کد خبر: ۴۵۵۵۲
تاریخ انتشار: ۱۴ تير ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۰
سید محسن فاضلیان عضو هیات مدیره بانک مسکن از آمادگی این بانک به منظور انتشار دومین مرحله از اوراق رهنی خبر داد.
به گزارش تجارت امروز؛ سیدمحسن فاضلیان با اشاره به اینکه بانک مسکن برای دومین بار اقدام به انتشار اوراق رهنی در بازار سرمایه می کند، اظهار داشت : این مهم در راستای نامگذاری سال 99 به نام سال "جهش تولید " توسط مقام معظم رهبری و دستورات ایشان و عملگرایی به منظور تغییر محسوس در زندگی مردم و محورهای هفت گانه اولویت های وزارت راه و شهرسازی جهت اثرگذاری در بخش مسکن و تقویت بخش های مختلف اقتصاد کشور صورت گرفته است.
وی افزود : بانک مسکن به عنوان بازوی اجرایی وزارت راه و شهرسازی نقشی بی بدیل در تخصیص بهینه و به موقع منابع به بخش های کارآمد مسکن دارد که از این مسیر تحریک سایر بخش های تولیدی کشور را به ارمغان خواهد آورد.
سیدمحسن فاضلیان با اشاره به موافقت اصولی صادر شدن انتشار این اوراق در هفته گذشته توسط سازمان بورس و اوراق بهادار افزود: این مهم دومین پیوند بانک مسکن و بازار سرمایه می باشد. به موجب مجوز اخذ شده بانک مسکن اقدام انتشار 1000 میلیارد تومان اوراق رهنی دو ساله و با نرخ سود اسمی 16درصد نموده و این مبلغ را صرف اعطای تسهیلات فروش اقساطی به مشتریان خود می کند.
عضو هیات مدیره بانک مسکن اظهار داشت : این اوراق رهنی به پشتوانه حدوداً یک هزار و یکصد میلیارد تومان تسهیلات فروش اقساطی بانک مسکن می باشد که نقدینگی قابل توجهی را برای بانک مسکن به دنبال خواهد داشت .
سیدمحسن فاضلیان افزود : اوراق رهنی بانک مسکن با اخذ مجوز از بانک مرکزی در راستای ضوابط ناظر بر انتشار اوراق رهنی مصوب شورای پول و اعتبار و در بازار سرمایه و با تبعیت کامل از مقررات بازار سرمایه در دستورالعمل انتشار اوراق رهنی مصوب سال 1394 سازمان بورس و اوراق بهادار منتشر می شود.
عضو هیات مدیره بانک مسکن همچنین اظهار داشت : بانک مسکن در نقش عاملیت وصول اوراق اقدام به جمع آوری مبلغ اقساط از مشتریان و پرداخت به SPV اوراق کرده و در نقش ضامن اوراق مسوولیت صد درصدی پرداخت اصل و سودهای اوراق را به سرمایه گذاران دارد.
همچنین این اوراق با مشارکت همه جانبه مجموعه بانک مسکن با قبول تعهد پذیره نویسی و بازار گردانی توسط شرکت تامین سرمایه بانک مسکن و عاملیت فروش توسط شرکت کارگزاری بانک مسکن منتشر می شود.
فاضلیان فرآیند چند ساله انتشار این مرحله از اوراق رهنی را یادآور شد و افزود: پس از انتشار اولین مرحله اوراق رهنی بانک مسکن در تیر ماه سال 1395 و با توجه به استقبال گسترده فعالین بازار از این ابزار نوین تامین مالی در کشور، بانک مسکن دومین مرحله از اوراق رهنی را در دستور کار خود قرار داده و فرآیند تهیه گزارش توجیهی را آغاز کرد که با توجه به حساسیت موضوع اقدامات اخذ تاییدیه سازمان حسابرسی در خصوص گزارش توجیهی و صدور مجوز بانک مرکزی تا روزهای پایانی سال 1398 به طول انجامید.
وی افزود:همزمان با آغاز سال جدید درخواست موافقت اصولی به سازمان بورس و اوراق بهادار داده شد که ماحصل آن ، موافقت اولیه این سازمان با انتشار این اوراق می باشد.
سید محسن فاضلیان با اشاره به اینکه اجرایی سازی انتشار این اوراق مستلزم انجام برخی مقدمات از جمله انعقاد قراردادهای مرتبط با اوراق SPV است، خاطر نشان کرد: ان شاء الله در تیر ماه سالجاری شاهد انتشار این اوراق در بازار فرابورس ایران و با مشارکت همه جانبه نهادهای مالی فعال در بازار سرمایه خواهیم بود.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری