوژیک با ایران دارد و دنبال براندازی کشور است؛ لذا بعید است قطعاً با مذاکره اتفاقی مثبتی برای کشور رخ دهد؛ و در 40 سال اخیر ده‌ها بار این موضوع امتحان شده و هر زمان روی خوش به آمریکایی‌ها نشان دادیم و مذاکره کردیم، این اتفاق رخ داد.
 
فقط 4 درصد واردات کشور از آمریکا و اروپاست/ عده‌ای افراد لیبرال مضحک که تمام آرزویشان ارتباط با آمریکا است
زنگنه تأکید کرد: عده‌ای افراد لیبرال مضحک که تمام آرزویشان مذاکره و ارتباط با آمریکا است وضعیت اقتصادی امروز را به بحث مذاکره گره می‌زنند و قصد دارند از این وضعیت سوءاستفاده کنند.
این نماینده مجلس تأکید کرد: بهتر است آقایان و دوستان دولت به صحبت‌های خودشان در سال 91 و 92 رجوع کنند؛ آن زمان باوجود قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل که وضعیت بدتری نسبت به امروز داشتیم و اجماع اروپایی و آمریکایی علیه ایران وجود داشت، می‌گفتند 20 درصد مشکلات مربوط به تحریم و علت 80 درصد مشکلات به دلیل ناکارآمدی‌ها است؛ نمی‌گویم حرف آن‌ها درست یا غلط است ولی الآن هم همین فرمول را باید مدنظر داشته باشیم.
وی ادامه داد: اکثر کشورهایی که به آن‌ها کالا صادر می‌کنیم در اطراف ما هستند مانند عراق، افغانستان و امارات، چین، روسیه و... و واردات ما از آمریکا و اروپا کمتر از 4 درصد است.
زنگنه با بیان اینکه با بازار 600 میلیون در اطراف کشور مواجه هستیم، گفت: اگر عزم جدی برای مدیریت تراز تجاری وجود داشته باشد، می‌توان از فرصت بی‌نظیری که در وضعیت فعلی کرونا باعث قطع منافذ ارتباط کشورهای همسایه با اروپا شده استفاده کرد که به مدیریت جهادی نیاز دارد به شرطی که از آمریکا و اروپا قطع امید شود. 
سخنگوی کمیسیون برنامه‌وبودجه مجلس گفت: بر اساس ظرفیت‌ها، شاخص‌های اقتصادی و مدل‌های اقتصاد مقاومتی امکان حل مسائل وجود دارد اما عده‌ای در خارج دولت می‌خواهند بحث مذاکره را با قیمت دلار پیوند بزنند.
 
ریشه تورم خشکانده شود، تقاضای کاذب در بازار ارز شکل نمی‌گیرد
زنگنه در خصوص این سؤال که اقتصاد ایران به دلیل ساختارها و وابستگی به نفت بیمار است و سالانه شاهد تورم‌ با نرخ‌های بسیار بالا هستیم که باعث کاهش ارزش پول ملی و دارایی ریالی مردم شده؛ به همین دلیل افراد برای حفظ قدرت خرید خود به دنبال تبدیل ریال به ارز هستند و اگر ریشه تورم در اقتصاد کشور خشکانده و تولید سودآور شود، بخشی از تقاضای ارز در بازار برچیده  خواهد شد؛ پاسخ داد: این حرف کاملاً درست است.
وی اضافه کرد: تراز تجاری کشور مثبت است و میزان نیازمندی و تقاضای ارز و میزان عرضه ارز حاصل از صادرات با هم تناسب دارد؛ هرچند عدد تراز مثبت کم است ولی نمی‌تواند گفت نیازهای ارزی داریم و متأسفانه ورودی پاسخگوی آن نیست.
 
سال طلایی برای اقتصاد ایران
سخنگوی کمیسیون برنامه‌وبودجه مجلس ادامه داد: اخیر برخی به اقتصاددان‌ها در فضای مجازی مردم را ترغیب می‌کنند که دارایی خود را به شکل ریال نگه ندارند و این موضوع باعث افزایش تقاضای تبدیل ریال به طلا و ارز می‌شود.
زنگنه تصریح کرد: به برکت تحریم‌ها، وابستگی اقتصاد به نفت خیلی کم شده و سال 98 و 99، سال‌های طلایی برای اقتصاد کشور است، زیرا سهم نفت در بودجه بسیار کاهش‌یافته که بتوانیم از این موضوع استفاده کنیم و بودجه را بدون در نظر گرفتن نفت ببندیم.
وی با اشاره بورس اوراق بهادار، تأکید کرد: دولت چند اقدام در بازار سرمایه انجام داد متوجه ظرفیت‌های آن شد. بازار سرمایه می‌تواند در شرایط فعلی به کمک دولت بیاید. بخشی عمده‌ای از منابع و هزینه‌های بودجه برای شرکت‌های دولتی است که این‌ها بر اساس اصل 44 قانون اساسی باید واگذار شوند؛ الآن بسیار فرصت خوبی است تا دولت تصدی‌گری خود را کم کند و منابع خود را از طریق واگذاری سهام شرکت‌ها تأمین کند.
این نماینده مجلس تصریح کرد: متأسفانه در چند سال گذشته فقط 18 شرکت وارد بورس شد که نشان می‌دهد قوانین و بروکراسی‌ها در بازار سرمایه مانع شتاب آن می‌شود و باید بخش  عرضه را فعال کنیم تا نقدینگی به سمت بازار سرمایه حرکت کند و این بازار مطلوب‌تر از سایر بازارها و در جهت رونق تولید است.
زنگنه در پایان گفت: دولت ابزارهای زیادی در اختیار دارد که می‌تواند کسری بودجه و هدایت نقدینگی به سمت تولید را مدیریت کرده و از حرکت سیل نقدینگی به سمت هر بازارهای کاذب جلوگیری کند.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری