کد خبر: ۴۵۶۰۵
تاریخ انتشار: ۲۸ تير ۱۳۹۹ - ۱۲:۰۰

باید به سمت توسعه بازار سرمایه قدم برداریم

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: آموزش به متقاضیان ورود به بازار سرمایه ضرورت دارد ولی این به معنی ورود با تاخیر به بازار سرمایه نیست بلکه مردم می توانند سرمایه های خود را به شرکت های سبد گردان رسمی دارای مجوز از سازمان بورس، بسپارند و خود نیز برای آموزش زمان بگذارند.
باید به سمت توسعه بازار سرمایه قدم برداریم
به گزارش تجارت امروز؛ محسن علیزاده عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی  گفت: در  حال حاضر معمولا بانک ها نقش اصلی را در اقتصاد کشور بازی می کنند که نکته قابل تاملی است و باید این روند با اعمال سیاست های صحیح اقتصادی اصلاح شود.
نماینده مردم سپیدان در مجلس شورای اسلامی، با اشاره به اینکه برای تبدیل شدن به یک اقتصاد پویای بازار محور باید به سمت توسعه بازار سرمایه قدم برداریم، افزود: برای رسیدن به این هدف باید زیر بناها را بصورت صحیح و برنامه ریزی شده فراهم کرد و نباید عملکرد شتابزده داشت.
دعوت از مردم برای سرمایه گذاری در بازار سرمایه نظام مند انجام شود 
وی با بیان اینکه دعوت از مردم و پیوستن سپرده های آنان ها به بازار سرمایه باید نظام مند انجام شود، ادامه داد: زیر ساخت های بازار سرمایه باید به نحوی باشد که توانایی پاسخگویی به ورود اعضای جدید و حجم نقدینگی سرازیر شده به سمت بازار را داشته باشد.
علیزاده با اینکه امروزه همه جا سخن از بازار بورس شنیده میشود و فرهنگ سرمایه گذاری بین مردم در حال تغییر است که البته جای بسی خرسندی است اما نباید اجازه دهیم مردم بدون آموزش و مشاوره وارد بازار سرمایه شوند.
وی با بیان اینکه بازار سرمایه بازاری تخصصی و علمی  بوده و  برای فعالیت در این  بازار آموزش‌های تخصصی ضرورت دارد، افزود: این به معنی ورود با تاخیر به بازار سرمایه نیست، بلکه مردم می توانند سرمایه های خود را به شرکت های سبد گردان رسمی مورد تایید سازمان بورس و اوراق بهادار بسپارند و خود نیز برای آموزش زمان بگذارند، چراکه مسلما بازاری که اعضای آن آموزش دیده باشند بازار بسیار بهتری و به دور از هیجانات خواهد بود. 
علیزاده ادامه داد: به نظر بنده بحث های آموزش معاملات در بازار سرمایه می تواند به یکی از برنامه‌های آموزشی ثابت رادیو و تلویزیون تبدیل شود تا خانواده ها را برایورود به بازار راهنماییشوند.در هرصورت  رسانه ها  نقش مهمی در این خصوص خواهند داشت و در این میان روانشناسی بازار موضوع قابل توجهی است که باید  به طور ویژه به آن پرداخته شود.
نقش موثرعرضه سهام شرکت های دولتی در بورس و آزاد سازی سهام عدالت در  بازار سرمایه
این نماینده مردم در مجلس یازدهم در ادامه گفت و گوی خود با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با بیان اینکه افراد تازه وارد به بورس نباید فکر کنند که بازار همیشه مثبت و صعودی است، تاکیدکرد: سهامداران جدید باید بدانند که روزهای هم در بازار این امکان وجود دارد شاخص منفی شود بنابراین نباید عملکرد هیجانی داشته باشند و سرمایه گذاری حدود یکساله را مد نظر قرار دهند، چراکه اصطلاحا بورس بازار یک شبه پولدار شدن نیست.
وی بر لزوم حمایت از تحلیگران برتر بازار که دلسوزانه و رایگان در هدایت مردم و تازه واردها به بازار فعالیت می کنند، تاکید کرد و خواستار رسیمت بخشیدن به فعالیت های آن ها شد.
عمق بخشی بازار سرمایه با کدام روش ممکن می شود؟
علیزاده با بیان اینکه حمایت از بازار سرمایه در دستور کار دولت و مجلس قرار دارد، افزود: این موضوع می تواند از تلاطم دربازارهای موازی مانند ارز و مسکن و فعالیت های سوداگرانه جلوگیری کند.
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، با اشاره به اینکه عرضه سهام شرکت های دولتی در بورس و آزاد سازی سهام عدالت توانست به پویایی هر چه بیشتر بازار کمک کند، تصریح کرد: به نظر بنده افزایش درصد شناوری سهام شرکت های بزرگ نیز می تواند به عمق بخشی هر چه بیشتر بازار سرمایه کمک کند.
عضویت درکانال تلگرام
نظر شما