کد خبر: ۴۵۵۴۴
تاریخ انتشار: ۱۱ تير ۱۳۹۹ - ۱۴:۰۱
قطعا تاکنون بارها برای تان پیش آمده که برای خرید یک وسیله ضروری بیرون رفتید، اما تا به خودتان آمدید متوجه شدید که ساعت هاست در ماشین هستید و خیابان ها و کوچه ها را یک به یک رد می کنید و کاملا از یادتان رفته که باید آن وسیله را خریداری می کردید.

به گزارش تجارت امروز؛ در اغلب اوقات این طور فکر می کنیم که تمام کارهایی که انجام می دهیم درست است و به خود اطمینان داریم، یا به نوعی خود را فردی باهوش و عالم می دانیم. اما در واقعیت همه چیز به آن شکلی که شما می پندارید نیست!

قطعا تاکنون بارها برای تان پیش آمده که برای خرید یک وسیله ضروری بیرون رفتید، اما تا به خودتان آمدید متوجه شدید که ساعت هاست در ماشین هستید و خیابان ها و کوچه ها را یک به یک رد می کنید و کاملا از یادتان رفته که باید آن وسیله را خریداری می کردید. با خودتان می گویید "شاید بتوانم از سر راهم به جای دیگری سر بزنم و آن را بخرم" اما نه! نیازی نیست. آن را بعدا خریداری می کنید.

نکته جالبی که وجود دارد، این است که این اشتباه و فراموشی باعث می شود که فکرتان از خرید محصول به هزارجای دیگر برود. به خودتان می آیید و می بینید که روبروی درب منزل تان هستید و متوجه می شوید که تحت تاثیر افکارتان قرار گرفتید. این باور را دارید که متوجه این نوع رفتارتان شدید اما این باوری کاملا اشتباه است، شما از چیزی که در ضمیر ناخودآگاه تان می گذارد بی اطلاع هستید. در واقع شما فکر می کنید که همه چیز را می دانید و باهوش هستید!!!

کتاب توهم باهوشی اثر دیوید مکرینی و ترجمه دکتر میثم شکری ساز دقیقا می خواهد به شما بفهماند که گاهی دچار توهم باهوشی می شوید و در برخی مسائل خود را فردی دانا و همه چیز تمام می دانید، فردی که نسبت به تمام مسائل و اتفاقات آگاهی دارد و این کاملا طبیعی است. انسان ها ذاتا توهم باهوشی دارند.

میثم شکری ساز: باهوش بودن یا نبودن؛ مسئله این است

همه باورهای شما درست نیست

همه شما بدون این که حتی گاهی خودتان بفهمید، نسبت به موضوعات و مسائلی مطمئن هستید و باورهایی دارید، درحالی که نمی دانید این ها همه فکر و باور غلط شما می باشند. اما نگران نباشید، با خواندن این کتاب می توانید با تمام باورهای غلطی که تا امروز داشتید، آشنا شوید و آن ها را کنار بگذارید و یا به تغییر آن ها بپردازید.

کتاب توهم باهوشی به کشف ها و طرز فکرهای منطقی غلطی اشاره می کند که بی بروگرد همه آن ها را داشته و دارید. بهتر است بدانید که تمام آن ها بخشی از ذهن شما هستند که تنها در شرایط ایده آل به شما کمک می کنند، اما زندگی همیشه ایده آل پیش نمی رود. همان طور که پیش تر هم به آن اشاره کردیم انسان ها ذاتا توهم باهوشی دارند اما گاها این توهم شما را به دردسر می اندازد و باعث می شود که واقعیت ها را نبینید. در حقیقت این تصمیم گیری های سرعتی، کشفیات و باورهای غلط هستند که منجر به گمراهی شما در مواجهه با واقعیت می شوند.

نظرات شما حاصل اعتقادات شما هستند

یکی دیگر از باورهای اشتباهی که در کتاب توهم باهوشی به آن اشاره می شود این است که تمام نظرات شما براساس سالها بررسی و منطق است. در حالی که تمام نظرات تان تنها نتیجه سال ها تمرکز بر روی اطلاعاتی بوده که تایید کننده اعتقادات شماست. در حقیقت شما تمام اطلاعاتی که مفاهیم از پیش پذیرفته شما را نقض می کند، نادیده می گیرید.

احتمالا برای تان اتفاق افتاده که فیلم قدیمی را دیدید و پس از آن به هرجا سر می زنید، از شبکه های اجتماعی گرفته تا مجلات و تلوزیون، می بینید که درباره آن فیلم بازیگرانش می گویند. یک آن به خودتان می آیید و می گویید "چقد جالب، یعنی تمام این اتفاق ها چیزی را می خواهند به من بگویند؟!؟" درحالی که تمام این ها زاییده فکر و باور خودتان است. شما یا به طور کلی همه مردم فکر می کنید که به دنبال اطلاعات و اخبار جدید جدید هستید و آن را می خواهید، در واقعیت چیزی که به دنبالش هستید همان اطلاعات و موارد قدیمی است. این طور می پندارید که گفتن چیزی که از قبل می دانید درست است!

میثم شکری ساز: باهوش بودن یا نبودن؛ مسئله این است

شما عالِمی هستید که تمام چیزهایی که الان فهمیدید را می دانستید!

یکی دیگر از بخش های جذاب این کتاب به شما یادآوری می کند که همیشه به چیزهایی که اخیرا یادگرفته اید نگاه کرده و همیشه حس می کنید که از قبل آن را می دانستید و باور داشتید. "حس ششم می گفت" می دونستم اینجوری می شه" "من میدونستم که می بازن" همه این ها جملاتی هستند که قطعا هزاران بار در طول زندگی تان از آن ها استفاده کردید. اما همیشه هم همه این طور فکر نمی کنید، بلکه این باور غلط را دارید که پس از یادگیری چیزهای جدید، این حس به سراغ تان می آید که پیش از آن چقدر نادان بوده و اشتباه می کردید.

انسان ها به طور ذاتی پس از آن که نسبت به یک موضوع جدید اطلاعاتی کسب می کنند و آن را می آموزند، آرزو می کنند که ای کاش آن را از قبل می دانستند، به همین دلیل هم این طور درنظر می گیرید که آن را می دانستید و به این روند ادامه می دهید. شما هم بدون شک چنین باوری را در ذهن تان دارید اما دیگر وقت آن رسیده که با واقعیت ها روبرو شوید.

اصلاح باورهای غلط فقط با توهم باهوشی امکان پذیر است

با چند بخش از این کتاب خاص به طور خلاصه آشنا شدید، شاید بازهم توهم باهوشی به شما اجازه ندهد که برای خواندن این اثر تاثیرگذار پیش قدم شوید، زیرا باورهای غلطی دارید که جلوی شما را می گیرد! اما به شما پیشنهاد می کنیم که به آن ها غلبه کرده و هرچه زودتر این کتاب را مطالعه کنید.

کتاب توهم باهوشی ترجمه دکتر میثم شکری ساز تنها یک چیز را به شما می گوید، این که بهتر است با باورهای غلطی که در طول زندگی تان داشته و دارید آشنا شده و در راستای تغییر آن ها تلاش کنید. حتما برای تان پیش آمده که گاهی به دلیل همین باورهای غلط که در این کتاب به شما معرفی می شود، دچار اشتباهات جبران ناپذیری شدید. پس همین حالا دست به کار شوید؛ برای این که دیدتان را نسبت به برخی مسائل تغییر دهید باید کتاب توهم باهوشی را خوانده و از باورهای صحیح و واقعی مطلع شوید تا راحت تر زندگی کنید.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری