کد خبر: ۴۵۵۸۶
تاریخ انتشار: ۲۱ تير ۱۳۹۹ - ۱۲:۰۰

کشف حدود ۹۰ میلیارد ریال کالای قاچاق در استان کرمانشاه

قاچاق نوعی جرم سازمان‌یافته و فراملی است که شکوفایی و رونق اقتصادی جوامع را هدف گرفته و تاثیرات سویی بر پیشرفت و توسعه کشورها دارد.
کشف حدود ۹۰ میلیارد ریال کالای قاچاق در استان کرمانشاه
امروز کمتر کسی است که از مضرات قاچاق کالا بی اطلاع باشد، موضوعی که با وجود نهادهای نظارتی و امنیتی بازهم شاهد آن هستیم و افزایش کشفیات از سوی نهادهای مسوول به ویژه نیروهای انتظامی و مرزبانی به خوبی نشانگر تقاضای زیادی است که برای این تجارت وجود دارد.
حال این وسط مقصر کیست و راه چاره کجاست موضوعی است که باید نهادهای نظارتی و مسوولان مرتبط به آن پاسخ دهند چراکه خوش خیالی است اگر فکر کنیم میزان کشفیات بسیار بیشتر از مواردی است که داد و ستد شده و به مقصد می رسد.
طبق آنچه که سخنگوی گمرک ایران گفته در سال گذشته بیش از ۲۴ هزار و ۱۸۰ پرونده قاچاق در گمرکات کشور تشکیل شده که ارزش آنها به ۵۴ هزار میلیارد ریال می رسد، قاچاقی که کاشف نیمی از آنها گمرک و کاشف نیم دیگر هم پلیس بوده است.
از ۳۱ استان کشور، ۱۶ استان مرزی هستند که از میان آنها، ۹ استان شامل آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، خراسان رضوی، خراسان شمالی، کرمانشاه، کردستان، ایلام و خراسان جنوبی مرز زمینی دارند، سه استان شامل مازندران، هرمزگان و بوشهر دارای مرز دریایی هستند و چهار استان گیلان، گلستان، سیستان و بلوچستان و خوزستان نیز ۲ مرز زمینی و دریایی دارند.
یکی از استان های درگیر پدیده قاچاق کالا کرمانشاه است، دیاری که ۳۷۱ کیلومتر از یک هزار و ۴۵۸ کیلومتر نوار مرزی با عراق را به خود اختصاص داده است و تقریبا روزی نیست که خبر کشفیات کالای قاچاق از این استان به گوش نرسد و در رسانه ها منتشر نشود.
افزایش آمار کشفیات قاچاق در استان کرمانشاه هم می تواند خوشحال کننده باشد و هم نگران کننده، خوشحال از آن جهت که ماموران انتظامی و مرزبانی و دیگر نهادهای مسوول این اجازه را از قاچاقچیان گرفته اند و نگران کننده از این رو که فعالان این عرصه باوجود آگاهی نسبت به برخوردهای صورت گرفته اما به دلیل سود سرشار حاضر به انجام ریسک هستند و خطر حمل کالای قاچاق را به جان می خرند.
بی گمان بسیاری از افراد قاچاقچی پس از پرداخت جریمه و یا تحمل حبس های درنظر گرفته شده بازهم به این عرصه باز می‌گردند که این هم خود بیانگر آن است که باید تجدیدنظری در احکام صادره و قوانین موجود در خصوص این افراد صورت گیرد.
یکی از اساتید دانشگاه رازی، یک قاضی دادگستری و رییس پلیس امنیت اقتصادی استان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا به تشریح آسیب ها، قوانین وضع شده و اقدامات و کشفیات انجام شده برای مقابله با این پدیده پرداختند.
کاهش تولیدات ملی و افزایش رکود از آسیب های قاچاق است
استاد اقتصاد دانشگاه رازی کرمانشاه در این گفت و گو، یکی از بدترین پیامدهای قاچاق را کاهش تولید ملی، افزایش رکود و بیکاری، ایجاد موانع تجاری و عدم شفافیت در بسیاری از کارها عنوان کرد.
سهراب دل انگیزان با اشاره به اینکه قاچاق نوعی فعالیت اقتصادی غیررسمی و زیرزمینی است، افزود: فعالان این بخش به‌ منظور فرار از چارچوب‌های قانونی که خود می‌تواند ناشی از عوامل انگیزشی گوناگونی باشد در این حوزه وارد شده اند.
وی تصریح کرد: فعالیت غیررسمی در قالب مفهوم اقتصاد زیرزمینی، میزان گسترده‌ ای از فعالیت ‌ها مانند قاچاق کالا، موادمخدر و حتی وجود شغل‌ های کاذب را شامل می ‌شود و براساس ماهیت این نوع اقتصاد یعنی پنهانی ‌بودن، امکان اندازه‌گیری و مطالعه آن بسیار محدود است.
این استاد دانشگاه تصریح کرد: نرخ‌ های بالای مالیات از دلایل اصلی تقویت و رشد اقتصاد زیرزمینی‌ است که گسترش و تقویت این نوع اقتصاد و فعالیت‌های غیررسمی باعث تحمیل فشار بر تولیدکنندگان رسمی شده است.
وی همچنین با بیان اینکه ممنوعیت های وارداتی و صادراتی برای کمک به رونق تولید و افراد تولیدکننده زمان مشخصی دارد، گفت: معمولا در بیشتر جوامع این محدودیت ها برای کمک به رونق داخلی تولیدات و یا جبران کمبودها است که آن هم بین پنج تا ۱۰ سال زمان می برد.
دل انگیزان ادامه داد: قاچاق کالا در ۲ حالت رخ می دهد، حالت اول آن است که کالایی در داخل کشور ارزان و در خارج گران باشد و یا عکس آن که کالا در داخل کشور گران و در خارج ارزان باشد.
وی تصریح کرد: دولت ها وقتی این تضاد را می بینند برای حمایت از تولیدکننده داخلی خود دست به یکسری ممنوعیت های وارداتی می زنند تا تولیدکننده بتواند کالای موردنیاز را به مقدار لازم تولید و عرضه کند ولی این حمایت زمان محدودی دارد.
این استاد دانشگاه یادآور شد: تجربه به خوبی ثابت کرده اگر این حمایت بیشتر از پنج تا ۱۰ سال باشد حالت رانت پیدا کرده و امکان قاچاق آن به شکل قابل ملاحظه ای افزایش می یابد.
دل انگیزان ارزان بودن برخی محصولات در داخل کشور را نیز عامل دیگری برای تهییج افراد برای قاچاق آن به خارج کشور عنوان کرد و گفت: این موضوع نیز باید به گونه ای مدیریت شود که نه در قاچاقچیان ایجاد انگیزه کند و نه فشاری به مردم برای تهیه آن وارد شود.
مجازات هایی که قانون برای قاچاقچیان درنظر گرفته است
یکی از قضات دادگستری استان کرمانشاه نیز به مجازات های درنظر گرفته شده برای قاچاقچیان اشاره و اظهارداشت: ماده ۲۷ قانون تصریح می کند که اشخاص حقیقی یا حقوقی که بدون انجام تشریفات قانونی، اقدام به واردات و صادرات کالای قاچاق کنند، به مجازات مربوط شامل پرداخت دیه و جبران خسارت‌های وارده (برحسب مورد) محکوم می شوند.
یوسف جلیلیان ادامه داد: هر شخصی که مرتکب قاچاق کالای مجاز، مجاز مشروط، یارانه‌ای، ارز و حمل و یا نگهداری آن‌ها شود، علاوه بر ضبط کالا یا ارز براساس قانون به پرداخت جریمه‌ های نقدی نیز محکوم خواهد شد.
وی تصریح کرد: اگر قاچاق کالاهای ممنوع به‌ صورت سازمان ‌یافته انجام شود، مرتکب علاوه بر جزای نقدی به تحمل حبس نیز محکوم می‌شود، همچنین اگر قاچاق کالا و ارز به‌ صورت انفرادی یا سازمان‌یافته به قصد مقابله با نظام و با علم به مؤثر بودن صورت بگیرد و موجب اخلال گسترده‌ در نظام اقتصادی کشور شود مشمول قانون مجازات اخلالگران در نظام اقتصادی کشور می‌شود.
این قاضی دادگستری تصریح کرد: قاچاقچیان حرفه‌‏ای علاوه بر ضبط کالا یا ارز قاچاق، به حداکثر جزای نقدی و تا ۷۴ ضربه شلاق تعزیری و مجازات‌های حبس محکوم می‌شوند.
وی همچنین به مجازات قاچاق کالاهای ممنوعه در صورتی که ارزش کالا بیش از یک میلیارد ریال باشد نیز اشاره کرد و گفت: این افراد به ۲ تا پنج سال حبس و به جزای نقدی معادل هفت تا ۱۰ برابر ارزش کالای ممنوع قاچاق محکوم خواهند شد.
جلیلیان در پایان گفت: محل نگهداری کالای قاچاق ممنوع در صورتی که متعلق به مرتکب بوده و یا توسط مالک عامداً برای نگهداری کالای قاچاق در اختیار دیگری قرار گرفته باشد و ارزش کالا بیش از یک میلیارد ریال باشد، مصادره می‌ شود البته مشروط به اینکه ارزش ملک از پنج برابر ارزش کالای قاچاق نگهداری شده بیشتر نباشد.
کشف حدود ۹۰ میلیارد ریال کالای قاچاق در استان کرمانشاه
رییس پلیس امنیت اقتصادی استان کرمانشاه نیز از کشف حدود ۹۰ میلیارد ریال کالای قاچاق در سه ماه سپری شده از سال جاری خبر داد و گفت: این مقدار کشفیات نسبت به مدت مشابه سال قبل که حدود ۲۱ میلیارد ریال بود بیش از ۳۲۰ درصد رشد نشان می دهد.
سرهنگ جلیل سلطانی در گفت و گو با ایرنا با اشاره به انهدام ۱۶ باند قاچاق، از دستگیری ۴۷۹ قاچاقچی نیز سخن گفت و افزود: ۳۴۴ دستگاه خودرو نیز متعلق به افراد و باندها توقیف و روانه پارکینگ شده است.
وی گفت: در سه ماه ابتدایی امسال، ۸۳۷ فقره پرونده مربوط به قاچاق تشکیل شده که ۷۷۸ مورد آن برای کشفیات کمتر از یک میلیارد ریال، ۳۳ فقره برای کشفیات بین یک تا پنج میلیارد ریال، ۲۶ فقره برای کشفیات بیش از پنج میلیارد ریال و ۳۸ فقره نیز برای کشفیات بلاصاحب و صاحب متواری بوده است.
رییس پلیس امنیت اقتصادی استان کرمانشاه تصریح کرد: پرونده های تشکیلی در فصل بهار امسال نسبت به سال قبل که ۷۰۰ فقره بوده است، ۲۰ درصد رشد نشان می دهد.
سرهنگ سلطانی در ادامه به مهمترین کشفیات قاچاق صورت گرفته استان نیز اشاره کرد و گفت: در سه ماه سپری شده از سال جاری، ۴۲۰ هزار و ۷۱۰ لیتر سوخت شامل گازوئیل و بنزین از قاچاقچیان کشف شده که نسبت به سال قبل ۱۳ درصد رشد داشته است.
وی همچنین با اشاره به کشف ۸۵ هزار و ۳۱۲ عدد انواع لوازم خانگی شامل لوازم برقی، آشپزخانه و صوتی - تصویری و رشد ۹۱۰ درصدی آن نسبت به سال گذشته، گفت: در این سه ماه ۳۲ دستگاه گوشی تلفن همراه و ۹۳۱ قطعه جانبی آن نیز کشف شده است.
این مقام انتظامی همچنین از کشف ۱۱ هزار و ۴۴۱ عدد پوشاک، کیف و کفش و ۶۹۷ طاقه پارچه قاچاق به متراژ ۵۴ هزار و ۴۶۷ متر در استان خبر داد و گفت: یک هزار و ۱۲۳ راس احشام و ۶۵۸ قطعه طیور نیز با تلاش همکاران پلیس کشف شده است.
سرهنگ سلطانی در بخش دیگری از سخنانش به کشف ۴۵۲ هزار و ۵۰۰ عدد انواع لوازم و تجهیزات پزشکی قاچاق اشاره کرد و گفت: ۳۳۷ هزار و ۷۴ کیلوگرم انواع اقلام خوراکی مانند برنج، چای، گوشت، قندوشکر، خشکبار، غلات و حبوبات به همراه ۱۳۸ هزار و ۸۶۷ کیلو انواع محصولات کشاورزی و باغی قاچاق مانند کودشیمیایی، ذغال و چوب، سموم و خوراک دام کشف شده است.
وی در پایان کشف ۲ دستگاه خودرو و ۴۵ دستگاه موتورسیکلت قاچاق به همراه سه هزار و ۸۵۲ عدد لاستیک و قطعات خودرو را از دیگر مهمترین اقدامات پلیس امنیت اقتصادی استان در سه ماه سپری شده از سال ۹۹ و برای مقابله با پدیده قاچاق عنوان کرد.
استان کرمانشاه با ۲۴ هزار و ۶۴۰ متر مساحت هفدهمین استان ایران از نظر وسعت به‌شمار می‌رود. این استان از شمال به استان کردستان، از جنوب به استان لرستان و ایلام، از شرق به استان همدان و از غرب به کشور عراق محدود می‌شود.
مرکز استان کرمانشاه، شهر کرمانشاه است که از ۱۴ شهرستان، ۳۵ شهر، ۳۱ بخش و ۸۴ دهستان تشکیل شده‌ است.
عضویت درکانال تلگرام
نظر شما